New York'u yakalayan 2 kitap

Sevgili okuyucular,

New York'un en iyi bildiğim şehir olması dışında özel bir iddiam yok. Peki, bu ve insanların aslında konuştuğu gerçeği çok fazla Gayrimenkul hakkında, bir şekilde sıkıcı ve heyecan verici, aynı zamanda kaba ve kişiliksiz olmayı başaran bir konu.

Geçen gün metroda ağladım. Bu başlı başına önemli bir şey değildi; Burada yeterince uzun süre yaşarsanız, ortalamalar kanunu, bir noktada kendinizi Uptown 2 treninde ağlarken bulacağınızı ve insanların dikkatli bir şekilde bakışlarınızdan kaçınacağını veya ara sıra hafif bir kızgınlıkla size baktığını belirtir. Bana göre burası her zaman ağlamak için güvenli bir yer, bir tür uluslararası su birikintisi gibi geldi.

Tabii bu vesileyle anaokulundan beri biraz tanıdığım biriyle tanıştım. Ağladığımı görmezden geldik ve belirsiz bir şekilde emlak ve yaklaşan bir buluşmayı kaçırma planlarımız hakkında konuştuk. İkimiz için de iki durak erken indim, büyük bir ananas suyu aldım ve EB White'ı düşündüm.

Sadie

Bu makale şöyle başlıyor: “Böyle tuhaf ödüller isteyen herkese, New York yalnızlık ve mahremiyet armağanını verecektir.” White, Mount Vernon'da büyüdü ve muhtemelen New England'a herhangi bir yer kadar bağlı, ancak hiç kimse şehri onun gibi fethedemedi. Bunu tavsiye etmenin aptalca olduğunu düşünüyorum, ancak henüz almamış biri onu alırsa, buna değer. “İşte New York”un gösterişle hiçbir ilgisi yok; cazibenin tam tersidir. “Şansa bağlı olarak insanı yok edebilir ya da doyurabilir. Şanslı olmaya istekli olmadıkça hiç kimse yaşamak için New York'a gelmemelidir.

Sorun yalnızca White'ın Amerika'nın en iyi düzyazı stilistlerinden biri olması (her ne kadar öyle olsa da) ya da çalışmalarının sade bir insanlıkla damgalanmış olması değil. New York'a yazdığı aşk-nefret mektubunu bu kadar kalıcı kılan şey, mektubun gerçekçi olması ve mutluluğun gençler için bir oyun olduğunun kabul edilmesidir. Bir süreliğine taşınan her arkadaşıma kitabın bir kopyasını verdim. Hatta bir keresinde Central Park'taki Fransız turist bir aileye bir tane vermiştim; Bu konuda ne düşündüklerini merak ediyorum.

İsterseniz okuyun: Tek Adamın Eti, Küçük Kaçak, Dawn Powell
Şuradan temin edilebilir: Central Park'taki kitapçılar, kütüphaneler veya misyonerler veya Yale University CampusPress aracılığıyla çevrimiçi

Metroda ağlıyor musun? Bu sadece bir Salı. Ancak Gülmek – Aslında bu bir olay. İşe gidip gelirken beni yüksek sesle güldüren birkaç kitaptan biri, Iris Owens'ın şehir merkezindeki kanepelerde sinir krizi geçirmenin, ayrılığın vb. eşiğinde olan Harriet adlı bir kadın hakkında aşırı şirret hikayesi olan “Claude'dan Sonra”dır. , birkaç manevi Uyanış, amansız bir hakaret yağmuru ve bir gökkuşağı kaftan. Aldatılmış kahramanımız, onunla birlikte olmak istemeyen şüpheli bir Fransız tarafından usulsüzce uzaklaştırılacak mı? Kime sorduğunuza bağlı. Ve dürüst olmak gerekirse Harriet senin ne düşündüğünü umursamıyor. “Bu dünyada beni rahatsız eden bir şey varsa, o da tombul, soğuk bir eski nemfomanyakın dilimin dışarı çıktığını ve evlilik mutluluğuna susadığımı varsaymasıdır.”

İsterseniz okuyun: Elveda Kız, Sullivanlılar, Renata Adler
Şuradan temin edilebilir: New York İnceleme Klasikleri, İnternet Arşivi

Neden gitmiyorsun …

• Şeytanlarını mı saklıyorsun? Kısa bir süre önce, beni çok iyi tanıyan nazik bir arkadaşım Edward Gorey'in Yarmouth, Massachusetts'teki evini ziyaret etti ve bana bir hatıra getirdi: Gorey'in korkunç ve tuhaf filminde rol alan yaratığın bir modeli (konu Gorey olduğunda gereksiz)” Black Doll: Sessiz Senaryo.” Bu nesne – özelliksiz, kolsuz, biraz antropomorfik – dehşet verici. Onu dolabımda sakladım ve yemin ederim kabuslar görüyorum.

• Kader karar versin mi? Daha az rahatsız edici bir hediye, bir arkadaşının bir kitap ambarında bulduğu “Alıntı Yapılabilir Kadın” adlı 1978 tarihli uzun bir özettir. Oldukça rastgele bir alıntı koleksiyonu; Uyandığımda rastgele açmayı seviyorum. Peki bu sabah? “Bugün bahar!” – Sarojini Naidu (1879–1949). (Oldu!)

• Sapkın olmak mı? Bu bültenin 20 Nisan'da yayınlanacağını biliyorum. gelen kutunuza düşüyor ama umurumda değil. Birinin gonzo taşçı deneyimi hakkında okumak, atanmış bir sürücü olmaya benziyor: hiçbir şey düşündüğünüz kadar komik değil. Kesinlikle fikrimi değiştirmeye çalışın ama bu kolay olmayacak. (Kusura bakmayın, After Claude'a çok zaman ayırdım.)
Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Haberler kitaplarına veya okuma önerilerimize daha fazla dalın.

Okuduklarınızı beğendiyseniz lütfen başkalarına da tavsiye etmeyi düşünün. Buradan kayıt olabilirsiniz. Abonelere özel tüm bültenlerimize buradan göz atın.

Dostça bir hatırlatma: Kitaplar için yerel kütüphanenizi kontrol edin! Birçok kütüphane, kopyaları çevrimiçi olarak rezerve etme seçeneğini sunar.