2022 Kış Oyunları’nda Türk bayrağı Ayşenur Duman ve Furkan Akar’ın ellerinde

BOTR

Aktif Üye
Pekin 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nın heyecanı bugün yapılacak açılış merasimi daha sonrası resmen başlayacak. Bilhassa de ışık şovlarının süratle gelişen teknolojinin gelişmesiyle inanılmaz bir boyut kazanacağı açılış merasiminde Tü rk kafilesinde bayrağı kayaklı koşu atleti Ayşenur Duman ile kısa aralık hız patenci (short track) sportmeni Furkan Akar taşıyacak. Açılış merasimi TSİ 15.00’te başlayacak ve TRT Spor ekranlarından naklen yayınlanacak.

Birinci kere 1936’da Almanya’daki tertibe katılarak kış oyunları serüvenine başlayan Tü rk atletler, Pekin’deki tertiple üst üste 11. Kış Olimpiyatları’nda da yer almış olacak. Oyunlar tarihinde 2002 Salt Lake City’de gayret eden Söz Çetinkaya, oyunlarda yer alan birinci bayan atlet olarak ismini tarihe geçmişti. Söz Çetinkaya ve Sabahattin Oğlago, 4 seferle kış olimpiyatlarına en çok katılan Tü rk sportmen pozisyonunda bulunuyor.

KAYAKLI KOŞU

AYŞENUR DUMAN

YAŞI: 22

DOĞUM YERİ: Bolu

KULÜBÜ: Esentepe

BRANŞ: Kayaklı Koşu

ANTRENÖRÜ: Haydar Çetinkaya

YARIŞACAĞI DİSİPLİN: Kişisel Sprint, 10km klasik, Grup Sprint

YARIŞ TARİHLERİ: 8, 10, 16 Şubat

KATILDIĞI YARIŞLAR: Dünya Şampiyonası (2021, 2019), U23 Dünya Şampiyonası (2021), Olimpiyat Oyunları (2018), FIS Yarışlar, Balkan Kupası, EYOF Oyunları

BİLDİRİSİ: “En büyük motivasyonum Türk hanımını temsil edecek olmak. Kış sporlarında ‘Biz Türkler de varız’ demek istiyorum Pekin’de. Madalya kazanamasam bile madalya kazanacak birilerine dokunmak istiyorum.”

HASRET CEREN DURSUN

YAŞI: 18

DOĞUM YERİ: Bolu

KULÜBÜ: Gerede

ANTRENÖRÜ: Söz Çetinkaya

YARIŞACAĞI DİSİPLİN: Kişisel Sprint, Ekip Sprint

YARIŞ TARİHLERİ: 8, 10, 16 Şubat

KATILDIĞI YARIŞLAR: Gençler Dünya Şampiyonası, FIS Yarışlar, Balkan Kupası, EYOF Oyunları

BİLDİRİSİ: “Her atletin olduğu üzere olimpiyatlar benimde en büyük hayalimdi. Bu kadar küçük yaşta hayalimi gerçekleştirdiğim için epey memnunum. Dünyanın en güzelleriyle yarışacağım. Birinci 60’a girmeyi hedefliyorum”

YUNUS EMRE FIRAT

YAŞI: 22

DOĞUM YERİ: Kars

KULÜBÜ: Sarıkamış

ANTRENÖRÜ: Onur Kılıçaslan

YARIŞACAĞI DİSİPLİN: Kişisel Sprint, 15km Klasik

YARIŞ TARİHLERİ: 8, 11 Şubat

KATILDIĞI YARIŞLAR: Dünya Şampiyonası (2018, 2020), Gençler Dünya Şampiyonası (2019, 2020), EYOF Oyunları, FIS Yarışları, Balkan Kupası

İLETİSİ: “İlk sefer olimpiyatlara katılıyorum. Gururluyuz zira ülkemizi ve bayrağımızı temsil edeceğiz. Olimpiyatlarda birinci 50’lerde olabilirsem ne keyifli bana. Asıl gayem 2026 olimpiyatları.”

ALP DİSİPLİNİ

HASRET ÇAKIRÇIOĞLU

YAŞI: 28

DOĞUM YERİ: Sakarya

KULÜBÜ: İstanbul Üni.

ANTRENÖRÜ: Serdar Deniz

BRANŞ: Alp Disiplini

YARIŞACAĞI DİSİPLİN: Giant Slalom, Slalom

YARIŞ TARİHLERİ: 7, 9 Şubat

KATILDIĞI YARIŞLAR: Olimpiyat Oyunları (2018), Üniversite Oyunları (2015, 2017, 2019), FIS Yarışları

İLETİSİ: “İlk olimpiyatımda 39 derece ateşle yarışmıştım. Artık üzerinden 4 yıl geçti. Hem fizikî birebir vakitte mental manada kendimi daha kuvvetli hissediyorum. Öncelikli amacım 2018’den daha düzgün bir performans sergilemek.”

BERKİN USTA

YAŞI: 21

DOĞUM YERİ: Kars

KULÜBÜ: Sarıkamış

BRANŞ: Alp Disiplini

ANTRENÖRÜ: Serhat Aktaş-Ivan Narldi

YARIŞACAĞI DİSİPLİN: Giant Slalom, Slalom

YARIŞ TARİHLERİ: 13, 16 Şubat

KATILDIĞI YARIŞLAR: Gençler Dünya Şampiyonası (2019), EYOF Oyunları (2017), FIS Yarışları

BİLDİRİSİ: “Çok zorluklarla karşılaşsam da 2022 Pekin Kış Olimpiyat Oyunları’nda ülkemi temsil etme hakkı kazandım. Kendi adıma doğal ki fazlaca memnun ve gururluyum. Olimpiyatta da en hoş performansımı sergileyerek uygun bir sonuç alıp, bu sporda bizim de dünyada düzgün yerlerde olduğumuzu göstermek istiyorum.”

KISA ARALIK HIZ PATENİ

FURKAN AKAR

YAŞI: 19

DOĞUM YERİ: Erzurum

KULÜBÜ: Harput Kapı Anadolu BRANŞ: Kısa Uzaklık Hız Pateni

ANTRENÖRÜ: Artur Sultangaliyev

YARIŞACAĞI DİSİPLİN: 1000m

YARIŞ TARİHLERİ: 5, 7 Şubat

KATILDIĞI YARIŞLAR: Dünya Şampiyonası (2021), Avrupa Şampiyonası(2019, 2020, 2021), Dünya Gençler Şampiyonası (2018, 2020), Dünya Kupası serisi, EYOF (2019)

BİLDİRİSİ: “Bu branşta elde edilen birinci olimpiyat kotası olması sebebiyle epey keyifli ve gururluyuz. Hoş sonuçlarla ülkeme, memleketim Erzurum’a geri dönmek istiyorum. Madalya için biraz erken olabilir ancak imkansız diye bir şey yok. Baht bizden yanaysa niye olmasın”

KAYAKLA ATLAMA

FATİH ARDA İPÇİOĞLU

YAŞI: 24

DOĞUM YERİ: Erzurum

KULÜBÜ: Aras Edaş

BRANŞ: Kayakla Atlama

ANTRENÖRÜ: Nejc Frank

YARIŞACAĞI DİSİPLİN: Olağan ve Büyük Zirve

YARIŞ TA RİHLERİ: 5, 6 Şubat ve 11, 12 Şubat

KATILDIĞI YARIŞLAR: Olimpiyata katılan birinci atlet. Olimpiyat (2018, 2022), Dünya Kupası serileri, 4 Te pe Turnuvası (2022), FIS Cup, Continental Cup, Grand Prix

BİLDİRİSİ: “Pekin’de öncelik elemeleri geçmek ve finale çıkmak olacak. Elimden gelenin en uygununu yapacağım. Natürel ki her atlet üzere benim de en büyük hayalim Olimpiyat madalyası kazanmak. Daha da değerlisi, gelecek kuşaklara öncülük etmek olacak. Bu niçinle de memnun ve gururluyum. Şu ana kadar bile biroldukça muvaffakiyete imza attık.”

DENEME 1, 2, 3…

Kayakla atlamanın en itibarlı turnuvası; Dünya Kupası serisinde 11 etapta 8 kere finale kalarak birincilere imza atan Fatih Arda İpçioğlu dün 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nda uçuşa geçti. Ulusal atletimiz olağan zirve yarışları için 1. idman cinsinde 3 atlayış yaptı.

Kayakla atlamada olimpiyat tarihinde 2. kere uzunluk gösterecek Fatih Arda İpçioğlu, Pekin 2022’de birinci atlayışlarını idman cinsinde yaptı. Bayanlar ve erkeklerde dün olağan zirve disiplininde 1. idman tipi gerçekleşti. Zirve boyutu 106m, K-noktası 95m – Ort. iniş noktası- olan olağan dorukta Fatih Arda İpçioğlu en düzgün dereceyi 2. atlayışta yaptı.

En âlâ derecesi 91.5m oldu

65 atletten 8’inin çıkış yapmadığı birinci iki denemede, Ulusal atletimiz Fatih Arda İpçioğlu şu derecelere ulaştı. Birinci denemede: Ulusal atletimiz 79.0m’lik atlayış yaptı, 20.6 puan aldı. Bu sonuçla 48. sırada yer aldı. İkinci denemede: Fatih Arda İpçioğlu 91.5m’ye ulaşarak 39.5 puan elde etti. Ve bu sonuçla 44. sırada yer aldı. 3. ve son denemede: Bu sefer 65 atletten 9’u çıkış yapmadı. 24 yaşındaki Ulusal atletimiz bu kere 86m’lik bir atlayışla 30.1 puan aldı ve bir daha 44. sırada kendine yer buldu.

Bugün de 2. idman çeşidi var

Kayakla atlama olağan dorukta 2. idman tipi bugün TSİ 09.00’da yapılacak ve Fatih Arda İpçioğlu yarınki eleme ve final yarışları öncesi son denemelerini yapacak. Bu ortada 1. idmanda birinci denemeyi Avusturyalı Manuel Fettner 101m atlayış, 60.5 puanla 1. bitirdi. 2. denemede dorukta bu defa Norveçli Halvor Egner Granerud (103.5m/68.7 puan) yer aldı. Son denemede ise Rus Evgeniy Klimov (101.5m/65.5 puan) birinci sırada yer aldı.

HAZIRLAYAN: Hatice Yücel

Okumaya devam et...