Güney'in zayıf yönlerine odaklanan yazar Ellen Gilchrist 88 yaşında öldü

Bölgesinin zaaflarına ve tuhaflıklarına karşı keskin, bazen de bağışlayıcı bakış açısına sahip Güneyli bir yazar olan Ellen Gilchrist, 30 Ocak'ta Ocean Springs, Miss.'deki evinde öldü. 88 yaşındaydı.

Oğlu Pierre Gautier Walker III ölümü doğruladı. Bayan Gilchrist'in meme kanseri olduğunu söyledi.

Romanlar, kısa öykü derlemeleri, şiirler ve anılardan oluşan yaklaşık 26 kitap yayınlayan Bayan Gilchrist, geldiği sınıfa, yani güneydeki üst burjuvaziye ilişkin keskin, biraz ironik analizleriyle tanınıyordu. Çocukluğunun bir kısmını Mississippi Deltası'ndaki bir aile çiftliğinde geçirmişti -Mississippi Deltası'nın kenarındaki başkentte doğmuştu- ve romanlarında hem kentsel hem de kırsal bölgelerden gelen soylular yaşıyordu. biçim.

Kısa öykü koleksiyonu “Japonya'ya Karşı Zafer”le 1984'te Ulusal Kitap Ödülü'nü kazandı. Ancak en belirgin olanı, New Orleans'ın üst sınıfının çatlaklarını ve patolojilerini büyük ölçüde tasvir eden ilk koleksiyonu In the Land of Dreamy Dreams (1981) idi. Bunu en iyi eseri olarak görüyordu.

2010 yılında Arkansas Üniversitesi'nde yapılan bir röportajda, bu kitap yayınlandığında 13 yıldır New Orleans'ta yaşadığını ve “tüm hayatım boyunca orada olduğunu” söyledi. Şehrin üst sosyal sınıflarını çok iyi tanıyordu ve onu, üzerinden 40 yıl geçmesine rağmen hala geçerli gibi görünen bir hassasiyetle resmetmişti.

Daha sonraki romanlarında yer alacak karakter tiplerinin çoğu bu ilk koleksiyonda zaten mevcuttu: Büyük evlerde yaşayan mutsuz, zengin çiftler, tenis oynayan ve çok fazla içki içen ev kadınları, asi, baskıcı çocuklar ve gençler ve kenarda kalan bir kişi. Kolayca tanımlanabilen, ikincil rollerdeki siyah insanların gölge dünyası. Oğlu Bay Walker, bir telefon röportajında kitabı “isimlerin değiştirildiği bir dizi gerçek makaleden ibaret” olarak tanımladı.

Bayan Gilchrist, 1960'larda Jackson, Mississippi'deki Millsaps College'da birlikte çalıştığı Güneyli yazar Eudora Welty'nin öğrencisiydi ve ince sınıf farklılıklarını ortaya çıkaran keskin diyaloglar üretme konusunda Bayan Welty'yi takip etti.

İlk olarak yeni kurulan Arkansas Üniversitesi Yayınları tarafından basılan “Rüya Gibi Düşler Ülkesinde” bir üniversite yayınevi için beklenmedik bir başarıydı. Bayan Gilchrist, yaklaşık 25 yıl boyunca İngilizce ve yaratıcı yazarlık dersleri verdiği üniversitede yaptığı röportajda, “Bu çok büyük bir başarıydı ve tüm kopyalar yaklaşık bir hafta içinde satıldı ve sonra o bunları basmaya devam etti” dedi.

Kitap ilk on ayda 10.000'den fazla kopya sattı. nihai birincil yayıncısı Little, Brown & Company tarafından yeniden yayınlandı; ve büyük beğeni topladı. 1982'de The Times Literary Supplement'te yazan romancı Jim Crace, bunu “hassas ve ritmik olarak modüle edilmiş düzyazının sürekli bir gösterimi ve ham duyguların duygusal olmayan bir incelemesi” olarak nitelendirdi. (Aynı yayının daha sonraki eleştirmenlerinden biri olan Wendy Steiner daha az nazikti: 1989'da Bayan Gilchrist'i “Güney Amerika Prensesi veya SAP'nin sosyolojik kategorisine” yerleştirdi.

“Rüya Gibi Düşler Ülkesinde”, Bayan Gilchrist'i 46 yaşında bir yazar olarak başlattı; “The Writing Life” (2005) adlı makale koleksiyonunda yazdığı gibi, “dört evlilik, üç” dahil olmak üzere karmaşık bir kişisel hayatı vardı. “Sezaryen, kürtaj, 24 yıllık psikoterapi ve bir sürü iyi adam dahil” ve alkolizmle mücadele de buna dahil.

Geç başlamayı tesadüf olarak görmüyordu. “Dürüst olmak gerekirse, yazar olmak için yeterli yaşam deneyimine sahip olduğumda 40 yaşındaydım” diye yazdı “The Writing Life”ta ve şunu ekledi: “Bırakın herhangi bir şeyin ne anlama geldiğini, ne düşündüğümü bile zar zor biliyordum.”

İlk başarısının ardından gelen öykü derlemeleri ve romanlar, ilk kez “In the Land of Dreams”de yer alan ve “Victory Over Japan”da ilgi odağı olan inatçı, bencil ve tartışmacı Rhoda gibi güneyli kadınların kaderini takip ediyordu. genç bir kadın ve pek de sevimli değil.

Eleştirmenlerin tümü hevesli değildi. Katherine Dieckmann, daha sonraki bir görünümünde Rhoda hakkında 2000 yılında Haberler'da şöyle yazmıştı: “Kırık, ayrıcalıklı bir Güney güzelinin baş döndürücü maskaralıkları biraz yorucu olmaya başlıyor.”

Bay Walker, Bayan Gilchrist'in “en güçlü karakterlerinin” 1950'ler ve 1960'ların çerçevesinden çıkmaya çalışan kadınlar olduğunu söyledi.

Bazıları onun yüzünden eziliyor. New Orleans'taki Audubon Park'ın dışındaki büyük bir evde (“geniş merkezi koridor” ve “bir buçuk metre genişliğinde merdivenler”) yaşayan Lelia, kocası Will'den ve kısa öyküde uyuşturucu bağımlısı oğulları Robert hakkındaki şikayetlerinden dolayı üzgün. Louisiana Live Oak Society'nin Başkanı “Rüya Gibi Düşler Ülkesinde”:

“'Beni deli ediyor,' dedi, şampuan sandalyesine otururken. “Yaşamak ya da ölmek umurumda değil.” Biraz olsun tenis bile oynayamıyorum. Geçen hafta oynadığım tüm önemli maçları kaybettim. Skor tablosunda altıya düştüm.'”

Küçük ayrıntılar sosyal ortamı ortaya koyuyor: güzellik salonundaki şampuan koltuğu, merdiven, kadının tenisle acı verici boş meşguliyeti. Hikayenin başlığındaki “Başkan”, sonu kötü biten, kaygısız, genç, siyah bir uyuşturucu satıcısıdır.

Hikaye, Bayan Gilchrist'in hem keskin gözünü hem de bu acımasız dünyada kısmi suç ortaklığını ortaya koyuyor; bazı eleştirmenler, özellikle de Güney dışındakiler, onu bu konuda eleştirdi.

The Threepenny Review'un editörü Wendy Lesser, 1986'da Haberler'da “Drunk With Love” koleksiyonunu incelediğinde, hikayelerinin başlangıçta “çılgın, kalabalık, son derece eğlenceli bir parti” gibi görünmesine rağmen, daha sonra bundan şikayet etti. bir noktada öyle bir partiye dönüşüyor ki, “nihayetinde partide sadece birkaç kişi var: Güneyli yorgun, nevrotik bir kadın; aşırı çalışan, duyarsız Yahudi kocası; bir veya iki alaycı sanatçı (bunlardan biri kızıl saçlı bir yazar); bazı sadık siyah hizmetkarlar; sorumsuz, çekici bir aşık; ve sadece birkaç kişi daha.”

Bayan Gilchrist sınırlarının farkındaydı. Yerel tiyatroda yer aldığı 1960'larda Jackson'daki sivil haklar hareketini titreyerek karşıladığını hatırladı: “Gösterilere siyah insanları davet ettik. Jane” – Jane Reid Petty, Jackson'daki New Stage Theatre'ın kurucusu ve yöneticisi – “Tougaloo Koleji'nde siyahi misafir profesörler için bir akşam yemeği yedi. Gözlerim kör oldu ve korktum.”

Ellen Louise Gilchrist, 20 Şubat 1935'te Vicksburg, Miss.'de, Ordu Mühendisler Birliği'nin setlerinin inşasına yardım eden mühendis William Garth Gilchrist Jr. ve Aurora Alford Gilchrist'in kızı olarak dünyaya geldi. Babası ikinci ligde beyzbol oyuncusuydu ve babasının büyük büyükbabası Mississippi valisiydi.

Babası iş için seyahat ediyordu ve Bayan Gilchrist, Güney ve Ortabatı'daki okullara gidiyordu. Vanderbilt Üniversitesi'nde İngilizce okudu ve 1967'de Millsaps College'dan felsefe alanında lisans derecesi aldı ve daha sonra yaklaşık 35 yıl yaşadığı Fayetteville'deki Arkansas Üniversitesi'nden İngilizce alanında yüksek lisans derecesi aldı.

Her zaman çoğunlukla şiir yazmış olmasına rağmen, bir yazarın hayatına neredeyse tesadüfen girdiğini söyledi. “Aşık olmak ve üç farklı adamla evlenmekle (çocuklarımın babasıyla iki kez evlendim), çocuk sahibi olmak, kıyafet almak, saçımı yaptırmak, parkta koşmak ve tenis oynamakla meşguldüm.” diye yazdı “The Writing”de hayatın.”

Bayan Gilchrist'in oğlu Pierre'in yanı sıra iki oğlu daha hayatta kaldı: Marshall Peteet Walker Jr. ve Garth Gilchrist Walker; 18 torun; 10 büyük torun; ve erkek kardeşi Robert Alford Gilchrist.

1980'lerin ortalarında küçük bir ünlü haline geldiğini söylediği için Newsweek ve People ile röportaj yaptı ve NPR tarafından haftalık yorum yapması için davet edildi. Ama sonra 2010 röportajında karakteristik bir sertlikle “NPR değişmeye başladı ve tüm bu genç Ivy League kızlarını getirdiler” dedi. “Politik olarak dokuzuncu kuvvete doğru.” İşte bu kadar.

Yeni feminizmden hoşlanmadı, özellikle de başından beri onun bir versiyonunu uyguladığını varsaydığı için. 2010 yılında “Kadın ya da kız olmanın beni herhangi bir şekilde sınırlandırdığı hiç aklıma gelmedi” dedi. “Hiç aklıma gelmedi.”

Karakterleri hayata bu tutkulu kucaklaşmayı yansıtıyor. Pierre Walker, “Hayatın harikası ve etrafta dolaşmak onun için önemliydi” dedi. “Çevrenizdeki yaşamın güzelliğine ve harikasına dikkat edin. Sizi strese sokan ayrıntılar içinde kaybolmayın.”