Sudan çamura kötü hava, Giani ve Monni: “Bölge halkın arasında”

Seksenler

Yeni Üye
Toskana Bölgesi, perşembe akşamından bu yana etkilenen tüm bölgelerde vatandaşların yanında oldu ve durmadan orada olmaya devam ediyor. Bölge Başkanı Eugenio Giani, bu sabah, 5 Kasım Pazar sabahı gazetecilerle yaptığı toplantıda, meclis üyesi Monia Monni ile birlikte, bu saatlerde çok çalışan herkese teşekkür etmek isteyen herkesin kararlılığının altını çizmek istiyor.

Giani, “Bölgesel Sivil Koruma sistemi, ulusal Sivil Koruma Departmanı, bölgesel ve ulusal mobil sütun, Toskana sağlık sistemi, itfaiye, yüzlerce gönüllü dernek, kolluk kuvvetleri, silahlı kuvvetler ve güvenlik birimleri aracılığıyla buradayız” dedi. Polis, Islah Konsorsiyumu, su, atık, ulaşım ve yol hizmetleri yöneticileri.

Başkan Giani ve meclis üyesi Monni, Prato ile Pistoia arasındaki demiryolu hattının sabah 11.30’dan itibaren onarılacağını, Prato acil servisinin akşam 17.00’den itibaren yeniden açılacağını duyurdu. Ve Giani, hasarı saymanın yanı sıra yolların, özellikle de Fi-Pi-Li’nin kesintiye uğramasına ve dolayısıyla bunların gerekli ve acil restorasyonuna ve hala bağlantısı kesilmiş olan kamu hizmetlerine odaklanıyor.

Bir de atık yönetim masası düşünüyoruz. “Belediye başkanlarına çağrıda bulunuyorum, şu ana kadar belediyelerin sadece yarısı toplama alanını belirledi” diye açıklıyor. Belediyelerden, yöneticilerin atık alabilecekleri alanları belirlemelerini rica ediyorum.” Meclis Üyesi Monni, gece ve sabah Quarrata ve Campi Bisenzio’da incelemeler yaptıktan sonra şunu ekliyor: “Belediye başkanları mükemmel bir iş çıkarıyorlar – diye açıklıyor – Ev ev, özellikle yaşlılara yardım ediliyor. İnşaat Mühendisleriyle birlikte ağ üzerinde tüm gücümüzle müdahale ediyoruz; Campi Bisenzio’da bazı bölgeler hâlâ sular altındayken, diğerleri zaten su altında.”

Ve Fiesole eğrisinin hayranlarıyla ilgili olarak Giani, “Onların yanındayım, onlara teşekkür ediyorum ve bu akşam etkilenen alanların temizliğinde işbirliği yapma jestlerini gerçekten takdir ediyorum” dedi. Ayrıca başkan Giani, “Belki de Fiorentina maçı ertelenebilirdi” diye ekledi.

Giani için hasar tahmini de artıyor. Başkan, “Yarım milyar avroda olduğumuzu söyleyebilirim” dedi. Belediye başkanlarının Floransa-Prato-Pistoia bölgesinde bize yaptıkları raporlara dayanmaktadır. Ancak yine de kötü havanın Pisa ve Livorno’daki sonuçlarını anlamamız gerekiyor. Sonra heyelan nedeniyle dağlar geliyor aklıma: Yukarı Bisenzio vadisinde olduğu gibi sadece Vernio, Vaiano ve Cantagallo çok ciddi hasar gördü. Yarın daha da netleşip kaynaklarla olan ilişki sorusunu sorabileceğiz. Bu açıdan bakıldığında, diye ekledi Giani, Hükümetin ulusal olağanüstü hal ilan ettiği konusunda kendimizi güvende hissediyoruz: bu, yeterli ekonomik kaynakların desteklenmesine olanak tanıyacaktır”.

Monni, su aşamasından çamur aşamasına geçtiğimizi, bazı bölgelerde “özel su pompalarına ihtiyaç duyulacağını ve bu konuda gerekirse kanalizasyon temizleyicileriyle anlaşma yapmayı düşündüğümüzü” sözlerine ekledi. Kanalizasyonlar tıkanmış ve özel pompalara ihtiyaç duyulacak.”

Tesisler de yenileniyor ve su pompalama istasyonları yeniden çalışmaya başlıyor: Örneğin Seano’da istasyon yeniden ortaya çıktı.

Başkan Giani konuşmasını, uzmanlaşmış ve organize gönüllülük sisteminin temel direkleri olan sivil koruma birliklerinin takdire şayan çalışmalarına özellikle teşekkür ederek bitiriyor.