Kitap Eleştirisi: Lesa Cline-Ransome'dan “Büyük Bir Açık Gökyüzü”

BÜYÜK BİR GÖK, kaydeden Lesa Cline-Ransome

1992 yılında üniversitemin birinci yılında ciltsiz olarak çıkan bir tarih kitabından, 19. yüzyılın sonlarında Güney'i terk ederek 1862 Homestead Yasası'nın vaat ettiği özgürlükler için Batı'ya yönelen binlerce siyahi hakkında bilgi edindim. Feminist Nell Irvin Painter'ın Exodusters: Yeniden Yapılanma Sonrası Kansas'a Siyah Göçü, ilk olarak 1977'de yayınlandı, bir Afrikalı Amerikalı tarihçi tarafından bu kitle hareketine ilişkin ilk ayrıntılı çalışmalardan biriydi.

Painter'ın 1992 tarihli önsözünde sorumluluk reddi beyanı olarak öne çıkan bir pasaj var: “Diğer birçok Yeniden Yapılanma tarihinin aksine, bu kitap Washington'a veya Güney'deki eyalet başkentlerine odaklanmıyor. Ana karakterlerim siyaseti doğrudan etkileyebilecek memurlar veya erkekler değil. (Erkek diyorum çünkü kadınlar Çıkış'a katılmış olsalar da Yeniden Yapılanma sırasında seçmen değillerdi ve kaynaklarda oyuncu ya da konuşmacı olarak yer almıyorlardı.)”

Lesa Cline-Ransome'un tarihi şiir romanı One Big Open Sky, bu arşiv sessizliklerini doldurmaya kararlı. Siyah bir ailenin Mississippi'den Nebraska'ya uzanan tehlikeli kapalı vagon yolculuğunun öyküsünü üç becerikli ve dirençli kadın karakterin sesleriyle anlatıyor: 11 yaşındaki Lettie; hamile annesi Sylvia; ve yolda tanıştıkları genç öğretmen Philomena.

Arabayı kullanmak ve daha iyi bir yaşam şansı üzerine her şeyi riske atma kararı (“Özgür yaşayamayız/Başkasının toprağında yaşayamayız/Başkasının hasadını seçemeyiz!”), Lettie'nin babası Thomas. İki küçük erkek kardeşi Elijah ve Silas ile anneleri, tanıdıkları tek topluluktan ayrılma fikrine alışmakta zorlandılar: “Babam konuşmayı bırakır bırakmaz Elijah ayakkabı bağlarıyla oynamaya başladı / … Ne zaman geri döneceğiz?/babama sordu/taşınmaktan bahsediyorum/Annemin gözlerinin dolduğunu gördüm/Lijah'ı terk edersek geri dönüş olmayacak/Babam ona söyledi/O halde neden ayrılıyoruz?/Silas sordu.”

Cline-Ransome'un lirik anlatımı 1879'da yalnızca dokuz ay sürse de, bize Büyük Göç'ten (ödüllü “Langston'ı Bulmak” üçlemesinin konusu olan) yaklaşık otuz yıl önce meydana gelen bu sıklıkla unutulan Siyahların yer değiştirmesinin destansı olduğunu hatırlatıyor. onun siyasi tutkuları ve fiili uygulamasıydı. Hareket, kelimenin her iki anlamında da kitabın anlatım akışıyla canlı bir şekilde yakalanıyor.

“Tek Büyük Açık Gökyüzü” öncelikle anne ve kızın Philomena onlara katılana kadar değişen bakış açılarını sunuyor. Yaş, korku ve arzu farklılıkları o kadar büyük ki, bir noktada birleşseler bile hikayeleri farklı kalıyor; bu da onları motive eden tartışmaları ve arzuları, aynı zamanda onları harekete geçiren siyah erkek liderleri ve beyaz toplulukları anlamamıza olanak tanıyor. onlara ayrımcılık yapın.

Cline-Ransome'un zengin dokulu anlatım ve canlı diyalogların bir karışımı olan güçlü yazısı, ailenin federal hükümet ve onun göç eden arkadaşları tarafından ihanetinin etkisini daha da üzücü hale getiriyor.

Lettie'nin ileri görüşlü bakış açısına öncelik verilmesi, onun savunmasızlığının altını çiziyor ve vagonları ve iki katırları Titus ve Charly ile Mississippi'yi düz bir teknede geçmekle başlayan yolculuklarında karşılaşacakları zorlu koşulların ve şiddetli çatışmaların habercisi: ” Titus her zaman orada.” Korku/bir şeyden/veya sonrakinden/Böylece babam beni tuttu/yanına koydu/getirirken/… Akıntılar/bizi bir yöne çekerken/adamlar tekneyi yönlendirirken/ Hareket ettik bir diğeri.”

Lettie günlük zorluklarını basit, yürek parçalayıcı derecede anlamlı ayrıntılarla anlatıyor: “Bugün hava çok sıcak/sıcakken arabada oturmak için/çok fazla/Anne dedi ki/Kendisini sıcak bir kurabiye gibi hissetti/…Hepimiz artık yürümek zorundaydık / Charly ve Titus'u kurtarmak için/daha fazla çekilmekten/ … Annemin elini sıkıca tuttum/terinden kayganlaştırdım/Diğer ellerimizle/El salladık/takip eden sivrisinekler/üstümüzde kara bulutlar/sanki onlar da takip ediyormuş gibi Seyahat Batı/Konuşamadık/Yoksa hepsini yutardık.”

Ancak acı veren kayıplara rağmen Lettie çoğunlukla bilinmeyen ve onun sonsuz olasılıkları konusunda iyimserdir. Hedeflerine yaklaştıklarında, “Oturduğumuz yerden, kabini aydınlatan feneri görebiliyorduk” diye düşünüyor, “ve batıdaki Nebraska'daki yeni evimizin içindeki sobanın içindeki ateşin ve yorganlarla dolu yatakların sıcaklığını hayal ediyoruz. ”

Siyah ailelerin bu dönemde Nebraska'da ve sonraki yüzyıldaki çeşitli göçleri sırasında başka yerlerde buldukları sıcaklığın, tam vatandaşlık veya ırksal eşitliğin garantisi olmadığını biliyoruz. Bu mücadele bugün de devam ediyor.

Cline-Ransome'un dikkatli araştırmasıyla (ve yazarının notunun sağladığı tarihsel bağlamla) desteklenen Lettie, Sylvia ve Philomena'nın hikayelerinde, bu tür hareketlerin sınırlarını ve siyahi insanlar – ve özellikle de siyah kadınlar – hakkında bilgi ediniyoruz. Amerikan rüyasına bir adım ve bir nesil daha yaklaşmak için Güney'de hayatları alt üst oluyor.

“Tek Büyük Açık Gökyüzü” bize demokrasi ufukta görünse de oraya giden yolun tehlikeli olduğunu gösteriyor.

BÜYÜK BİR AÇIK GÖK | kaydeden Lesa Cline-Ransome | (8 ila 12 yaş arası) | Tatil evi | 304 s. | 18,99$