SGK binaları önünde EYT kuyruğu

dunyadan

Aktif Üye
SGK binaları önünde EYT kuyruğu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeyi açıklamasının akabinde borçlanmalarını mevcut minimum fiyatla yaparak 1 Ocak’ta gelecek artıştan etkilenmek istemeyenler yılın son günlerinde SGK’ya gelerek süreçlerini yaptırıyor.

Bursa’da SGK Vilayet Müdürlüğü önünde kuyrukta bekleyenlerden 51 yaşındaki Fatih Özkara, AA muhabirine, 4 bin 850 prim gününün bulunduğunu, eksik günleri için müracaat yapmak için geldiğini söylemiş oldu.

Suudi Arabistan’daki çalışmasına ait dilekçeyi verince 5 bin güne ulaşacağını belirten Özkara, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deklare ettiğı hoş bir haberden daha sonra buraya geldik. aslına bakarsanız askerliğimi ödemiştim. Benim imkansızdı, Bağ-Kur’dan daha sonra 3,5 yıl sigortalı olma koşuluna takılıyordum. Artık Allah’a şükür emekli olduk üzere bir şey. Zira 150 gün yurt dışı borçlanmam var.” diye konuştu.

48 yaşındaki Köksal Aksoy da sigorta başlangıcının 1997 yılı olduğu bilgisini vererek, askerlik borçlanmasıyla prim günlerini ötürüsıyla emekli maaşını biraz daha artırmak için geldiğini aktardı.

– Eskişehir

SGK Eskişehir Vilayet Müdürlüğüne dilekçe vermeye gelen 42 yaşındaki Selda Yıldız, EYT ile ilgili düzenlemeye ait umudunun olmadığını lakin Erdoğan’ın deklare ettiğı kararla keyifli olduğunu anlattı.

Borçlanma için bir ay evvel de kuruma geldiğini lakin EYT çıkmaz kanısıyla vazgeçtiğini aktaran Yıldız, “bu biçimde borçlanmamıştım. Artık karar çıkınca bu sırayı çekmek zorundayız. İnşallah da yetişiriz.” tabirini kullandı.

Rahmi Şahin ise 8 yıldır beklediği emekliliğe kavuşacak olmaktan memnunluk duyduğunu tabir ederek, “Er de olsa geç de olsa gelecek. Sigorta başlangıcım 1989. Prim günüm 8 bin 577. Müracaatımızı yapacağız.” dedi.

43 yaşındaki Ayşegül Üstünbaş, EYT düzenlemesinde yaş sonu konulmamasını bilhassa çalışamayan çocuklu bayanlar için faydalı olacağını vurguladı.

42 yaşındaki Haldun Bayrak da e-devlet sisteminde yoğunluk olduğunu lisana getirerek, “Sabahın erken saatlerinden itibaren soğuk havaya karşın bekliyoruz. Giriş yapamadık. Yapacak bir şey yok. 1997 yılı sigorta girişliyim. Günüm dolu, yalnızca bu sonucu bekliyorduk. Biraz geç bir karar lakin hakkımızda güzeli olsun.” değerlendirmesinde bulundu.

– Balıkesir

SGK Balıkesir Vilayet Müdürlüğüne gelen vatandaşlar, EYT düzenlemesiyle emekli olabilmeleri için müracaat sürecine ait yapmaları gerekenleri öğrendi.

Maden emekçisi Kamil Demirel, emekli olmayı heyecanla beklediğini anlatarak, karardan duyduğu memnuniyeti söz etti.

– Çanakkale

SGK Çanakkale Vilayet Müdürlüğüne dilekçe veren Özcan Örs, uzun yıllardır emeklilik için beklediğini belirtti.

Kendilerine bu hakkı sağlayanlara teşekkür eden Örs, “Bu aslına bakarsanız bizim hakkımızdı. Ben 1996’da işe başladım. Bu kararı uzun mühlet bekledik. Şu anda bilgi almak için buraya geldik. Ben Bağ-Kur girişliyim. 9 bin gün üzerinden süreç yapacağım. Askerlik borçlanması falan da yapılacak. Süreç ocak ayında büsbütün net olacak.” dedi.

Ahmet Tutuk ise heyecanla bekledikleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasını televizyondan izlediklerini anlattı.

EYT’nin çözüleceği umudunu hiç kaybetmediklerini vurgulayan Tutuk, “Nihayetinde meselemiz çözüldü. Ben olağanda 2027’de emekli olacaktım. Olumlu bir gelişme oldu. Olması da lazımdı aslına bakarsan. Memnunuz.” diye konuştu.

– Yalova

SGK Yalova Vilayet Müdürlüğü önünde bekleyen Adnan Sayılır, 43 yaşındaki eşinin süreçleri için kuruma geldiğini söyleyerek, EYT düzenlemesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Sabah erken saatlerde kuruma geldiğini bildiren Ahmet Can ise “Askerlik borçlanması başvurusunu yaptık. Allah’ın müsaadesiyle bekleyip bakacağız. Herkes için epey âlâ oldu. Çok teşekkür ediyorum.” tabirini kullandı.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.