Kitap Eleştirisi: Jason De León'dan “Askerler ve Krallar”

Aynı zamanda De León'un gerçekten konuşmak istemediği bazı insanlar da var. Göçmenlerin bu kadar seçici olmayı göze alamayacaklarını kabul ederek, “Kötü bir hava verenlerden kaçındım” diye yazıyor. Çoğunlukla işleri konusunda çelişkili hisseden kaçakçılardan oluşan örneklemi için bu metodolojinin ne anlama geldiğini de merak ettim. Yine de, Pakal-Ná'yı geçen göçmenlerden ücret talep eden orta boy bir kaçakçının infazcısı olan “palyaço” Payaso ile mesaj alışverişinde bulunuyor. Payaso, insanlar ödeme yapmadığı takdirde korkunç şiddet eylemleri gerçekleştirme konusunda bir üne sahiptir; Kendisi aynı zamanda “hevesli bir örgücü”dür. Cinayetle suçlandıktan sonra hapishanede, De León için Sünger Bob Kare Pantolon çantası da dahil olmak üzere bazı örgü projelerine başlar.

De León, konuştuğu kaçakçılar tarafından tutulan göçmenlerle röportaj yapmaktan büyük ölçüde kaçındığını, çünkü “rehberlerini üzebilecek ve yolculuklarını tehlikeye atabilecek bir şey söylemelerinden korktuğunu” açıklıyor. guia Ona işinden bahset. Flaco, “Çocuğumun beni çalışırken görmesini istiyorum” diyor. “Ben insanları soymuyorum. Onları besleyebilmek için kötü şeyler yapmıyorum.” Ancak birkaç sayfa sonra De León, Honduraslı genç bir göçmenden bir telefon alır ve Honduraslı genç bir göçmen, Flaco'nun parasını alması ve bir daha geri dönmemesi nedeniyle Meksika'da mahsur kaldığını gözyaşları içinde söyler. olmak”.

Giderek katılaşan göçmenlik yasalarının körüklediği, insanların yer değiştirmesine yönelik acımasız pazarı vurgulayan rahatsız edici bir an. Amerikan sınır kontrolünün kaçakçılık işi için iyi olduğu kanıtlandı. Karteller ve çeteler de kendi payına düşeni alarak, çoğunlukla çetelerin neden olduğu şiddete karşı “korunma” sağlıyor. De León şöyle yazıyor: “Kaçakçılığın önemli bir kısmı müşterilerden ve ailelerinden mümkün olduğunca çok şey almaktır, başka bir deyişle insanları yağmalamaktır.” Bu bakımdan kaçakçılık küresel eşitsizliğin ve dolayısıyla “kapitalizmin” bir belirtisidir. kendisi.” . Kaçakçılık, kapitalizmin en acımasız özelliklerinden bazılarını – acımasızlık ve kâr açgözlülüğü – büyüteçli bir ayna gibi yakalıyor.

De León, “İnsan kaçakçılığı sömürücü ve şiddet içeriyor” diye yazıyor. “Aynı zamanda durdurulamaz.” Talebi artıran “canavar adaletsizliklere” dikkat çekiyor guias' amansız yoksulluk, uyuşturucu kaçakçılığı, iklim değişikliği ve çete şiddeti dahil. Kaçakçılık “sorun değil” diyor. Ancak kendi kitabının unutulmaz bir şekilde anlattığı gibi, sorunların sıkıntısı olmayan bir dünyada, bu hala onlardan biri.

ASKERLER VE KRALLAR: İnsan kaçakçılığı dünyasında hayatta kalma ve umut | kaydeden Jason De Leon | Vikingler | 367 s. | 32$