Jon Meacham, arka bahçesinde İç Savaş mermileriyle büyüdü

Jon Meacham, 16. başkanın hayatını konu alan 720 sayfalık soruşturması “And There Was Light”ta yaptığı telefon görüşmesinde Abraham Lincoln için “Benim yaptığımı yaparsanız, o her şeyin üzerindedir,” dedi. Kitap, 12 hafta boyunca ciltli kurgusal olmayanlar listesinde kaldı.

Lincoln’ün gölgesi, Pulitzer ödüllü bir tarihçi ve biyografi yazarı olmadan çok önce, Meacham’ın çocukluğunun üzerinde asılı kaldı. 25 Kasım 1863’te Birlik zaferinin sahnesi olan Missionary Ridge’deki Konfederasyon karargahından yaklaşık 1000 yarda uzakta, Chattanooga, Tennessee’de büyüdü. sahne şöyle anlatıyor: “Birliklerimizin sırta saldırması, askeri tarihin en büyük harikalarından biriydi. Yüzü boyunca kıvrılan yollardan herhangi biriyle tırmanışı tırmanan hiç kimse, eyleme tanık olacak kadar şanslı olmadıkça, 18.000 kişinin kırık ve çökmekte olan duvarında hareket ettirildiğine inanamaz.

Meacham, “1970’lerde arka bahçemizde hala eski İç Savaş mermilerini bulabiliyordum” dedi ve ekledi, “İç Savaşı her zaman hissettim. Gerçekti.”

Thomas Jefferson, Andrew Jackson, Franklin Roosevelt ve George HW Bush’un mirasını araştırdıktan sonra Meacham’ın Lincoln’ü hedef alması neden bu kadar uzun sürdü?

“Çünkü Lincoln’ün kendisi başkan olduğundan beri anayasal düzen bu kadar tehlikeli bir durumda olmamıştı” diye açıkladı. “Aslında 2016 seçimlerinden sonra bunu düşünmeye ve ülkedeki çoğumuzun anayasal düzene yönelik bir tehdit korkusunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini merak etmeye başladım. Ve yaptılar.

“Projem, daha mükemmel bir birliğe giden yolu güvence altına almak için onun dünya görüşünün bize neler söyleyebileceğini görmek için Lincoln ile konuşmaktı. 6 Ocak olaylarının da açıkça kanıtladığı gibi, 1850’lerden beri işlerin bu kadar değişken olmadığı konusunda haklıydım.”

Ancak kendi deyimiyle “Amerikan deneyiminin olanaklarını koruma mücadelesi” hakkında yazmak, Meacham’da “düşmüş, zayıf ve yanılabilir” ülkemizin insanları için bir umut duygusu bıraktı. “Yeterli bir kısmımız doğru şeyi yeterli bir süre için yapacağız – ve İç Savaş ne kadar feci olursa olsun, ancak yeterli bir kısmımız doğru şeyi ancak yeterli bir süre için yapmış olacağız” dedi. Amerikan tarihiyle ilgili bir şey de, ne kadar yavaş, ne kadar acı verici, ne kadar trajik ve ne kadar kanlı olursa olsun, Bildirge’nin vaadini gerçekleştirme yolunda ilerliyor olmamızdır.”

Elisabeth Egan, kitap inceleme editörü ve A Window Opens’ın yazarıdır.