Dolandırıcılarının son kurbanı İstanbul Hakimi oldu

dunyadan

Aktif Üye
Dolandırıcılarının son kurbanı İstanbul Hakimi oldu
Döviz ticareti olarak bilinen Forex piyasasındaki dolandırıcılık olaylarına bir yenisi daha eklendi. Argümana nazaran Forex dolandırıcıları, bu sefer kendilerine kurban olarak bir İstanbul’da bakılırsav yapan bir hakimi seçti. Toplumsal medya üzerinden düzmece profiller oluşturan dolandırıcılar, hakime bildiri atıp daha epeyce para kazandıracaklarına dair tezlerde bulunarak hakimi ağına düşürdü.

Sosyal medyadan ‘daha hayli para kazanmak ister misin’ diye sordular

İstanbul’da nazaranv yapan bir hakime teze göre, yaklaşık 1 ay evvel Instagram isimli toplumsal medya platformundan bir bildiri geldi. Gelen bildiride Forex isimli yatırım piyasasında daha epeyce para kazanması için irtibata geçmesinin kâfi olacağı yazılıydı. ‘Forex’ten daha fazlaca para kazanmak ister misin’ halindeki iletisi goren hakim, dolandırıcıların oyununa düşerek hesap numarasını atınca olanlar oldu.

100 bin lirası gidince savcılığa koştu

Banka hesabına baktığında 100 bin lirasının yok olduğunu nazarann hakim, dolandırıcıların tuzağına düştüğünü anlayınca soluğu savcılıkta aldı. Yaşadığı mağduriyeti anlatarak şebeke hakkında cürüm duyurusunda bulunan hakimin şikayeti daha sonrası İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı mevzuyla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Mersin, Adana, Van ve İstanbul olmak üzere geçtiğimiz günlerde 4 farklı vilayette eş vakitli operasyon yapıldı ve 30 kuşkulu yakalanarak gözaltına alındı.

Toplam 1 milyon lira vurgun yapmışlar

Vurguna giden süreç adım adım araştırırken dolandırıcılığın altından büyük bir hata örgütü çıktı. Hakimin de ortalarında olduğu yaklaşık 22 mağdurun 1 milyon lira dolandırıldığı belirlenerek örgüte üye olduğu tez edilen 30 kuşkulu İstanbul Anadolu Adliyesi’ne getirildi.

Savcılıktaki tabirlerinde suçlamayı kabul etmeyen şüpheliler, ”Hesaplarımızı arkadaşlarımız vasıtasıyla verdik. Dolandırıcılıkla bir ilgimiz yok” biçiminde savunma yaptı. Savcılık ise 30 şüpheliden 18’ini tutuklama talebi, 12’sini isimli denetim talebiyle İstanbul Anadolu Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti.

Örgüt önderi dahil 12 kuşkulu tutuklandı

Hakimlikte de savunmalarını yinelayan 30 şüpheliden 18’i isimli denetim önlemlerinin uygulanması şartıyla özgür bırakılırken ortalarında kabahat örgütü başkanı olduğu sav edilen Mehmet B.’nin de yer aldığı 7 kuşkulu ‘Suç örgütü kurma’ ve ‘Nitelikli dolandırıcılık’ cürmünden tutuklandı, öte yandan 5 kuşkulu de ‘Nitelikli dolandırıcılık’ cürmünden tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Seda Işık Günaydın

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.