İnceleme: Grady Hendrix’in “Perili Ev Nasıl Satılır”

BİR PERİLİ EV NASIL SATILIR tarafından Grady Hendrix

Bu türe açılan bir uyuşturucu olan Grady Hendrix’in korku romanları, sıcak ve samimi kitap kulüpleri, kadın destek grupları, ölümsüz arkadaşlıklar, kardeş rekabetleri ve bolca ev yemekleri ile daha zor şeyleri harmanlıyor. Vampirleri ve şeytan çıkarmaları, bir seri katilden sağ kurtulmanın travmasını, rekombinant iblisleri ve şimdi, belki de en büyük eserinde, Pupkin adında hayaletimsi bir kuklayı keşfetti.

Ailesi beklenmedik bir şekilde öldüğünde, yetişkin hayatını “sırlarla çalışan” bir aileden kaçarak geçirmiş, San Francisco’da yaşayan bekar bir anne olan Louise, cenaze için Charleston’a döner ve burada köhne kardeşi Mark’a izin verir. çocukluk evlerini satmalarına yardım edin.

Ama geldiğinde, bir şeyler ters gidiyor gibi görünüyor. Garip bir havaya bürünen ev, özellikle de annesi Nancy’nin yüzlerce tüyler ürpertici bebeğiyle – palyaço bebekleri, Alman oyuncak bebekleri, gerçek boyutlu oyuncak bebekler; “Bebek dolabının cam kapılarından bir oyuncak bebek sürüsü baktı.”

Bu bebek grubu yeterince can sıkıcı olsa da asıl korku, Louise’in Nancy’nin en sevdiği oyuncak bebeği Pupkin’i televizyonun önündeki koltukta oturmuş Home Shopping Network izlerken bulmasıyla başlar. Louise’in yıllardır duymadığı bir şarkı aniden kafasında çalmaya başlar: “Burada! Burada! Herkes gülüyor! Herkes alkışlar!”

“Önünden sarkan iki kısa kumaş ayağı ve iki küçük yumrulu kolu” ve “sırıtan bir palyaço suratıyla” kırmızı-sarı bir el kuklası olan kabus gibi Pupkin, Nancy’nin trajediden sonraki tek çocukluk arkadaşı olan en eski arkadaşıydı. kardeşi Freddie ve daha sonra Louise ve Mark’ın yetiştirilme tarzının ayrılmaz bir parçası. Nancy, Pupkin aracılığıyla ebeveyn oldu ve vantrilokluğu öğrendi, böylece Pupkin çocuklara yatmadan önce hikayeler anlatabilirdi; Oyuncak bebek, çocukları büyüdükten sonra bile Nancy’nin duygusal desteği olarak kaldı.

Yıllar önce annesini Pupkin’le kahvaltı ederken bulan Nancy, Louise’e, “Bu küçük adamı uzun zamandır tanıyorum,” dedi. “Sen ve kardeşin büyüdünüz ve okula gittiniz. Baban işe gidiyor. Ama Pupkin her zaman burada.

Perili oyuncak bebek veya kukla, golem kadar eski ve Annabelle kadar çağdaş, korku türünün bir arketipidir, ancak Hendrix, Pupkin’de Chuckie veya Pennywise kadar ikonik olan tamamen orijinal bir yaratık yaratmıştır. Pennywise gibi, Pupkin de büyümenin kayıplarını temsil ediyor. Bir annenin karşılıksız acısının, pişmanlığının ve yalnızlığının aracıdır. O, bir nesilden diğerine geçen, ete kemiğe bürünmüş çocukluk travmasıdır.

Ayrıca intikamcı, psikopat bir kardeşin tüm sinsi özelliklerine sahip, ebeveyn sevgisi için öldürecek olan cehennem kadar ürkütücü. Pupkin, rakiplerini alt etmek için elindeki her yöntemi kullanır – favorisi zihin kontrolüdür -. Gergin, ürkütücü, ustalıkla zamanlanmış bir sahnede, Mark’ın kontrolünü ele geçirir (“Mark gitti, şimdi Pupkin”) ve Louise’e bir çekiçle saldırmaya çalışır.

“Mark cıyakladı, ama Pupkin gerçekten cıyakladı çünkü daha önce bir insan boğazının böyle bir ses çıkardığını hiç duymamıştı,” bu “buz kıracağı gibi kulaklarına saplandı.”

Şiddeti, aile travmasını ve mizahı dokuyarak Hendrix, okuyucuyu duygusal ve içgüdüsel olarak meşgul eden bir doku yaratıyor. Pupkin kendini kızına bağladığında (kelimenin tam anlamıyla kendini ellerinden birine bağladığında), Louise bebeği Vitamix karıştırıcısına doldurmaya karar verir, “yumuşatmak için su ekleyin, ardından yüksekte açın ve bir bulamaç haline getirin.” Hendrix, Louise’in blenderi nasıl bir hevesle satın aldığı ve tüm meyve suyu sıkma girişimlerinde başarısız olduğu hakkında bir paragraf kesiyor. Gündelik olanla düşünülemez olanın yan yana gelmesi şaşırtıcı bir tepki yaratır: Buokurken düşünür müsünüz? herkesin başına gelebilir.

Hendrix’in mizahı, romanın en sevdiğim sahnelerinden birinde de kendini gösteriyor. “Lanetli oyuncak bebekler konusunda uzman” olan Barb, Pupkin’i dener. Barb başlangıçta ailenin şeytani ele geçirme ile uğraştığına inansa da, kısa süre sonra mücadele etmesi gereken başka güçler olabileceğini fark eder. Önemli değil. Barb her şeyi gördü. “Oyuncak bebek yapıyorum, kukla yapıyorum, hatta bir keresinde şişirilmiş bir seks bebeği bile yaptım. Bu çılgıncaydı, sana söyleyeyim. İçeri gel ve birlikte dua edelim.”

Daha önce, Louise çocukluk evinin sahibi olma olasılığını reddetmişti. “Eğer ev periliyse, anılar, eski kavgalar, Mark’ın annesi ve babasıyla çözülmemiş ilişkileri de musallat olmuştur.” Artık değil. Pupkin, Louise’i ikna etti: “Dört hafta önce çocuklu bir ürün tasarımcısıydım ve şimdi annemin oyuncağıyla kürekle dövüşeceğim.” çocukluk.

BİR PERİLİ EV NASIL SATILIR, Grady Hendrix tarafından | 432 sayfa | Berkley | 28 dolar