Taha Akgül ve İstek Kayaalp, Avrupa Şampiyonası öncesi tezli

BOTR

Aktif Üye
Ulusal güreşçiler Taha Akgül ve İstek Kayaalp, 2022 Avrupa ve Dünya Güreş Şampiyonası ile 2024 Paris Yaz Olimpiyatları hazırlıklarına devam ediyor. Grekoromen tarzda 4 dünya ve 10 defa de Avrupa şampiyonu olan ulusal güreşçi İstek Kayaalp, “Karelin’in 12 kere Avrupa Şampiyonu olma rekorunu kırmak benim için sahiden gurur verici olacak” dedi. Özgür tarzda 1 olimpiyat, 2 dünya ve 8 Avrupa şampiyonluğu bulunan Taha Akgül ise, “Ülkemizde epey yiğit, epeyce pehlivan var. Biz bıraktıktan daha sonra gelen nesil bizim rekorlarımızı da geçecektir” diye konuştu.

Ulusal güreşçiler Taha Akgül ve İstek Kayaalp, Demirören Haber Ajansı’na (ÖZEL) açıklamalarda bulundu.

KAYAALP: AĞIR SIKLET, GÜÇ GÖSTERİSİDİR!

2010’dan beri daima final yaptığına dikkat çeken Ulusal güreşçi İstek Kayaalp, “Sadece bir defa sakatlığımdan dolayı kaybettim. Yeni ve büyük hedeflerim var. 2024’e kadar önümüzde Avrupa ve Dünya Şampiyonaları var. Birinci gaye Avrupa Şampiyonası ve yürekten inanıyorum ki Avrupa’da bizi doruktan kimse indiremeyecek. Akabinde 2024 Paris Olimpiyatları’na yoğunlaşacağız ve iddialıyız. Kazanıp bu işi tepede bırakmak istiyoruz. Gayem en epey Avrupa Şampiyonu olan Aleksandr Karelin üzere büyük bir efsanenin rekoruna yetişebilmek. 4 dünya, 10 Avrupa şampiyonluğum var. Karelin’in 12 kere Avrupa Şampiyonu olma rekorunu kırmak benim için sahiden gurur verici olacak” dedi.

Kayaalap, kelamlarına şöyleki devam etti;

“Uzun vakittir Taha Akgül ile Türkiye’yi temsil ediyor, ağır sıklet olarak ülkemizin gücünü dünyaya gösteriyoruz. Hakikaten gurur verici bir şey. Ağır sıklet, güç gösterisidir, bir ülkenin gücünü temsil eder. Kilolara bakarsak 125-130 kiloda bu muvaffakiyetleri yakalamak için fazlaca çalışmak, fazlaca emek harcamak ve büyük fedakarlıklarda bulunmak gerekiyor. O kadar ülkenin en güzel atletleri içinden bu kadar şampiyonluğu kazanmak kolay değil. Lakin biz ülkemize yeni madalyalar armağan etmek için bir daha epey çalışacağız. 2022 ve 2024’te yapılacak bu fazlaca değerli tertiplerden altın madalyalarla döneceğiz. Öncelikle Taha ile bir arada Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya sayımızı 20’ye çıkaracağız. Akabinde olimpiyatlarda hoş bir muvaffakiyet sağlayacağız. Benim olimpiyat şampiyonluğum yok, onu kazanmak istiyorum. Taha da inşallah 2’ncisini kazanır.”

AKGÜL: REKORLARLA VEDA EDECEĞİZ

Geçen sene kazandığı 8’inci Avrupa şampiyonluğu ile hür tarzda Avrupa’daki şampiyonluk rekorunu Türkiye’ye getiren Taha Akgül, “Hamdolsun bu rekor Türkiye’de ve bizde. Önümüzde Avrupa Şampiyonası var. 2021’de Avrupa şampiyonluğu, olimpiyat 3’üncülüğü ve dünya 3’üncülüğüm var. Çok önemli sakatlıktan çıkıp, 3 madalya ile tamamlamak nitekim kıymetli. Zira önemli bir operasyon geçirdim, hala sol tarafım öbür tarafa bakılırsa zayıf. Lakin toparlanmaya başladım. İnşallah Avrupa Şampiyonası’nda 9’uncu sefer şampiyon olup, kırmış olduğum rekoru kendi lehime geliştireceğim. Ve bu rekoru kırılması güç bir hale taşımak istiyorum. Lakin ülkemizde epey yiğit, hayli pehlivan var. Türk milletinin genelinde cet sporu güreşe yatkınlık var. Biz bıraktıktan daha sonra gelen kuşak bizim rekorlarımızı da geçecektir” diye konuştu.

“Avrupa Şampiyonluğunda İstek Kayaalp’in 10, benim 8 altın madalyam var” diyen Akgül, şunları söylemiş oldu:

“Buradan Cumhurbaşkanımıza, milletimize, sevenlerimize diyoruz ki, 18 olan bu sayıyı geçip 20’nci Avrupa şampiyonluğunu getireceğiz. İstek Kayaalp’le yıllardır birlikteiz, her etapta birbirimize takviye oluyoruz. bir arada Macaristan’da bayrağımızı bir daha göklere çektireceğiz. Ağır sıklete 10 yıldır ambargo koyduk. 10 yıllık listeye bakınca isimlerimiz peş peşe iniyor. Biz bu listeyi bozmak istemiyoruz aslına bakarsan. Allah’ın müsaadesiyle rakiplerimizin gücünün buna yeteceğini düşünmüyoruz. İstek Kayaalp’in de Karelin’in rekorunu kıracağından kuşkum yok. Bunları başarıp 2024’de mesleğimizi noktalayacağız.”

ANTRENÖRLER GURURLU

Taha Akgül’ün antrenörü Abdullah Çakmar ise, ulusal atletin sözlerle anlatılmayacağını söz ederek, “8 sefer Avrupa şampiyonluğu ile hür tarzda tarihi bir rekor kırdı. Sahiden de 8 şampiyonluk, ağır sıklet için eksiksiz bir rekor. 2024’e kadar 3 Avrupa şampiyonluğu daha var. Altın madalyaları 11’e çıkarmak istiyoruz. Her vakit 85 milyon milletimizi düşünerek karşılaşmalara çıktık, onların yüzünü bir daha güldüreceğiz” biçiminde konuştu.

Antrenör Akif Canbaş da ulusal atlet İstek Kayaalp’in efsane olma yolunda büyük adımlar attığını vurgulayarak, ”Son 10 yıldır Avrupa Şampiyonası’nın doruğuna ismini her daim üst basamağa yazdırıyor. O şampiyon olurken yanında olmak bizim için gurur verici. İstek sahiden her manada fazlaca özel, hayli başarılı ve hayli profesyonel bir sportmen, olağanüstü bir insan. İnşallah uzun yıllar kırılamayan rekorları kıracak ve olimpiyatla süsleyecek” diye konuştu.

Okumaya devam et...