İstek Kayaalp ve Taha Akgül, üniversiteli gençlerle buluştu

BOTR

Aktif Üye
Prof. Dr. Settar Koçak’ın moderatörlüğünde yapılan söyleşide şampiyon güreşçiler, hem güreş mesleklerini anlattı, birebir vakitte hayata ait tecrübelerini paylaştı.

“ÜLKEME YENİ MADALYALAR KAZANDIRABİLMEK EN BÜYÜK AMACIM”

Gençlerle bir ortaya gelmenin kendisini hayli memnun ettiğini kaydeden İstek Kayaalp, fazlaca küçük yaşlarda güreşe başladığını tabir ederek, “Ben 11 yaşımda başladım. Küçük yaşlardan itibaren gayem, ülkemizin başarısı için çalışmak ve faydalı bir birey olabilmekti. Devletin bize sunmuş olduğu imkanları en düzgün biçimde değerlendirdik. Sivas Güreş Eğitim Merkezi’nde yatılı eğitim gördük. Devletimiz bizi giydirdi, okuttu ve güreş eğitimleri verdi. Devletimizin bizden tek istediği madalya kazandırmak ve bayrağı dalgalandırmaktı. Güreşte birinci 4 yılımda madalya elde edemedim. Çok süratli kilo arttırdım. 42 kilo ile başladım, 100 kilo ile 5 yıl daha sonra Avrupa şampiyonu oldum. 2004’ten itibaren madalya kazanmaya başladım. Çok çalıştım, okulda kendi isteğimle sabah erken kalkıp koşu yapardım, daha sonra okula giderdim. Okuldan daha sonra idman yapardım ve idmandan da 1 saat daha sonra çıkardım. yıllarım bu biçimde geçti lakin sonunda yıldızlarda Avrupa şampiyonu oldum. daha sonra ASKİ Spor Kulübü’ne geldim ve geri kalan bütün muvaffakiyetleri burada elde ettim. Bir şeyi kazanmak için epey şeyden fedakarlık yapmak gerekiyor. Ailemden fedakarlık ettim, çocukluğumdan fedakarlık ettim. daha sonrasında da tam bir çocukluk yaşayamadığımdan dolayı ortasında kalan hevesleri gidermeye çalıştım. Değerli olan burada güzel bir geleceğe sahip olabilmekti. Ülkemizin bize yaptığı yatırımın karşılığını verebildik. O kadar madalya almama karşın ben ülkeme olan vefamı hala ödeyemedim. Ülkeme yeni madalyalar kazandırabilmek ve bayrağımızı göndere çektirmek en büyük amacım” dedi.

“RIZA İLE birlikte REKORLAR KIRIYORUZ”

Rıza Kayaalp üzere kendisinin de Sivas Güreş Eğitim Merkezi’nde devletin yatılı okulunda eğitim aldığını söz eden Taha Akgül, “Şu an güreşin muvaffakiyetindeki en büyük sebep bu. İstek ile birlikte rekorlar kırıyoruz. Tıpkı kuşağa denk gelmemiz ülkemiz için büyük bir baht. Hem Türkiye rekorları kırıyoruz tıpkı vakitte dünyada kazanılmayan rekorlar kırıyoruz. Son olarak Dünya Güreş Birliği tarafınca hür güreşte dünyanın en uygunu seçildim. Dünyada hür güreşte fazlaca büyük yıldızlar var, bunların şampiyonlukları bize yakın. Dünya şampiyonluğu benden çok olan sportmenler var. Dünyanın özgür güreşte en düzgün güreşçisinin ülkemizden olması büyük bir gurur” diye konuştu.

Dünya Güreş Birliği MHK Üyesi Prof. Dr. İbrahim Cicioğlu da güreşte Türk hakemlerinin hem yurt ortasında tıpkı vakitte yurt haricinde hayli değerli düzeylere geldiğini belirtti.

Alper ŞAŞMAZ/ANKARA, (DHA)

Okumaya devam et...