2023 Dünya Şampiyonası Avrupa Elemeleri: Türkiye: 30 – Belçika: 25

BOTR

Aktif Üye
Türkiye A Ulusal Hentbol Kadrosu, 2023 Dünya Şampiyonası Avrupa Elemeleri 1. Grup’taki 3. maçında Belçika ile karşılaştı. Kastamonu Merkez Spor Salonu’nda oynanan müsabakada maça baskılı başlayan ay-yıldızlı grup, üst üste bulduğu gollerle farkı açmayı başardı. Müsabakanın 13. dakikasında skoru 7-3’e kadar getiren ay-yıldızlı takım, birinci yarının ikinci devresinde ise oyundaki üstünlüğünü kaybetti. Farkı giderek eriten Belçika ekibi, müsabakanın 24. dakikasında 12-11 yapmayı başardı. Müsabakanın birinci yarısı ise 17-24 Türkiye A Ulusal Hentbol Grubunun üstünlüğüyle kapandı.

İkinci yarıya süratli başlayan ay-yıldızlı grup, müsabakanın 36. dakikasına gelindiğinde Belçika karşısında 20-15 önde geçirdi. İkinci yarının başından itibaren oyunun denetimini elinde bulunduran Ulusal Grup , 21. dakikada skoru 27-20’ye kadar çıkardı. Ulusallar, müsabakadan 30-25 galip ayrılarak kıymetli bir muvaffakiyet elde etti.

Karşılaşma boyunca alkışlarıyla ulusal kadrosu destekleyen Kastamonulu sporseverler, maça ağır ilgi gösterdi. Yaptıkları tezahüratlarıyla ay-yıldız grubun motive olmasında değerli bir katkı sunan Kastamonulu taraftarlar, maç boyunca hiç susmadı.

“Kastamonu bir hentbol kenti, bu biçimdede olmaya devam edecek”

Çok kıymetli bir galibiyete imza attıklarını söyleyen Türkiye Hentbol Federasyonu Lideri Uğur Kılıç, “Bugün epey değerli bir maç oynadık. Kastamonu’da oynadığımız birinci ulusal maçımızdı. Kastamonu izleyicisine sonsuz teşekkür ediyorum. Bu galibiyeti onlara armağan ediyoruz. Alanda uğraş eden çocuklarımızın terlerinin son damlasına kadar uğraş ettiler. Onları da tebrik ediyorum inşallah bu kümesi, öteki üç müsabakadan da galibiyetle ayrılarak birinci bitirmek istiyoruz” dedi.

Harikulade bir tertibin olduğunu söyleyen Kılıç, “Salon son derece doluydu. Bir bu kadar daha kapasite olsa orası da dolacaktı. Ben her vakit söylüyorum Kastamonu bir hentbol kenti. bu biçimdede olmaya devam edecek. Âlâ ki varlar, bu galibiyeti onların gücüne armağan ediyoruz. Kesinlikle bundan daha sonrada Kastamonu’da bu tıp tertipler olacak. aslına bakarsan sportmenler otomatikmen bu ortamı isteyecekler. Herkes seyirci ile oynamak istiyor. Spor, hentbol seyirci ile hoş. Biz, kazandıkça ve başarılı çok epey daha hoş tertipler olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Şu anda maçların pandemi ortamında yapıldığına işaret eden Kılıç, “Belçika’ya eksizsiz bir biçimde gitmeyi istiyoruz. Belçika’dan da galibiyetle dönmek istiyoruz. Ben, atletlerimize ve teknik grubumuza sonuna kadar inanıyorum. Yetenekli ve hayli istekli bir ekibimiz var, galibiyetle ayrılacağımıza inanıyorum” formunda konuştu.

“Aldığımız galibiyetin yüzde 50’si bizim ise yüzde 50’si de seyircinindir”

Aldıkları galibiyetin kıymetli bir kısmının da seyircinin olduğunu belirten Türkiye A Ulusal Hentbol Kadrosu Antrenörü Okan Halay ise, “Öncelikle Kastamonu halkına bizlere vermiş olduğu dayanaklardan ötürü teşekkür ediyoruz. Hakikaten burada kusursuz bir ortam vardı. Oyundan düştüğümüz onlarda harika bir dayanak göstererek bizleri oyuna ortak ettiler. Maçın genelinde 40 dakika üzere hoş bir oyun sergiledik. Bu vakit zarfında ufak tefek kusurlarımız vardı. Birinci yarının ortalarında aldığımız 5 tane iki dakika cezası savunmamızın istikrarını bozdu, ataktaki biraz balansımızın bozulmasına niye oldu. Lakin birinci yarının son 5 dakikasında yeniden toparlanarak birinci yarıyı galibiyetle bitirdik. İkinci yarıda da istikrarlı bir oyun vardı. Maçta iken değişik hamle formülleri denemeye çalıştık. Onda da başarılı olduğumuzu söyleyebilirim. Hoş bir oyunla hoş bir galibiyet aldık. 6 maçın birinci dönemini galibiyetle kapattık. İnşallah Belçika’yı deplasmanda da yenerek yolumuza emin adımlarla ilerlemek istiyoruz” tabirlerini kullandı.

Belçika’da kendilerini epey güç bir maç beklediğini söyleyen Halay, “Orada da tıpkı buna benzeri bir atmosfer olacağını düşünüyorum. Yani Kastamonu’nun bize sağladığı atmosferi Belçika’da sağlayacağını düşünüyorum. Bu maçlarda uzun vakittir bu biçimde atmosferlerde maç oynamadığımız için biraz açıkçası heyecan ve tedirginlik vardı. Lakin bunu atlattığımızı düşünüyorum. İnşallah Belçika’dan da hoş bir galibiyetle döneceğiz.” dedi.

“Mükemmel bir seyircimiz vardı” diyen Halay, şu biçimde konuştu: “Gerçekten hentbol namına bizlere dayanak ismine epeyce hoş performans gösterdiler seyirci olarak. Bizlerde maçta düştüğümüz vakit içinderda epeyce büyük dayanakları oldu. Bu galibiyetin nitekim yüzde 50’si bizim ise yüzde 50’si de seyircinindir”

“Takımımızın performansını tam olarak kâfi bulmadım”

Grubun performansını tam olarak kâfi bulmadığını tabir eden A Ulusal Hentbol Ekibinin başarılı oyuncularından Alperen Pektaş da, “İnanılmaz bir taraftar vardı. Bizlerde maça çıktığımızda tıpkı hisleri hissettik. Tüylerimiz diken diken oldu. Uzun vakittir bu biçimde bir atmosferde de maç yapmıyorduk pandemiden dolayı. Maçlarımızı taraftarsız oynuyorduk. Ben holde iken maçın hakemiyle de diyalogum oldu. Hakemde içerisi inanılmaz dedi, maç nasıl bitecek bilmiyorum dedi. Bende sakin olun burası Türkiye dedim. Kahır olmayacak diye hakem ile bir diyalogumuz geçti. Taraftarımız inanılmazdı. Hentbolun bu türlü bir taraftar kitlesi ile tüm Türkiye’ye yapılmasını istiyoruz. İnanılmaz bir seyircimiz vardı. Teşekkür ediyoruz Kastamonu’ya” diye konuştu.

Pektaş, şunları kaydetti: “Açıkçası ekibimizin performansını tam olarak kâfi bulmadım. Çok çalışmıştık, her şeyi tahlil ettik, her oyuncuyu ne yaptığını inceledik. Belçika kadrosu eksik gelmiş buraya. Kimi oyuncuları yoktu. Tabi birazda şanssızlık oldu, birkaç top onlarda kaldı. O da bizlerin moralini bozdu. Farkı 6-7-8 yapıyoruz, iki sıradan kusur yapıyoruz tekrar fark 5’e iniyor. Bu bizim için bir handikap oldu. Lakin 5 farkla bitmesi bizim için avantaj oldu, Yunanistan’a bizler 4 fark ile yenilmiştik, tahminen orada bu farkın bizler için bir artısı olacağına inanıyorum”

Ayrıyeten müsabaka sonunda Kastamonu’nun yöresel lezzetlerinden olan çekme helva, her iki ekip oyuncuları ile teknik grubuna armağan edildi.

KASTAMONU (İHA)

Okumaya devam et...