Hentbol tutkunu iki efsane Yeliz Özel ve Sevilay İmamoğlu Öcal’ın ulusal formaya vedası

BOTR

Aktif Üye
Efsanelere veda etmek zordur. Üstelik bu kere veda edilen isimler Yeliz Özel ve Sevilay İmamoğlu Öcal üzere hentbolun gerçek iki efsanesiyse bu daha da güç. Her iki isim de, 20 Mayıs’ta Kastamonu’da oynanan Sırbistan ulusal maçından evvel düzenlenen duygusal bir merasimle ulusal gruba veda ettiler. Yeliz 27 yıl, Sevilay ise 24 yıl boyunca ulusal ekip forması giydi.

Yeliz Özel birinci kere A Ulusal kadro forması giydiğinde çabucak hemen 15 yaşındaydı. Adana’da oynanan İspanya maçında Türk hentbol tarihi birinci kere Yeliz Özel’i kırmızı beyaz formayla izliyordu. Tarih 13 Kasım 1995. Akabinde gelen 27 yıl boyunca Yeliz daima muvaffakiyetle temsil etti ay-yıldızlı formayı. Aslında birinci ulusal maçını bir yıl evvel B Ulusal Kadroyla Yunanistan’a kaşı oynamıştı. Mesleğine Ankara PTT Spor Kulübü’nde başladı. 7 Kasım 1998’de Ankara PTT formasıyla birinci sefer Avrupa arenasına çıktı. Frederikshavn F.I. ile oynanan City Cup müsabakası Yeliz Özel’in Avrupa kupalarında oynadığı birinci maç olarak tarihe geçti. Akabinde 1999 yılında Norveç’e Byasen HE’ye transfer oldu. çabucak hemen 19 yaşındaydı. Yalnızca bir yıl kaldı Norveç’te. Türkiye’ye döndü ve hentbola başladığı Ankara PTT’nin formasını giydi. Akabinde 2001-2002 döneminde Anadolu Üniversitesi, 2002-2004 dönemlerinde da Üsküdar Belediyesi formalarını terletti. 2003-2004 döneminde Üsküdar Belediyesi ile birinci Türkiye şampiyonluğunu kazandı. Akabinde ismini tüm Avrupa’ya duyuracağı Makedonya’nın efsane ekibi Kometal Gjorce Petrov’a transfer oldu.

2007’ye kadar oynadığı Üsküp ekibiyle üç defa Makedonya şampiyonu oldu ve 2005 yılında Şampiyonlar Ligi’nde final oynadı. Şampiyonlar Ligi’nde attığı 61 golle Şampiyonlar Ligi’nin en golcü dördüncü oyuncusu olmayı başardı. 2006 yılında IHF tarafınca “dünyanın en uygun hentbolcusu” unvanına aday gösterildi. Akabinde 2007 yılında Maliye Ulusal Piyango ekibine transfer oldu ve 2010 yılına dek bu formayı giydi. 2008 yılında İtalya’da Dünya Şampiyonu olan Üniversite Ulusal Takımı’nın da kıymetli bir kesimiydi.

Maliye Ulusal Piyango ile arka arda üç dönem Türkiye şampiyonluğunu kazandı. Ulusal Piyango’nun akabinde 2010 yılında Romanya’nın CS Oltchim kadrosuna transfer oldu ve burada iki dönem oynadı. 2012 yılında bir sefer daha Üsküdar Belediyesi’nde oynadı ve 2013 yılında Yenimahalle Belediyesi’ne transfer oldu. Ankara grubunda 2017 yılına dek forma giydi. 2014-2015 ve 2015-2016 dönemlerinde Ankara takımının elde ettiği şampiyonluklarda aslan hissesi Yeliz’indi. 2017 yılında Antalya’ya Muratpaşa Belediyesi’ne transfer oldu. Burada şampiyonluk kazanmaya devam etti. 2017-2018 döneminde Muratpaşa Belediye ile ligin tepesinde yer aldı. 2019-2020 döneminde Kastamonu Belediyesi ile anlaştı ve Kastamonu’nun yolunu tuttu. Burada yalnızca bir dönem oynadı ve 2020-2021 döneminde Bodrum’a, Yalıkavak’a transfer oldu. Yalıkavak’tan daha sonra da 2021-2022 döneminin başında İzmir Büyükşehir Belediye’ye geçti.

Yeliz Özel: “Zirvede bitirmek biraz olsun ıstırabımı azalttı”

Toplam 27 yıl boyunca 527 kere yıldız, genç ve A Ulusal kadrolarda forma giyen Yeliz Özel, 2009 yılında Pescara’da düzenlenen Akdeniz Oyunları’nda gümüş madalya kazanan kadronun da bir kesimiydi.

Ulusal gruptan jübilesinin akabinde Yeliz Özel şunları söylüyordu: “Hem memnunum tıpkı vakitte hüzünlüyüm. Memnunum zira alttan gençlerin geldiğini görmek epey hoş. Hüzünlüyüm zira 27 yıl daha sonra ulusal formayı bırakmak beni fazlaca üzdü. Hentbol hayat üslubumuz olduğu için ve çocukluktan bu yaşımıza kadar onunla büyüdüğümüz için, bitmesi gerektiğini bilmek beni üzdü. Lakin her hoş şey bir gün bitermiş. Dorukta bitirmek biraz olsun ıstırabımı azalttı.”

Hentbol mesleğini uzun yıllar sürdürmek istediğini belirten Yeliz Özel, “Daha en az 3-4 yıl hentbol oynayabilecek gücüm var. En uzun müddet hentbol oynamış oyuncular içinde yer almak ve yeni başarılara koşmak öncelikli gayem. çabucak sonrasında Ulusal Grup ’da antrenör ya da menajer olarak yer almayı istiyorum” dedi.

Sevilay İmamoğlu Öcal: 25 yıl boyunca birinci günkü heyecanla ulusal formayı giydim

Sevilay İmamoğlu Öcal ise 22 Mayıs 1999’da Portekiz’in Lagoa kentinde oynanan Yıldız Bayanlar Avrupa Şampiyonası küme eleme maçıyla başladı ulusal ekip mesleğine. Portekiz’e karşı alandan 29-17 galip ayrılırken Sevilay da uzun ve başarılı bir mesleğin birinci adımlarını atıyordu. Hentbola Lüleburgaz Gençlik Spor’da başladı. Akabinde Üsküdar Belediyespor’a transfer oldu. Üsküdar Belediyespor’da sol kanatta oynarken kalecileri gruptan ayrılınca kaleci durumuna geçmek zorunda kaldı. çabucak sonrasında sırasıyla Kastamonu Gençlik, Havelsan, Çankaya Belediye, İzmir Büyükşehir Belediye, Antalya Muratpaşa Belediye ve Bodrum Yalıkavak formalarını giydi. 2003-2004’te Üsküdar Belediye ve 2011-2012’de de Muratpaşa Belediye formalarıyla Türkiye şampiyonluğunu kazandı. 2008 yılında İtalya’da Dünya Şampiyonu olan Üniversite Ulusal Takımı’nın da kalesini korudu.

296 defa Ulusal Ekip kalesini korudu

2011-2012 döneminde da Muratpaşa Belediye ekibiyle EHF Challenge Kupası’nda ikinci sırayı elde etti. bir daha Muratpaşa Belediye ile 2014-2015 döneminde Team Tvis Holstebro ile EHF Kupası’nda yarı final oynadı. 2020-2021 döneminde ise Yalıkavak ile HC Lokomotiva Zagreb karşısında yarı final oynadı.

Birinci sefer 2002 yılında Azerbaycan maçıyla A Ulusal Kadro formasını giymeye başlayan Sevilay, toplam 296 sefer yıldız, genç ve A ulusal grup formalarını giydi. 2009 yılında Pescara’da düzenlenen Akdeniz Oyunları’nda gümüş madalya kazanan ekibin da bir kesimiydi.

Sevilay İmamoğlu Öcal:: “Hentbol benim için bir ömür biçimi”

Birinci Avrupa Kupası maçına Kastamonu Gençlik formasıyla 11 Ocak 2003 tarihinde Skuru IK karşısında çıkan Sevilay, Ulusal Grup mesleğini Kastamonu’da oynanan Sırbistan maçındaki merasimle noktaladıktan daha sonra şunları söylemiş oldu: “Yaklaşık 25 yıldır birinci günkü heyecanla, büyük gurur ve onurla taşıdığım ay yıldızlı formama veda ettim. Hislerimi anlatmam fazlaca güç. Hüzünlüyüm, gururluyum, memnunum ve inanıyorum ki bizden daha sonraki gelen nesil devraldığı bayrağı epeyce daha ileriye taşıyacaktır. bu biçimdesine mükemmel bir seyirci önünde bizlerin vedasını organize ederek onurlandıran Federasyon Liderimiz Sayın Uğur Kılıç’a ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. Bundan daha sonraki hentbol mesleğime, bir sakatlık durumu şayet olmazsa en az 3-4 yıl daha profesyonel manada oyuncu olarak devam etmeyi düşünüyorum. Akabinde ise hentboldan kopmayı hiç düşünmüyorum. Hentbol benim için bir hayat biçimi.”

Okumaya devam et...