Kitap İncelemesi: Brenda Shaughnessy’den “Tanya: Şiirler”

Bu çok mantıklı çünkü Shaughnessy çoklu evreninde, diğer her şey bu yeteneği içeriyor ya da sahip. Şair bize “Zıtlık yoktur” diyor. “Yalnızca boyutlar, ilişkiler, tekrarlar, diziler var.” Başka bir yerde şöyle diyor: “Ama hiçbir şey doğal değil./ Doğal olmayan hiçbir şey de yok.” Shaughnessy’ye göre benlik akışkan, meraklı, açgözlü ve geçirgendir. “Bir kişi, bu madde ve enerji yumağı, Ness-Ness’i düşleyen bu kırık saat çuvalı asla o kişi ya da o kişinin tamamı olamaz, ama daha fazlası da olabilir.”

Üniversitede bana bu kadar sık ”ben”den bahseden bir şiir kitabını sevebileceğimi söyleseydin, kafana bir sözlük atardım. Ancak Shaughnessy’nin bu cümlenin olasılıklarına canlı bir şekilde dalması ona çok şey veriyor. Shaughnessy, “Her zaman kendimi/sihirli bir parşömen olmayı/evreni korumak istedim” diye yazıyor. Ben de. Belki de bu yüzden genç halim, şairlerin kavramı hafife aldığını hissettiğinde sinirlendi. Neyse ki, benlik ve gençlik önyargıları bazen gözden geçirilebilir.

Kadınlık ve feminizmin çeşitleri “Tanya”nın çerçevesini oluşturuyor. Koleksiyon, kısmen orta yaş envanterinin bir versiyonu olarak, sanatçılara, akıl hocalarına, aşıklara, düşmanlara ve geçmiş benliklere övgüler hakkında görülebilir. Virginia Woolf şöyle yazmıştı: “Bir kadın yazar anneleri üzerinden düşünür.” Shaughnessy burada bunu yapıyor, kendi soyunun ve yetiştirilme tarzının izini sayısız anne üzerinden sürüyor ve “anne” tanımlarını sürtüşmeleri, aşkları, kalp ağrılarını ve onu oluşturan ilhamları içerecek şekilde genişletiyor. DNA’larının.

Öyleyse, tüm bu geçirgenlik ve iç içe geçme, sınırlar, ana hatlar ve kapılar, bu özenti çitler ve bariyerlerin bu şiirlerde yaygın olmasına şaşmamalı. Shaughnessy, sanatçıların “yarım, bölme, sınır, tanım, sınır sorununu” tartma ve çözme hakkına sahip olup olmadığını soruyor. Başka bir yerde, bir şiirinde “tuhaf geniş suları / çiçek ve güç arasında” geçen bir balerini anlatıyor. Bu çizginin güzelliği ve ekonomikliği, bende incelik ve güç arasındaki akışkan ayrım arasında köprü kuran ve her ikisini de bünyesinde barındıran bir dansçı imajını çağrıştırdı.

Kitap, kendisinden önce gelen yükselen okyanustan sonra bir gelgit gibi hissettiren 43 sayfalık bir dalgalanma olan “uzun, kükreyen” başlık şiiriyle sona eriyor. (Yapısal olarak bu, Shaughnessy’nin önceki kitabı Our Andromeda’daki son ve başlık şiirinin koleksiyonun endişelerini özetleyen ve derinleştiren bir kreşendo haline gelmesine benzer.)