Balıkesir’de klâsik gece güreşlerine 200 pehlivan katıldı

BOTR

Aktif Üye
İlçe merkezine 13 kilometre uzaklıktaki Sübeylidere Mahallesi’nde, pandemi niçiniyle iki yıldır yapılamayan klâsik yağlı pehlivan güreşlerinin 5.’si dün gece yapıldı. İftardan sahura kadar devam eden güreşlere yurdun değişik yerlerinden, değişik uzunluklarda yaklaşık 200 pehlivan katılırken, güreşleri binlerce kişi izledi. Akşam saatlerinde alanı dolduran vatandaşlar, gece boyunca güreşleri izledi.

Eski ulusal güreşçi Aslan Seyhanlı’nın tertibinde yapılan güreşlere Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Burhaniye Belediyesi de takviye verdi.

Gece boyunca devam eden güreşlerde büyük heyecan yaşandı. Güreşlerin fazlaca ilgi gördüğünü anlatan Sübeylidere Muhtarı Mustafa Demir, “Güreşlerimizin bu yıl 5.’sini yapıyoruz. Kalabalığımız düzgün. Çok hareketli geçiyor. Biz bunu önümüzdeki senelerda da devam ettirmeyi düşünüyoruz. İnşallah güzel olacaktır. Bu vesileyle seyircilerden epey mutluyuz. Güreşler büyük ilgi gördü” dedi.

Aslan Seyhanlı da, “Ramazan şenlikleri dahilinde yapılan güreşlerde, köy muhtarımız Mustafa Demir ve Burhaniye Belediye Lideri Kemal Deveciler ile Büyükşehir Belediye Liderimiz Yücel Yılmaz’a destelerinden dolayı teşekkür ederiz. Bu cet sporunu, hem minderde, hem yağlı ve birebir vakitte karakucakta devam edecektir. Benim canım sağ olduğu sürece bu güreşler devam edecektir. Şu anda seyirci de harika, güreşçi de hayli. Çök hoş görüşler olmaktadır” diye konuştu.

Burhaniye Belediye Lideri Ali Kemal Deveciler ise, “Burada Sübeylidere pehlivan güreşlerinin 5.’sini yaptık. Gecen sene pandemi sebebiyle yapamamıştık. Bu sene yaptık. Bundan daha sonra da bu güreşleri devam ettireceğiz. Haziran ayında da Burhaniye Yağlı Pehlivan Güreşlerimiz var. Geleneklerimizi bakılırsaneklerimizi devam ettirmek durumundayız. Hoş güreşler oluyor. Hava da hoş. Allah yardım etti. Güreşler de hoş oluyor. Güreşçilere muvaffakiyetler diliyorum. Bu geleneği devam ettirdiği için muhtarımıza da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Okumaya devam et...