Haftanın Sesli Kitabı: Kayıt Stüdyosunda Leslie Jones Riffleri

LESLIE F*CKING JONES: Bir anı, Leslie Jones tarafından. Yazar ve Chris Rock tarafından okundu.

Leslie Jones onlarca yıldır komedyenlik yapıyor ama onun “Leslie F*cking Jones” adlı anı kitabını okuduğunu dinlediğinizde, onun hâlâ yeni başlayan birinin enerjisine sahip olduğu izlenimine kapılıyorsunuz.

Hem konuşkan hem de küfür dolu bir dizi esprili hikayede Jones, reşit olmasını en ince ayrıntısına kadar anlatıyor: Memphis ve Los Angeles arasında uzun boylu, koyu tenli bir Ordu veleti olarak yaşadığı deneyimler; basketbola ve partiye olan aşkı; 80'li, 90'lı ve daha uzun yıllarda hevesli bir komedyen olarak turne hayatı.

Gençliğine damgasını vuran taciz, ayrımcılık ve yerinden edilmenin yanı sıra 2009'da erkek kardeşinin ölümünün ardından artık aynı olmadığı konusunda gözü kara bir hassasiyetle konuşuyor. O zamana kadar “bulunmamı sağlayan şakaları değil, bana para kazandıran şakaları yaptığını” söylüyor.

Kısmen, Lorne Michaels'ı “Saturday Night Live” seçmelerine katılmaya ikna ettiğine inandığı Chris Rock tarafından keşfedildi. (“Leslie Jones'un sattığı her kitabı sayıyorum,” diye şaka yapıyor önsözde Rock, “ve eğer belirli bir sınırı aşarsa çek isterim.”) Bu beş yıllık iş onun şöhretini pekiştirdi ve zaman zaman onu hayal kırıklığına uğrattı. sürekli olarak “büyük siyah kadın” rolünü üstlendi ve daha tuhaf, şaşırtıcı eskizlerde değil.

Jones, canlandırıcı ve korkusuz anlatımında sıklıkla dördüncü duvarı yıkıyor ve hatta spontane riffler eklemek için ciltli versiyondan saptığını bile itiraf ediyor. Ancak onun filtrelenmemiş dolambaçlı yolculuğundaki bir şey – kendisi de Siyah sözlü hikaye anlatma geleneğinin ayırt edici özelliği – dinleyicinin ona daha da fazla güvenmesini sağlıyor.

Jones'un yükselişi ne kolay ne de doğrudan oldu ve bu yeniden anlatım, onun devam etmesini sağlayan tuhaf, saygısız ruha dair fikir veriyor. “Herkes benim bir tesadüf olduğumu düşünürdü, sanki şanslıymışım gibi.” diyor. “Fakat şanslı olmadığımı biliyordum. ben … idim eğlenceli.”

LESLIE F*CKING JONES: Bir anı | Leslie Jones tarafından | Yazar ve Chris Rock tarafından okundu | Hachette Ses | 16 saat 32 dakika