“Rebellion”ın yazarı Robert Kagan ile röportaj

İdeal okuma deneyiminizi tanımlayın (ne zaman, nerede, ne, nasıl).

Gece yarısı mutfak masasında bir kase mısır gevreğiyle.

Kitaplarınızı nasıl düzenliyorsunuz?

Hımm. Yaklaşık 6.000 kitabım var ve bu biraz felaket. İşleri halletmeleri için araştırma görevlilerine para ödedim. 2028 yılına kadar bunu kontrol altına almalıyız.

Çocukken nasıl bir okuyucuydunuz?

Pek okuyucu değildim ve o zamandan beri yetişmeye çalışıyorum. Hemingway'in Güneş de Doğar romanından büyülenmiştim ki bu muhtemelen iyi bir şey değildi. En iyi arkadaşım ve ben reşit olmadığımızda bir bara giderdik, yaban eriği cin gazozları içerdik ve Jake ve Bill gibi davranırdık. Biliyorum.

En son okuduğunuz harika kitap hangisiydi?

“Mart Ortası.” Eğer tarihçiler George Eliot'ın yaptığı gibi bir toplumdaki insanların dinamik etkileşimini gösterebilseydi, insanlığı çok daha iyi anlayabilirdik.

Başucu masanızda hangi kitaplar var?

İdeoloji ile dış politika arasındaki karmaşık ilişkinin izini sürmek için Fransız Devrimi sırasında ve sonrasında Avrupa tarihini okudum. Şu anda Michael Broers'ın Napolyon'dan Sonra Avrupa'sını okuyorum ve sırada Christopher Clark'ın 1848 liberal devrimlerini konu alan son kitabı Devrimci Bahar var.

Yazma rutininizi açıklayın.

Tarih kitapları için, 10 ila 12 yıl süren aylar süren bir araştırma, ardından yazma girişimleri ve ardından aylarca araştırma yapıldı. Çocuklarımızı okul otobüsüne bindirdiğim andan otobüsün onları eve götürdüğü ana kadar yaklaşık 20 yıl boyunca yazdım. Şimdi karıma akşam yemeği pişirme zamanı gelene kadar çalışıyorum. Dört ciltlik Peloponnesos Savaşı tarihi de dahil olmak üzere yaklaşık 20 kitap yazan babam sabah 9'dan akşam 5'e kadar çalışıyordu ve akşamları hiç çalışmıyordu. Ona öğle yemeği kovası tarihçisi derdik. Ben de öyle olmaya çalıştım.

Bir kitap üzerinde çalışırken ne okursunuz? Peki yazarken ne tür okumaktan kaçınırsınız?

İnsan davranışları hakkında zıt bir bakış açısı elde etmek için genellikle hakkında yazdığımdan farklı bir zaman ve mekanın tarihini okurum. Amerikalı tarihçiler sıklıkla sanki başka ülke yokmuş ve konuyla ilgili başka deneyim yokmuş gibi davranırlar. Amerika'yı Amerika'nın standartlarına göre yargılıyorlar, bu da her türlü sorunu gündeme getiriyor.

Kitapları suçlu bir zevk olarak mı görüyorsunuz?

Evet, Salinger'ın Dokuz Hikaye'sini 73. kez okuduğumda.

En son okuduğunuz ve sizi güldüren kitap hangisiydi?

“Orta yürüyüş.” Çok fazla. İngilizce dilindeki en komik yazardır.

En son okuduğunuz kitap sizi kızdırdı mı?

İspanyol-Amerikan Savaşı hakkında yazılmış hemen hemen her kitap. Önde gelen tarihçiler bile bunu karikatürize bir şekilde büyük bir “emperyalist” çılgınlık olarak tanımlıyorlar, oysa gerçekte neredeyse tamamen Küba'daki korkunç insani kriz tarafından tetiklenmişti.

Kitabınıza neden “İsyan” adını verdiniz?

Trump hareketinin amacı budur: Jefferson, Madison, Hamilton ve diğer kurucuların hayal ettiği Amerika'ya karşı bir isyan. Bu liberalizm karşıtı ilk isyan değil ve son da olmayacak.

Trumpizmi “Stephen King romanındaki şeytan ruhuna” benzetiyorlar. Stephen King'i okuyor musun? Karşılaştırma hakkında konuşmaya devam edin.

TAMAM. Hayır, King'i okumuyorum. Ama kızım öyle! On yaşından başlayarak yaklaşık sekiz yıl boyunca her yaz Sahilde Stand'ı okudu. Yani temelde anlıyorum.

Yazılarınızda uyarıda bulunmanın ama yabancılaştırıcı ya da cesaret kırıcı olmamanın sırrı nedir?

Bu kitapla insanları üzmekten kaçınabileceğimden emin değilim ve aslında Kurucu Babaların evrenselci liberal ideallerine karşı çıkan insanların daha az güce sahip olmasını diliyorum.

Bir okuyucu son sayfayı okumayı bitirir ve kitabınızı kapatır. Bundan sonra ne yapmalıdır?

Tıpkı emlak vergilerinin artırılması konusunda yaptıkları gibi, sanki önemliymiş gibi siyasi mücadeleye katılın.

Rahatlamak için ne okursunuz?

Hikaye. Ne söyleyebilirim? Ve New York Post'un spor sayfası.

Son zamanlarda bir kitaptan öğrendiğiniz en ilginç şey nedir?

Evelyn Waugh'un modern endüstriyel dünyanın kötülüklerinden Protestanlığı sorumlu tutması, Patrick Deneen'in modern dünyanın kötülüklerinden liberalizmi sorumlu tutmasıyla hemen hemen aynı terimlerdi. Kendi aranızda tartışın.

Edebi bir akşam yemeği partisi düzenliyorlar. Hangi üç ölü ya da yaşayan yazarı davet ediyorsunuz?

Temelde bu, 1930'ların şiddetli Nazi karşıtı gazetecisi ve Katharine Hepburn'ün “Yılın Kadını” filminde Tess Harding'in modeli olan Dorothy Thompson'ın yanında kimin yanında olmasını istediğimle ilgili. Nazi karşıtı haberciliği nedeniyle 1934'te Hitler tarafından Almanya'dan ihraç edilmekle kalmadı, aynı zamanda konuşmacılardan birinin sözünü kestiği için Alman-Amerikan Birliği'nin 1939'da Madison Square Garden'da düzenlenen büyük Nazi yanlısı mitinginden de fiziksel olarak uzaklaştırıldı. Benim için sorun olmayacağını düşündüğüm ikinci kocası Sinclair Lewis dışında kimin bize katılmasını istediğini bilmiyorum. Reinhold Niebuhr eklensin mi? Eğlenceli miydi?