Bir bulmaca arkadaşınızla “Dil Matrisi”ne girin

Anna Shechtman çapraz bulmaca yapmaya başladığında 15, ilk bulmacası Haber'ta yayınlandığında ise 19 yaşındaydı. Daha sonra The New Yorker'ın bulmaca bölümünün bulunmasına yardımcı oldu ve burada alanı çeşitlendirmeye yönelik devam eden çabalara katılan birkaç kadın bulmaca yaratıcısından biri oldu.

Şu anda 33 yaşında olan Shechtman, Cornell Üniversitesi'nde araştırma görevlisidir ve bulmacalara ilişkin deneyimini ve derin bilgisini bu ayın başlarında yayınlanan “Sfenks'in Bulmacaları: Bulmacaların Feminist Tarihi” adlı bir kitapta kullandı. Kısmen tarih, kısmen anı, kısmen feminist yeniden değerlendirme, geçen yüzyılın Amerikan bulmacasına kapsamlı bir genel bakış sunuyor ve öncelikle bu bulmacanın gelişiminde etkili olan dört kadın öncünün hikayeleri aracılığıyla anlatılıyor.

Kitabın önemli bir kısmı aynı zamanda Shechtman'ın bulmacalara olan ilgisinin ortaya çıkmasıyla aynı dönemde başlayan anoreksiyayla mücadelesinin samimi bir kroniğidir. İkisini birbiriyle yakından bağlantılı olarak görüyor; “zor gerçeklerden uzaklaşmaya” çalışıyor. [my] Sözcüklerden oluşan bir dünyanın, düzeninin ve düzensizliğinin somutlaşması.”

“Sfenks'in Bilmeceleri” şu soruları gündeme getiriyor: Ne tür bir entelektüel çalışma dikkatimizi hak ediyor? Geçmişte kadınların hangi kutuları doldurmasına izin veriliyordu? – yalnızca onları sürekli olarak çevirip bükmek için. Ortaya çıkan şey, dilin şaşırtıcı ve iddialı bir incelemesi ve kadınların ataerkilliğin paradokslarına hem sayfa içinde hem de sayfa dışında direndiği farklı yollar.

Netlik sağlamak amacıyla düzenlenmiş ve özetlenmiş bir röportajda Shechtman, bu mirasa ilişkin keşfinden ve bu mirastaki yerini bulmanın getirdiği kişisel ve politik açıklamalardan bahsetti.

Bulmacalar zaman kaybettiriyor gibi görünüyor. Sizce bu neden?

Times'ın ilk bulmaca editörü ve kitapta anlattığım kesinlikle büyüleyici bir kadın olan Margaret Farrar şöyle derdi: “Bir bulmaca çözerken sorunlarınız hakkında düşünemezsiniz.”

Sanırım bu, birçok insanın normalde çok rahatsız edici düşüncelerden uzaklaşmak için bulmacalara yöneldiği salgın sırasında kendini gerçekten gösterdi. Bu yıllarda bulmaca trafiğinde büyük bir artış görüldü ve bu eğilimin devam ettiğini düşünüyorum. Bugünlerde endişelenecek o kadar çok şey var ki, insanların biraz rahatlamaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Farrar ve gizemin diğer ilk öncüleri hakkında çok şey yazıyorsunuz. Bulmaca dünyasındaki bir kadın olarak onlara bağlı olduğunuzu hissettiniz mi?

Uzun süre kendimi aykırı biri gibi hissettim. Modern bulmaca topluluğu inanılmaz derecede erkek egemendir, ancak yine de kadınların orijinal formu yenilemesi konusunda uzun bir gelenek olduğunu biliyordum. Bu hikayeyi ve içindeki konumumu daha iyi anlamak istedim. Ve bu kadınları (Farrar, Ruth Hale, Julia Penelope ve Ruth von Phul) araştırmaya başladığımda hepsinin temelde akıllı, enerjik insanlar olduğunu ve işlerini gerçekten dikkate alınan daha büyük bir siyasi projenin parçası olarak gördüklerini keşfettim.

Birçoğu, dilin biçimsel bileşenlerine ve dilin onlara sağladığı statüye ilişkin ustalıklarını, mesleki ve politik hırslarını ilerletmek ve gerçekte kendilerine ait olmayan veya kendileri için yaratılmamış bir kültür üzerinde kontrol sahibi olmak için kullandı. Ve aslında bu çok özel politik çizgiyi miras aldığımı fark etmeye başladım. Bunlar, Amerikan kültürünün kendi hırsları ve zekaları üzerinde hissettikleri çeşitli kısıtlamalardan kendilerini kurtarmaya çalışan kadınlardı.

Yeme bozukluğunuzu kitaba dahil etme kararınızı merak ediyorum. Bize biraz bundan bahseder misiniz?

Bu tuhaf bir kitap, bunu kabul ediyorum. Kişiseldir, panoramiktir, tarihseldir ve biraz da teoriktir. Ancak bunun arkasında yatan büyük motive edici merak, kişisel biyografimin bu yönünü keşfetme arzusuydu: Bulmaca yazmaya başladığım sıralarda yemek yemeyi de bıraktım.

Bana göre hem iştahsızlık hem de gizemlilik iyilik, mükemmellik ve zeka fikirleriyle bağlantılıydı. Ergenlik çağında inatçı kişisel algımla başa çıkabilmek için bulmacalar üzerinde çalışıyordum. Kimliğimi sabit tutacak bir şey istedim. Bulmacalar ve anoreksiya benim için bunu yaptı.

Kitapta ilgi çekici ve şaşırtıcı bulduğum şeylerden biri de bulmacayı edebi bir biçim olarak ne kadar ciddiye aldığıydı. Bununla ilgili herhangi bir sorun yaşadınız mı?

Bu kitapta araştırdığım temel paradokslardan biri. Bir yandan bulmaca önemsizdir. Kelimenin tam anlamıyla bir oyun. Öte yandan önemli bir kültürel sermayeye de sahiptir. Dilin sahteleştirildiği ve test edildiği bir yerdir. Bu, ortak bilginin sınırlarını denetlemenin bir yoludur. “Bilmeceye değer” olan şey – hangi kelimelerin, adların ve ifadelerin bir bulmacaya dahil edilecek kadar ilgili veya tanıdık olduğu kabul edilir – sonuçta neyin bilinmesi gerektiği sorusudur.

Bulmaca genellikle erkek inşaatçıların hakimiyetindedir. Bu değişiyor mu?

Yaklaşık 10 yıl önce Amerika Bulmaca Turnuvasına katıldım. O zamanlar Will Shortz'un asistanıydım. Eğitimimi yeni bitirdim ve “Kadın İnşaatçılar Kahvaltısı” olarak adlandırılan toplantıya davet edildim. Orada on kişiydik ve oldukça garipti. Hepimiz düşündük Gerçekten mi? Bu mu?

Geçen yıl bu kadın kahvaltısına bildiğim kadarıyla 40'tan fazla tasarımcı katıldı. Bu büyümeyi görmek heyecan verici. Bunu artık çok daha geniş bir referans yelpazesine sahip bulmacaların kendisinde de hissedebiliyorsunuz. Ancak hala gidilecek uzun bir yol var. Irksal olarak hala inanılmaz derecede homojen. Bulmaca çok beyaz.

Bir bulmacada tasarımcının kimliği veya sesi ne ölçüde görünür?

Bir metinde olabileceğinden daha inceliklidir ama iyi bir bulmacada yazarlık ve kişilik duygusu vardır. En sevdiğim bulmacalar, belirli bir insan sesinin işaretini taşıyanlardır. Kameron Austin Collins bulmacasını çözdüğümde muhtemelen birçok film referansı olacağını biliyorum çünkü o aynı zamanda bir film eleştirmeni. Ya da eğer bir Nathan Last bilmecesini çözersem, muhtemelen şiire pek çok gönderme ya da Amerika'nın Demokratik Sosyalistlerine göndermeler içerecektir.

Kişisel olarak benim bulmacalarım feminist teori, psikanalitik teori veya pop prensesleri gibi konuları içeriyor. Bulmacanın sınırlamalarına rağmen bir yapıcıyla bu tür bir zihinsel kaynaşmayı hissetmek hoşuma gidiyor.

Bulmaca oluşturmanın bir yazar olarak sizi etkilediğini düşünüyor musunuz?

Evet kesinlikle. Bir bulmacayı bir araya getirdiğinizde bu, dilin matrisine girmek gibidir. Kelimeleri harf dizilerine bölerler, çıkarırlar ve tekrar tanınabilir kelimeler haline gelene kadar tekrar bir araya getirirler.

Benim için bulmacalar, gizli hikayeleri veya gizli bağlantıları keşfetmeye harika bir girişti. Yazılarımı şekillendiren dil çeşitliliği duygusunu geliştirmeye yardımcı olduklarını düşünüyorum. Bu istila eden bulmacadır.