İşgalden kurtarılan Karabağ’da birinci defa milletlerarası spor karşılaşması yapılıyor

BOTR

Aktif Üye
Azerbaycan’ın ulusal başkanı merhum Haydar Aliyev’in 99. doğum günü ötürüsıyla Ermenistan işgalinden kurtarılan Karabağ’ın Sugovuşan köyünde Azerbaycan, Türkiye, Gürcistan, Moldova ve Özbekistan’ı temsil eden 100’den çok atletin iştirakiyle ‘Cumhurbaşkanlığı Kupası-2022’ turnuvası başladı. Azerbaycan ulusal marşının okunmasıyla başlayan resmi açılış merasimine Azerbaycan Spor Bakanı Ferid Gayıbov, Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın Karabağ Özel Temsilcisi Emin Hüseyinov, Terter Valisi Müstegim Memmedov ve iştirakçi ülkelerin federasyon yetkilileri katıldı.

“Bu müsabaka gelenek haline gelecek”

Azerbaycan Spor Bakanı Ferid Gayıbov, merasimde yaptığı konuşmada, turnuvanın Karabağ’da düzenlenen birinci memleketler arası yarış olduğunu belirterek, “Organizasyon niçiniyle Azerbaycan Kano Federasyonu’na, gönüllere ve emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Burada duruyorsak, bunu devlet liderimize ve ordumuza borçluyuz. Şehitlerimizin ruhunun şad olduğuna inanıyorum. Bu müsabaka sonuncu değil. Bu yarış gelenek haline gelecek. Turnuvaya 5 ülke katılıyor. Türkiye, Gürcistan, Moldova ve Özbekistan temsilcilerine minnettarlığımı bildiriyorum. Bugün bizimledirler ve yanımızdalar” tabirlerini kullandı.

Açılış gösterisinin akabinde atletler kano ve kayak karşılaşmalarında uğraş etti.

“daha sonraki senelerda iştirakçilerin sayısının daha da artacağına kuşkum yok”

Bakan Gayıbov, uğraşlar sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisi için sevinç dolu bir gün olduğunu vurgulayarak, “Buradaki yarış asıl manada bayram dönüştü. Her şey uygun düzeyde organize edildi. Kısa müddet ortasında burada yarış düzenleme sonucu verildi. Biliyorsunuz ki spor sıkı bir takvime sahip. Bu tertibin gelenek haline geleceğine inanıyorum ve daha sonraki senelerda iştirakçilerin sayısının daha da artacağına kuşkum yok” diye konuştu.

Gayıbov, Karabağ’da spor tertiplerinin düzenlenmesi için federasyonlarla bağlantıda oluklarını ve birtakım çalışmalara başladıklarını da aktardı.

Kano ve kayak yarışlarıyla Sugovuşan köyündeki rezervuarda start alan turnuva, 7 Mayıs’ta Mingeçevir kentinde düzenlenecek karşılaşmaların akabinde sona erecek.

İHA

Okumaya devam et...