TAF Lideri Çintimar: Büyük Atatürk Koşusu, Ankara’da koşulmuş en büyük yarış olacak

BOTR

Aktif Üye
Türkiye’nin en eski atletizm geleneklerinden biri olan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün 27 Aralık’ta Ankara’ya gelişi niçiniyle 1936 yılından bu yana aralıksız olarak düzenlenen Büyük Atatürk Koşusu’nun 87’ncisi 25 Aralık Pazar günü düzenlenecek. Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 103’üncü yıl dönümü kutlamaları kapsamında gerçekleştirilecek koşu, Dikmen-Kızılay-Ulus parkurunda yapılacak ve eski valilik binası önünde sona erecek.

“BÜTÜN TÜRKİYE İLE BİRLİKTE KOŞACAĞIZ”

87’nci Büyük Atatürk Koşusu öncesi Demirören Haber Ajansı’na (DHA) değerlendirmelerde bulunan TAF Lideri Fatih Çintimar, bu yıl öbür senelerdan farklı olarak kayıt sistemiyle koşulacağını söylemiş oldu. Şu ana kadar 2 bin 300 civarında kayıt yapıldığını belirten Çintimar, “Daha kayıt müddeti çabucak hemen dolmadı, 3 günümüz daha var. Onun için ben kayıtların 3 bin civarına çıkacağını düşünüyorum. Bu da bugüne kadar Ankara’da koşulmuş en iştirakli ve en büyük yarış olacak. bundan evvelki senelerda 1700 sayısını yakalamışız lakin şu an 3 bini görüyoruz. İnşallah 3 binin üzerinde atletle Atatürk’ün Ankara’ya gelişini sembolize eden Atatürk Koşusu’nu bütün Ankaralılarla bir arada, bütün Türkiye ile bir arada koşacağız. Şu anki kayıtlarda 72 vilayetimizden kayıt olması inanılmaz hoş bir şey. Yalnızca Ankaralıların değil, bütün Türkiye’nin iştirakiyle gerçekleştireceğimiz bir tertip olacak. Tertipte tarihte birinci sefer bütün yaş kategorilerine ödül verilecek. Her kategoride insanlarımızın burada müsabakasını sağlamış olacağız. Yarışa bütün Ankaralıları davet ediyorum. Koşamayanları da seyretmeye davet ediyorum. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına girerken, Cumhuriyetimizin kurucu Cumhurbaşkanı olan Atatürk ismiyle koşuluyor olması bizler ve Türkiye Cumhuriyeti’ni yaşatan herkes için de epey kıymetli olduğunu düşünüyoruz. Daima birlikte Büyük Atatürk Koşusu’nda koşacağız” dedi.

“TÜRK ATLETİZMİ HER GÜN BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR”

2022 yılının Türkiye Atletizm tarihi açısından büyük başarılara sahne olduğunu tabir eden Çintimar, “2022 yılında Akdeniz Oyunları’nda tarihimizde birinci kere 7 altın madalya ve Akdeniz Oyunları’nda kadro şampiyonu olduk. İslami Dayanışma Oyunları’nda bütün branşlarda kürsüye çıktık. Gençler Dünya Şampiyonası’nda Cumhuriyet tarihimizde 4 madalyamız vardı. Yalnızca 2022’de 2’si altın, 1’i gümüş ve 1’i bronz olmak üzere 4 madalya kazandık. Avrupa oyunlarında grup olarak yer aldığımız atletizm, jimnastik, kano ve başka branşlarda tarihimizde birinci kez 1 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya aldık. Birinci kez bu branşlarda madalya aldığımız bir tertip oldu. Türk atletizmi, gençleriyle, altyapısıyla emin adımlarla her gün büyümeye devam ediyor” diye konuştu.

“KİM DOPİNG YAPTIYSA CEZASINI ÇEKECEKTİR”

Kenya asıllı Türk atlet Aras Kaya’nın Romanya’da gerçekleşen özel bir yarışta alınan numunesinde yasaklı hususa rastlanmasına ait değerlendirmelerde bulunan Çintimar, “Aras Kaya yasaklı husus kullandığını kendisi de itiraf etmiştir fakat rastgele bir ulusal karşılaşmada yahut Türkiye Atletizm Federasyonu’nun düzenlediği bir karşılaşmada değil, menajeri aracılığıyla Romanya’da özel bir yarışta koştuğu müsabakada verdiği numunede dopingli olduğu çıkmıştır. Son derece üzgünüz. Türkiye Atletizm Federasyonu Lideri olduğum günden beri dopinge sıfır tolerans gayreti devam ediyor, sonuna kadar da devam edecek. Aras Kaya’nın cezası 3 yıla indirildi lakin beni hiç bir biçimde ilgilendirmiyor. Artık ulusal ekipte hiç bir biçimde misyon alamayacaktır. Biz dopingle çaba manasında, yıldızlarda da ergenlerde de, büyüklerde de Türkiye Dopingle Uğraş Ajansı ile bir arada uğraş etmeye devam ediyoruz. Buradan bütün antrenör arkadaşlarımıza ve sportmen arkadaşlarımıza tabir etmek istiyorum; hiç kimse doping yapıp ben yakalanmadım talihine sahip değil. Zira Türkiye Atletizm Federasyonu bu manada kimseyi korumadı, korumayacaktır da. Kim doping yaptıysa cezasını çekecektir ve bu topluluktan gidecektir. Türkiye Atletizm Federasyonu dopingle uğraşına devam edecektir. Kim doping kullanıyorsa evvel Türkiye Atletizm Federasyonu’na daha sonra kendisine ihanet ediyordur. Biz de bunu kabul etmiyoruz” biçiminde konuştu. (DHA)

Okumaya devam et...