Kitabı defalarca yasaklandı. Bunun için verdiği mücadele onun hayatını şekillendirdi.

Yayımlanmasından bu yana geçen 50 yıl içinde Çikolata Savaşı, ülkenin en zorlu kitaplarından biri haline geldi. Ancak roman için en heyecan verici mücadele 1980'lerin ortalarında Florida'nın Panama Şehri'nde yaşanmış olabilir. O dönemde “Çikolata Savaşı”nı yasaklama girişimi şehri böldü ve ortaokul öğretmenlerine yönelik kundakçılık ve ölüm tehditlerine yol açtı.

1986'nın başlarında, Mowat Ortaokulu'ndaki İngilizce öğretmenleri, Robert Cormier'in “Çikolata Savaşı” da dahil olmak üzere bir dizi seçkin romanın okul çapında yasaklanmasını protesto etti. 1974'te basılan kitap, soyunma odasındaki mütevazi konuşmaları ve otorite karşıtı dünya görüşü nedeniyle bazı ebeveynler tarafından uzun süre eleştirildi ve aynı nedenlerden dolayı gençler arasında kısmen popüler oldu.

Mowat öğretmenleri tavırlarından dolayı her türlü tacize maruz kaldılar. Şakacılar gece yarısı arayıp onlara lezbiyen ve cadı dediler. Ebeveynler onlara topluluk toplantılarında konuşmalar yaptı. Hatta bazı meslektaşları ona karşı çıktı.

O sonbahar Mowat'ın ofisinde adresi özensizce yazılmış bir mektup bulundu. Dergilerden kesilen mektuplarda “Hepiniz öleceksiniz” kelimeleri yer alıyordu ve aralarında Alyne Farrell'ın da bulunduğu birçok öğretmenin isminden bahsediliyordu.

Şimdi 76 yaşında olan Farrell, “İşte o zaman beni gerçekten etkiledi” dedi. “Küçük çocuğu olan bekar bir kadındım ve yalnız yaşıyordum. Polis üç gün üç gece boyunca garajımızın önünde bekledi.”

Ancak öğretmenlerin dikkate değer bir müttefiki vardı: Cormier'in kendisi.

Postaya “Hepiniz öleceksiniz” mesajının gelmesinden kısa bir süre sonra Mowat'a başka bir mektup ulaştı. Bu kısmen özür, kısmen şikayetti.

Cormier notunda “Sözcükleri bulamıyorum” diye itiraf etti. “İronik olan şu ki, kelimeler benim işim ve kitaplarımda kullandığım kelimeler bu kadar çok belaya neden oldu.”

Cormier 2000 yılında 75 yaşında öldü. Fitchburg Eyalet Üniversitesi'ndeki çok sayıda mektup ve makalesi, bir kitabın beklenmedik bir şekilde uzun süren bir savaşı tetiklemesi durumunda bir yazarın hayatının nasıl etkileneceğine dair fikir veriyor. Bugün birçok yazarın benzer bir deneyimi var: Panama Şehri de dahil olmak üzere ülke çapındaki kütüphanelerde ve okullarda kitaplar direnişle karşılaşıyor.

Cormier'in çocuklarından birine söylediği gibi: “Savaşmaktan yoruldum ama yorgun bir savaşçı yine de savaşçı olabilir.”

Bu kadar kışkırtıcı olduğu kanıtlanan bir kitap için “Çikolata Savaşı”nın oldukça zararsız bir doğum yeri vardı: Leominster, Massachusetts'teki Cormier ailesinin yemek masası. 1968 sonbaharında bir akşam, Cormier'in oğlu Pete, akşam yemeğinde babasına, özel okulu için bir bağış toplama etkinliği kapsamında çikolata satmakla görevlendirildiğini söyledi.

Otorite taraftarı olmayan yaşlı Cormier, oğluna katılmama izni olduğunu, kalabalığa katılmak zorunda olmadığını söyledi.

Pete Cormier yakın tarihli bir video röportajında ”Beni tavır almaya teşvik etti” dedi. “Ben sıska bir acemiydim – totem direğinde kısa boylu bir adam – ve bu beni bir asi gibi hissettirdi.”

Sonraki birkaç yıl boyunca Robert Cormier, gazete editörü ve köşe yazarı olarak çalışırken gece geç saatlere kadar uyanık kaldı ve Pete'in küçük meydan okumasını “Çikolata Savaşı”na dönüştürdü. Kitap, okulu için şeker satmayı reddetmesi ona manipülatif bir müdürün gazabına ve Vigils adlı bir yeraltı öğrenci grubunun intikamına neden olan Jerry Renault adlı küçük kasabalı bir acemi hakkındadır. Kitabın sonunda Jerry zorbalığa maruz kalmış, dövülmüş ve dışlanmış, bu da onu her zamanki gibi yalnız bırakmıştır.

“Çikolata Savaşı” kolay bir satış olmadı: Birçok yayıncı kitabı, içerdiği şiddet, dil ve kötümser mesaj nedeniyle reddetti. Ancak 1970'lerde gençler korkularını ve kaygılarını yansıtan hikayelere hevesliydi ve SE Hinton'ın “Yabancılar” ve Judy Blume'un “Orada Mısın Tanrım?” “Benim, Margaret” gibi romanlar bayat hitler haline gelmişti.

“Çikolata Savaşı”nın biraz depresif tonu -Cormier'in yedek düzyazısı ve ergen zulmüne dair aşırı spesifik anılarla birleştiğinde- dünyalarını yöneten yetişkinlere şüpheyle yaklaşan genç okuyucuları hedefliyordu.

Cormier'in kitabının 1988 uyarlamasını yazan ve yöneten aktör ve film yapımcısı Keith Gordon, “Okul sisteminin doğası gereği berbat ve manipülatif olduğunu anlamak için Katolik erkek kolejine gitmenize gerek yok” dedi.

Kitap, 1974'te yayımlandıktan sonra ülkenin en ünlü genç yetişkin romanlarından biri ve en çok tartışılanlardan biri oldu.

Proctor, Vt. gibi kasabalarda kitap satma girişimlerini ateşledi. yasaklamak (romanın “olumsuzluğu” nedeniyle saldırıya uğradığı yer); Columbia, SC (“delici bayağılık” için); ve Groton, Mass. (“sağlıklı olmayan cinsel aktivite nedeniyle).”

Cormier, kitap yasağıyla ilgili çeşitli kavgalara yanıt vermek için saatler harcadı; bu, bazen onu kızdıran bir işti. Bir taslak makalesinde “Öfkeliyim çünkü romanım üzerinde çalışmayı tercih ediyorum” diye yazdı. “Ya da pencereden dışarı bakıp romanımı düşün.”

Ancak çoğu durumda kitap sonunda yeniden sunuldu. Bazı durumlarda öğrencilerin bir kopya almak için hâlâ özel izne ihtiyaçları vardı. Cormier, “Kazandığınızda bile kaybedersiniz” diye yazdı.

1980'lerin sonlarında, muhafazakar bir siyasi dalga ülkeyi kasıp kavurdu ve Çikolata Savaşı'na ve Cormier'in sonraki kitaplarından bazılarına karşı muhalefet büyüdü. People for the American Way dergisinin 1987 tarihli bir raporuna göre Çikolata Savaşı, Çavdar Tarlasındaki Çocuklar ve Fareler ve İnsanlar'dan sonra o zamanlar Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en tartışmalı kitaptı.

Cormier 1987'de şöyle yazmıştı: “Kökten dinciler kesinlikle tüm hızıyla devam ediyor ve bu tüylerimi diken diken ediyor.”

Eğitimcileri Massachusetts'teki evine davet ederek, çok sayıda röportaj vererek ve destekçileri ve eleştirmenleriyle yazışarak yanıt verdi. “Çikolata Savaşı”nı kullanmak istedikleri için işleri tehlikede olan öğretmenlerden haber alınca üzüldü. Onları cesaretlendirmesi gerekip gerekmediğini merak etti: “Ben güvendeyken başkalarından kendi risklerini almalarını isteme hakkım var mı?” diye yazdı.

Mowat Ortaokulundaki kavga onu endişelendiriyordu.

Cormier, Mowat öğretmenlerine “Saldırılar arttı” dedi. “Bu günlerde daktilomun başına oturduğumda kendimi çok suçlu hissediyorum…başka insanlar benimle kavga ediyor.”

Bu tür savaşlar 1990'lı ve 2000'li yıllara kadar devam edecek ve bu da Çikolata Savaşı'nı birden fazla nesil boyunca yetişkinleri kızdıran birkaç genç yetişkin romanından biri haline getirecek. Ocak ayı itibarıyla hâlâ Florida'da en az bir yasaklı kitap listesinde yer alıyordu.

Cormier'in içinde bulunduğu tüm kitap yasağı çatışmalarına rağmen hiçbir şey onu Panama Şehri'ndeki zorlu sınava hazırlamamıştı.

Kavgayı “Çikolata Savaşı” değil, Cormier'in başka bir romanı ateşledi: 1977'de yazdığı, geçmişini hatırlayamayan sıkıntı içindeki genç bir adamı konu alan gerilim filmi “Ben Peynirim”. Mowat'lı bir yedinci sınıf öğrencisinin ebeveyni, kitabın dilini ve “hastalıklı ve moral bozucu” üslubunu öne sürerek kitaba itiraz ettiğinde, okul yetkilileri kitabı “Çikolata Savaşı” ve Susan Beth Pfeffer'in ” David Hakkında”, gençlerin intiharını konu alan 1980 tarihli bir roman.

Mowat'taki dokuzuncu sınıf İngilizce müfredatı “Ben Peynirim”i de içeren Farrell için bu karar geriye doğru bir adım gibi geldi. O ve diğer birkaç öğretmen, okulun İngilizce bölümünü yenilemek, onlarca yıllık gramer ders kitaplarından kurtulmak ve öğrencilerini okuma konusunda heyecanlandıracak kışkırtıcı yeni hikayeler aramak için yıllarını harcamışlardı. Cormier'in romanları mükemmel bir uyum sergiliyordu.

Mowat öğretmenlerinin yasağı reddetmesi öfkeli tepkilere yol açtı. Mowat'la bağları olan bir büyükanne ve büyükbaba, “Çikolata Savaşı”ndan o kadar rahatsız olmuştu ki, yerel bir gazetede, kitabın “piç” ve “lanet olsun” gibi kelimeleri içeren diyalogunun parçalarını vurgulayan bir reklam yayınladı.

Reklamda “Çocuğunuzun DERS KİTAPLARI” yazıyordu. “OKUDUNUZ MU?”

Farrell, “Zavallı yaşlı Robert Cormier'e saldırdıktan sonra hiç şansı kalmadı” dedi.

Halka açık toplantılarda gerginlikler ortaya çıktı ve o döneme ait bir rapora göre, bir müdür İngilizce bölümünün çalışma odasına baskın yaptı ve öğretmenleri “iç karartıcı” kitapları savundukları için azarladı. Tahmin edilebileceği gibi, tartışma kitabı yerel mağazalarda en çok satan kitap haline getirdi.

Sonra işler korkutucu hale geldi: Yerel bir TV muhabiri, yasağı destekleyen bir dilekçenin geçersiz imzalar içerdiğini ortaya çıkardıktan sonra, duman kokusuyla uyandı ve apartman kapısının altında yanıcı bir sıvının ateşe verildiğini fark etti.

Cormier öğretmenlere yazdığı bir mektupta, “Mowat'taki durumu gördüğümde yalnızca ürperiyorum” diye yazdı. “Bir muhabir olarak tehlikeli durumlarda kaldığımı hatırlıyorum ama asla ölüm tehditleri ve kundakçılıkla karşı karşıya kalmamıştım.”

Panama City'nin kitap yasağı devam etti ve sonunda The Great Gatsby ve Twelfth Night gibi klasikleri de kapsayacak şekilde genişledi. Farrell'in 13 yaşındaki kızı Jennifer liderliğindeki bir grup öğrenci, 1987'de anayasal haklarının ihlal edildiğini iddia ederek federal bir toplu dava açana kadar, yetkililer yavaş yavaş unvanları sınıflara iade etmeye başladı.

Sonunda Cormier Panama Şehri'ne gitti ve Mowat öğretmenleriyle buluştu.

Farrell, “Mutlu olduğunu bilmemizi istedi” dedi. “Hepimize itibar etti.”

Bu zamana kadar Panama Şehri'ndeki kargaşa çoktan dinmişti. Ancak pek çok kitap yasağı mücadelesinde olduğu gibi, hiç kimse mücadeleden zafer duygusuyla ayrılmadı.

Şu anda 50 yaşında olan Jennifer Farrell, “Büyük bir zafer olmadı” dedi. “Herkes kaybetti. Zulme karşı mücadele heyecanının coşması gereken bir dönemdi ama hiç de öyle olmadı. Sonuçta tüm toplumun acı çekmesine neden oldu.”

Çikolata Savaşı'nın başkalarına yol açtığı sorunlarla ilgili tüm üzüntülerine rağmen Cormier, hayatının son yıllarında onu kararlılıkla savunmaya devam etti.

“'Çikolata Savaşı'nın mesajı”, “kötülüğün, iyi insanlar izin verdiğinde başarılı olduğudur.”