Kitap Eleştirisi: “Geleceğe Yarış”, Kassia St. Clair

İlk gün biniciler, makinelerinin geçebilmesi için eski dağ yollarının duvarlarına kazmalarla saldırmak zorunda kaldı. Godard ve ona eşlik eden gazeteci, Gobi Çölü'nde yakıtları bitince baskı nedeniyle neredeyse ölüyordu.

Ancak yarışçıların yolu ne kadar tehlikeli olsa da, konfor ve korumadan yoksun olsa da, bu dünyayı başka herhangi bir yere benzemeden çok önce, onların gördüğü gibi görmeyi arzuluyordum. Katılımcılar artık beton apartman bloklarından oluşan bir Sibirya yerleşimine vardıklarında, hâlâ vahşi ve geçilemez bir nehre geldiklerinde ya da taygada artık yok olmuş bir kültürle karşılaştıklarında, ben de yarışa katılmak istedim. “Durun!” diye bağırın ya da en azından yavaşlayın. Urallardaki yarışçılar yıpranmış ahşap tekerleklerini onarmak için marangozlar ararken, kitap her zaman yaklaşan büyük değişikliklerin vaadine ya da tehdidine geri dönüyor.

St. Clair, ırkla ilgili bölümleri dönemin enstantaneleriyle iç içe geçiriyor: Devrimcilerin modern dünyayla bütünleşmeyi talep etmesinden önce, çökmekte olan imparatorluklarının son günlerinde Rusya ve Çin; Batılı sanayiciler yeni “Motordom” krallığında servet kazanmaya çalışıyor. Kısacası, o zamanlar alınan ve bugün de sadık kaldığımız, pek azı akıllıca olan kararları burada bulabilirsiniz.

Petrol ve savunma endüstrileri yakıt olarak benzini seçmeden önce, pek çok otomobil tasarımcısı elektrik motorlarını tercih ediyordu; özellikle de o zamanlar (şimdi olduğu gibi) çoğu insan günde 160 kilometreden daha az yol kat ettiği için. Ancak o zamanlar (şimdi olduğu gibi) elektrikli arabalar daha az erkeksi, daha az sağlam olarak görülüyordu ve biz buna sahip olamazdık. Otomobil üreticisi Detroit Electric, en sadık müşterilerinden biri Henry'nin karısı Clara Ford olmasına rağmen, 1939'da iflas edene kadar zayıfladı.

Bunların hiçbiri kaçınılmaz değildi. Bunların hiçbiri, bize sıklıkla söylendiği gibi, insanın özgürlük ve alan arzusunun doğal bir sonucu değildi. Petrol yakıtlı otomobilin yükselişi ve fiziksel dünyamızda yarattığı mutlak dönüşüm, kıtalararası yarışçıların ilham verici cesareti ve cüretkarlığı da dahil olmak üzere pek çok şeyin eseriydi. Ama sonuçta asıl tetikleyici, geri kalanımızın gerçekte istediği ne olursa olsun, gerçek kaderimizin onları çok ama çok zengin yapmak olduğuna karar veren bir dizi güçlü adamdı.