Trang Thanh Tran’ın bunun için bir şarkısı var

George Ogilvie’nin karamsar şarkısı ‘Grave’, Trang Thanh Trans’ın 28 Şubat’ta dünya çapında yayınlanan ve Genç Yetişkin Ciltli Kitap Listesi’nde 4. sırada yer alan ilk romanı ‘She Is a Haunting’in tüyler ürpertici açılış sayfasının tonunu belirliyor. Kanserden kurtulan ve zamirleri kullanan eski veri analisti Tran, “Ev yiyor ve yeniyor” diye yazıyor. Ve sonra, “Beden istemediği şeylerle dolar.”

Bu cümleleri Ogilvie’nin sözleriyle eşleştirin – “Beni aşağı, aşağı, aşağı, aşağı” – ve daha Trans’ın ana karakterini tanıtmadan önce boynunuz karıncalanıyor. (O, Amerikalı bir üniversite öğrencisi olan Jade Nguyen’dir ve görüşmediği babasıyla yukarıda belirtilen evde vakit geçirmek için Vietnam’a gider… tahmin ettiğiniz gibi perili.)

Kitap kulüpleri, seçimlerini tamamlamak için uzun süredir yiyecek ve şarap eşleştirmeleri deniyor. Şimdi Tran, romanlarına müzik ekleyen bir yazarlar grubuna katılıyor. Tran bir telefon görüşmesinde “Çok fazla müzik yazıyorum” dedi. “O yüzden havama girmeye çalıştığımda çalma listesiyle başlıyorum.” İki saat 19 dakika süren bu şarkıda çeşitli enstrümanlar, Netflix dizisi The Haunting of Hill House’dan parçalar ve “eğlenceli şarkılar” yer alıyor. Jade’in evden kaçmaya ve sevgilisiyle birlikte olmaya çalışırken yaşadığı deneyimi yansıtıyor.” Oynatma listesi Tran’ın web sitesinde mevcuttur.

Ancak yazar, gürültü önleyici kulaklıklar takarken ve bir şarkıyı defalarca, bazen arka arkaya yüzlerce kez dinlerken en iyi işini yapma eğilimindedir. Jade’in ailesi şekillendiğinde, bu Echo Collective’in “The Witching Hour”uydu; kahramanın kabus gibi rüya sekansları sırasında, Newton Kardeşler tarafından “Çok Kötü Bir Şekilde Uyanmak İstiyorum” idi. Tran, kişisel marşlarını kurgu haline getirme eğiliminde olmadığı gibi, kendilerini bir müzisyen olarak da görmüyorlar. “Beynim tamamen kitap yazmakla ve uzun biçimli yazmakla ilgili” dediler. “Ama şarkı sözleri yazmak, tıpkı bir kitap ya da sahnenin bir duyguyu aktarması gibi, bir duyguyu aktarır.”

Tran hiçbir zaman yazar olmayı amaçlamadı. Amaç, sağlık sigortası şirketinde bir iş, yani New York Şehri Sağlık Departmanında veri analisti olarak bir pozisyondu. Ağabeyi kanserden öldüğünde Tran burada çalışıyordu; Daha sonra şöyle dediler: “Bryant Park’ta otururken bu anı yaşadım ve New York şehrinin tuhaf bir şekilde güzel olduğu ve kokmadığı günlerden biriydi. Ve sadece düşündüm, hayatımla ne yapacağım?

Bir roman başlattılar. 8 Mart’ta Tran, “She Is a Haunting”in en çok satanlar arasında olduğunu öğrendiğinde, “Karamsar bir gremlin bu kadar neşeyi kaldırabilir mi?” diye tweet attılar.

Elisabeth Egan, kitap inceleme editörü ve A Window Opens’ın yazarıdır.