Kitap eleştirileri: Zeno Sworder’ın yazdığı “My Strange Shrinking Parents” ve Sandhya Parappukkaran ile Michelle Pereira’nın yazdığı “The Boy Who Trye

5 fit 2’nin hemen altında, hayatım boyunca kendimi kısa olarak düşündüm. Küçüklük, dünyama başka, daha az somut şekillerde de nüfuz etti. Çinli göçmen ailemin aksanları ve sınırlı İngilizce kelime dağarcığı için özür dilemelerini dinledim. Irkçılığın fırsatlarını sınırlandırdığını ve başarılarını azalttığını izledim. Kendimle alay etmenin beni daha az tehdit edici ve hakim kültür için daha kabul edilebilir kıldığını erkenden öğrendim. Kırılması zor bir alışkanlıktır. İki yeni resimli kitap, göçmenlerin ve beyaz olmayan insanların kendilerini çeşitli şekillerde küçülttüklerini veya küçültmeleri gerektiğini gösteriyor.

Ben yaşıma kadar ailemin karşılaştığı zorlukları tam olarak anlayamasam da Zeno’nun kahramanı Kılıç’tı. BENİM TUHAF KÜÇÜK EBEVEYNLERİM (Thames & Hudson, 48 s., 17,95 dolar, 5+ yaş) anne babasının fedakarlıklarının üzerlerine aldığı bedeli görmeden edemiyor.

Belirsiz bir Asya ülkesinden gelen göçmenler “eski ayakkabılar ve boş ceplerle” geldi. Ancak kalpleri dolu. Oyuncaklar yontuyorlar, ninniler söylüyorlar ve onu kendi dertlerinden korumaya çalışıyorlar. Onlar bir el arabasından ürün satarak geçimlerini sağlarken, çocuk bir kutuda oturur ve mutlu bir şekilde bir parça meyveyi kemirir. Sworder, yedek, gözü kara bir düzyazıyla, diğer çocukların sahip olduklarına oğullarının sahip olabilmesi için onların vazgeçmeye ne kadar istekli olduklarını gösteriyor.

Basit bir doğum günü pastasıyla başlar. Parasızlık nedeniyle fırın fiyatını kabul ederler: boylarının beş santimetresi. Oğlan büyüdükçe takas devam eder ve anne babası küçülmeye devam eder. Üniforma, ayakkabı ve kitaplar hariç her okul yılı için 3 inç. Shaun Tan’ın çalışmalarını anımsatan dokunaklı, fantastik bir kibir.

Çocuk, küçük ebeveynlere sahip olmanın o kadar da kötü bir şey olmadığını öğrenir. Üçü yarışlarda daha dengeli, küçük yatakları herkese uyuyor ve kıyafetlerini paylaşabiliyorlar. Küçük olmanın “mutfakta dans etmek için daha fazla alan” anlamına geldiğini anladıklarında, ıstırabın ortasında bile neşe var.

Çocuğun farklı olduğu için zorbalığa uğradığı ve küçülen ebeveynleri için utandığı bir zaman çok erken gelir. Tıpkı akranlarına uyum sağlamasını istedikleri gibi, onların da diğer aileler gibi olmasını diliyor. Ama öyle olması gerekmiyor; tutarları geri alınamaz.

Annesi, “Bu çocuklar bizim farklı olduğumuzu düşünüyor ama farklı değiliz,” diye onu rahatlatıyor. “Kalplerimiz de bir o kadar büyük. Aşkımız da bir o kadar güzel.”

Bu aşkla beslenen çocuk, kendisi olmaktan korkmayan, anne babasının küçücük de olsa “içerideki devler” olduğunu anlayan bir adama dönüşür.

Japon tahta baskılarından ilham alan Sword’un yumuşak kalem ve sulu boya çizimleri, metni kadar duygu ve atmosfer açısından zengin.

kahramanı ADINI KÜÇÜLTMEYE ÇALIŞAN ÇOCUK (Abrams, 40 pp., 17.99$, 4 ila 8 yıl)Sandhya Parappukkaran tarafından yazılan ve Michelle Pereira tarafından çizilen , aynı zamanda bir göçmen çocuğu. Zimdalamashkermishkada, adını biraz hantal buluyor. Çoğunlukla çözülen turuncu bir iplik yumağı olarak tasvir edilen bu, “her zaman çözülen uzun ayakkabı bağcıkları gibi” tökezlemesine neden olur.

Okulun birinci sınıf öğrencisi olmak yeterince zor, bu yüzden adını “Havaya atıp tek elle yakalayabileceğim bir isim” olarak daraltmaya çalışıyor. Ancak ne bir çamaşır kurutma makinesinde ısıtmak, ne sıkı bir top haline getirmek, ne de “yatay, sonra dikey olarak bir milyon kez” katlamak işe yaramaz. Zimdalamashkermishkada’dan adını söylemesi, hecelemesi veya tekrar etmesi istendiğinde, orijinal boyutuna geri dönüyor.

Parappukkaran, adını “korkmuş bir kirpi”, “bir gök gürültüsü” ve “ters origami” olarak göstererek Zimdalamashkermishkada’nın ait olmama korkusunu çağrıştırıyor.

Sınıf arkadaşı Elly onu kaykay yapmaya davet ettiğinde adını iki kez kontrol eder: “Bu Zim, değil mi?” Elly olumlu yanıt verir. Evde annesine buna göre değiştirip değiştiremeyeceğini sorar.

Şefkatle, “Onlara, yükseklere uzanan ve gökyüzünü desteklerken aşağıdaki her şeyi koruyan hindistancevizi ağaçlarının adını verdik,” diye açıklıyor. “İnsanlara doğru söylemeleri için bir şans verin.”

Denemeye kararlı, tahtasını koltuğunun altına sıkıştırıyor ve kaykay parkına gidiyor. Elly’nin rampanın tepesinde tam dönüşünden etkilenerek ona bunu nasıl öğrendiğini sorar. “Pratik yap,” diyor basitçe. Onu adım adım eğitirken, o da ona adını hece hece söylemeyi öğretir. Her uzattığında turuncu iplik biraz daha oluşuyor.

Arkadaşlar her gün parkta buz pateni yapmaya giderler, ardından Zimdalamashkermishkada’nın annesinin ada yapmasına yardım ederler, pirinç unu hamurundan hindistancevizi ve hurma şekeriyle doldurulmuş ve muz yapraklarında haşlanmış küçük dikdörtgenler – geleneksel bir Kerala inceliği. Hem kaykayını hem de adını küçültme arzusunu tamamen tersine çevirdi. Sınıf arkadaşları, Elly’nin gerçek adının Zimdalamashkermishkada olduğunu gururla duyurması için “Go Zim!” diye tezahürat yapar. Alıştırma ve sabırla, o da yeni bir beceride ustalaştı.

Pereira’nın dijital çizimlerinin çizgileri, dokuları ve sınırlı renk paleti, linocut baskıları andırırken, bitiş kağıtlarındaki karmaşık desenler ve annenin giysisi, yazarın Güney Hindistan mirasını yansıtıyor. En güzeli, Zimdalamashkermishkada adının dönüştüğü, çocuğun kültürel mirasıyla duyduğu yeni gururun yükselen sembolü olan parlak kuştur.

Belki bu yıl hepimiz kendimizi ve başkalarını küçümsemeyi bırakma kararı alabiliriz.

Andrea Wang, Watercress (Newbery Honor ve Caldecott Madalyası sahibi) ve son olarak Luli and the Language of Tea dahil olmak üzere dört resimli kitabın yazarıdır.