İnceleme: Jessica George’dan “Maame”

MAAMEkaydeden Jessica George

Jessica George’un muhteşem ilk romanı Maame’de periyodik olarak çıkan Google aramalarından Maddie Wright’ın hayatına bir göz atabilirsiniz. İşte onun sorunlu ruhuna dair bazı ipuçları: “Parkinson Hastalığı Genetik mi?”; “En Mutlu Çalışanlara Sahip İşler”; “20’li yaşların ortasında sırt ağrısı”; “Erkekler bir kıza çıkma teklif etmeden önce ne kadar bekler?”

Başlangıçta çocukluk ve yetişkinlik arasında umutsuzca sıkışmış görünen Ganalı göçmenlerin Londra doğumlu kızı Maddie için sonuçlar karmaşıktır. 25 yaşındaki meslektaşları işini, saygın maaşlarını, kendi evlerini ve anlamlı arkadaşlarını (bu sırayla olması gerekmez) yerine getirme kutsal kâsesinin peşinden koşarken, Maddie Parkinson hastalığı olan 57 yaşındaki babasına bakıyor. . Bu samimi, kapsamlı bir dostluk değil; Kova sende durduğunda kaynayan tüm stresle ayık bir bakım. Maddie işe gitmeden önce atıştırmalıklarını ve yemeklerini hazırlar, babasının bakıcısıyla koordineli çalışır ve bir aile işini ve ders dışı bir ilişkiyi denetlerken İngiltere ve Gana arasında gidip gelen meşgul erkek kardeşine ve devamsız annesine babasının kötüleşen durumuyla ilgili haberleri iletir.

George, bu savunulamaz durumu cesur, parlak vuruşlarla resmederek, Maddie’yi ona olan sempatinizi neredeyse (ama tam olarak değil) silen sessiz bir güçle donatıyor. Sonra, nadiren de olsa, Maddie’nin babası annesinin sorumluluğundayken korkunç bir şey olur. Diyelim ki Maddie trajediden sonra kendini suçlu, üzgün ve biraz özgür hissediyor. Ayrıca, fevkalade kötü bir patron tarafından tiyatro işinden yeni kovulduğu için kirasını nasıl ödeyeceği konusunda da endişelidir. Mesleki ve romantik olarak arkadaşlarından birkaç adım geride olduğunu ve olgunlukta kilometrelerce -kulaçlar, ışık yılları, çağlarca- önde olduğunu biliyor.

Maddie’nin takma adı Maame, zorluklarla dolu bu anne sandığını hokkabazlık eden bir eritme potası gibi geliyor. Şöyle açıklıyor: “’Maame’nin Twi’de birçok anlamı var ama benim durumumda ‘kadın’ anlamına geliyor. Kendimi bildim bileli bana Maame derlerdi ve küçük bir kızken bana kadın denilmesine bayılırdım.”

Bilge bir tanıdığın dediği gibi, “Bu kadar geniş omuzları olan bu kadar genç birini görmeyeli uzun zaman olmuştu.”

Kitabın ikinci yarısında Maddie’nin 25 yaşına girme şansı var. Yeni dairesine yerleşir; oda arkadaşlarıyla gergin durumlarda gezinir; bir yayınevinde gelecek vaat eden bir iş bulur; ve ilişki dramlarının ilk turunda beyaz parmak eklemleri. Hüzünlü kısımlardan muzaffer olması gereken kısımlardan daha çok keyif almış olmam hakkımda ne söylüyor? Bu, her şeyin mükemmel çalıştığı anlamına gelmez, çok şükür. Ama bence George’un bazı diyalogları biraz saçma, örneğin potansiyel bir sevgilinin “Aile her şeydir, değil mi?” Tek telefonların hala süslü kabloları olmasına ve muhtemelen yanlış insanlarla takılmama rağmen onu satın almadım.

Diğer Endişeler: Maddie Annesine Karşı Fazla mı Nazik? George, büyük bir finansal ikilemi çözmek için elinden gelenin en iyisini yapacak mı? Muhtemelen her iki açıdan da. Yine de, geri çekilip Maame’in iddialı tuvalini düşündüğünüzde bunlar noktacı dokunuşlar gibi görünüyor. George, Maddie’nin birçok metninin ve (genellikle komik) Google aramalarının yanında listeleri, makaleleri, e-postaları, taslak mektupları ve bir Reddit dizisini katmanlar. Heather Agyepong’un zarif anlatımı sayesinde hem sayfadaki hem de sesli kitaptaki patchwork öğeleri bir şekilde işbirliği yapıyor.

George, tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi karanlık anları aydınlık anlarla karıştırıyor. Hayal kırıklıkları ve üzüntüler, hatta yıkımlar var; ama sonra bir sonraki sayfada eski bir arkadaş belirir ve Maddie’yi brunch’a götürür. Güneş ışığı bir pencereden düşer. George hayatın ayrıntılarını ve kapsamını böylesine bir güvenle gösteriyor ve hayatın keyfiilk kez bir romancı olduğunu unutmak kolay.

“Maame”nin sonunda, Maddie’nin Google aramaları durdu. Hala soruları var ve merak ediyor ama gerçek dünyada ihtiyacı olanı nasıl bulacağını biliyor. Bu bir modern zaman kahramanının yolculuğu değilse, o zaman ne olduğunu bilmiyorum.

Elisabeth Egan, kitap inceleme editörü ve A Window Opens’ın yazarıdır.

MAAME | Jessica George tarafından | 307 sayfa | Aziz Martin | $27.99