Bakan Kasapoğlu: Tüm branşlarda tepede olduğumuz bir müddetç olacak

BOTR

Aktif Üye
Sporun birleştirici ve düzgünleştirici gücüne inanarak 1954 yılında başlayan ve gün geçtikçe büyüyerek, günümüze kadar ulaşan Türkiye’nin en itibarlı spor ödül merasimi ‘Milliyet Yılın Atleti Ödülleri’ için spor topluluğunun önde gelen isimleri heyet toplantısında buluştu. İstanbul’da bir otelde düzenlenen heyet toplantısına; T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Demirören Holding İdare Heyeti Lideri Yıldırım Demirören, Türkiye Futbol Federasyon Lideri Mehmet Büyükekşi, Türkiye Basketbol Federasyonu Lideri Hidayet Türkoğlu ve P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya İdare Konseyi Lideri Tankut Turnaoğlu olmak üzere, Türkiye’nin önde gelen spor müellifleri ve insanları bir ortaya geldi.

Toplantının akabinde Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Türk sporunun branş çeşitliliğiyle güçlenerek yola devam edeceğini söz eden Mehmet Muharrrem Kasapoğlu, “69’uncusu düzenlenen Gillette – Milliyet ödüllerinin heyet toplantısını gerçekleştirdik. Doğal klasik bir çalışma ve gerçekten bu klâsik çalışmanın bize gösterdiği şu. Her yıl Türk sporundaki değişim ve bu manada muvaffakiyetin her geçen gün perçinlenmesi. Büyük bir memnunluk tablosu. Listede sportmen çeşitliliğini görüyoruz, bayan atlet sayısındaki artışı görüyoruz. Daha evvel isim bulmakta zorlandığımız branşlardaki zenginliği görüyoruz. Türk sporu 2022 yılında 5 binden çok madalya aldı. An itibariyle 5 bin 300. 51 branşta, bu bayanıyla, erkeğiyle, engellisiyle, paralimpik branşlardaki ilerlemeyi görüyoruz. Bu Türk sporunun önünün açıldığını gösteriyor. Son 21 yıllık süreçteki tesis ihtilalinin ve mükemmel altyapının ne kadar kuvvetli biçimde meyve verdiğini gösteriyor. Önümüzdeki süreç tüm branşlarda en tepede olduğumuz, savımızı pekiştirdiğimiz bir müddetç olacak. tıpkı vakitte hem ferdi sporlar hem kadro sporları bilhassa branş çeşitliliğiyle güçlenerek yoluna devam edecek. Ben tüm adaylara muvaffakiyetler diliyorum” tabirlerini kullandı.

“HER ÖĞRENCİ İLKOKULDAN BİR LİSANS İLE MEZUN OLACAK”

Özellikle Ulusal Eğitim Bakanlığı ile yaptıkları mutabakatların çok kıymetli olduğuna dikkat çeken Bakan Kasapoğlu, “2022 Türkiye’nin spor turizmindeki markasını kuvvetli bir biçimde ortaya koyduğu bir yıl oldu. İslam Oyunları, Göçebe Oyunları, Avrupa Spor Bakanları Doruğu, 45’ten çok ülke katıldı. Bir spor buluşması, şöleni Türkiye’de gerçekleşti. İnanıyorum ki Türkiye’nin spor turizmi ile spordaki gelişimi 85 milyona yayan fırsat anlayışı, fırsat eşitliği unsuruyla ortaya koyan projelerle, yüzmeden cimnastiğe, cimnastikten güreşe, güreşten okçuluğa her branştaki savını en kuvvetli biçimde ortaya koyarak, başarılarla taçlandırarak ve natürel yeni ataklarla biliyorsunuz eğitim topluluğuyla atılımlarımız var. Hem üniversitelerimizle gerçekleştirdiğimiz çalışmalar, artık spor okuyan öğrencilerimiz üniversiteyi bitirmeden 2 devirlerini bakanlığımızda tesislerinde stajyer olarak tamamlayacaklar. Değerli bir atılım. bir daha Ulusal Eğitim Bakanlığı ile gerçekleştirdiğimiz çalışma. Artık ilkokuldan mezun olmadan bir lisans ile mezun olacak. Antrenörlerimiz, tesislerde ilkokul öğrencilerine bir branş öğretecekler. Türkiye’nin bu manadaki iş birlikleri bilhassa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle ortaya konan pratiklik ve kuvvetli eşgüdümle bir arada büyüyerek devam edecek. Ben herkese bu vesileyle teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki 2023 bu manada muvaffakiyet dolu, memnunluk dolu, birliğimizin, birlikteliğimizin en kuvvetli biçimde olduğu bir yıl olsun” biçiminde konuştu.

TANKUT TURNAOĞLU: BU SENE DAHA FAZLA BAYAN SPORTMEN VE BRANŞ VAR

Spora takviye vermeye devam edeceklerini söz eden P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya İdare Heyeti Lideri Tankut Turnaoğlu, “69. yıl Gillette Milliyet Yılın Atleti Mükafatları için heyet bir ortaya geldi. Heyet her sene büyüyor. Bilhassa bayanlarla büyüyoruz, onu da önemsiyoruz. Bu görüşmede spor yöneticilerimiz, Gençlik ve Spor Bakanımız buradaydı, kendisi hiç aksatmıyor. Kendisinin yaş günü ve kutladık bugün. Öbür spor yöneticilerimiz, liderlerimiz buradaydı. pek kuvvetli bir heyetimiz var. Buradaki oylamada halk oyu da var, hoş bir istikrar. Branşlardaki adayları tespit ettik. Gillette olarak 8. yılımız. Geçen yılki oyun daha üstündeki bir oyu da toplamak istiyoruz. Geçen sene 5 milyonun üzerinde oy kullanıldı. Bu sene daha fazla bayan atlet ve branş var. Bu manada ben bütün izleyicileri şimdiden bu oy kullanmak için hazır olmalarını bekliyorum. her insanın oyu epeyce kıymetli. Her oy takviyeye dönüşüyor. Her oy karşılığı biz spor ekipman takviyesi veriyoruz. Son senelerda gelişerek büyüyen bir katkı. Oy verince bedelli atletleri takdir etmiş oluyorlar. Dilek ediyoruz ki bütün Türkiye’de bu iştirak 10, 15, 20 milyon olsun. Sporun uygunlaştırıcı, birleştirici özelliği var. Son senelerda fazlaca başarılıyız. Bakanımız da bahsetti. Bu yıl 5 bin madalya oldu, bu sene branşlar çoğaldı. Bugün 35 atlet ve annesine Paris Olimpiyatları’nda takviye veriyoruz. Burada 18 farklı branş var. Bir atletin sistemli spora küçük yaşlarda başlaması lazım. Bizim olimpik anne bildirimiz var. 5-12 yaş ortası spor yaptıran her anneye olimpik anne diyoruz. Sporu nizamlı yapan hayatta da başarılı oluyor. Bütün anneler kendilerini olimpik anne yapma ismine yeni yılda bir adım atsınlar” biçiminde konuştu.

(DHA)

Okumaya devam et...