Valentin Delluc, dünyada bir birincisi Kapadokya’da gerçekleştirdi

BOTR

Aktif Üye
İki bin altı yüz metre yüksekliğe çıkan balondan kendisini boşluğa bırakan Valentin Delluc, Kapadokya’nın ikonik simgelerinden Uçhisar Kalesi’nin yanı sıra Kızıl Vadi, Aşk Vadisi ve Zelve üzere uçuş uzaklığının kısa olduğu noktalarda da performansını sergiledi.

Dünyanın alışılmadık noktalarından yaptığı atlayışlarla speedflying tutkunları tarafınca merakla takip edilen Valentin Delluc, ‘‘Alışık olduğumdan daha farklı bir uçuş oldu. Ağır ve gerilimliydi. Gücümü de denetim etmem lazımdı. Burası benim için yeni bir yerdi. Kaideler hayli farklıydı. Daha kısa ve daha fazla teknik isteyen bir uçuştu’’ dedi.

Bu tecrübesi yaşadığı için talihi olduğunu söz eden Fransız sportmen, ‘‘Bu tecrübesi epey sevdim. Havadayken Kapadokya’nın görünümü eşsizdi. Bu imgeyi diğer hiç bir yerde nazaranmezsiniz’’ diye konuştu.

Balondan atladıktan daha sonra yaşadıklarını da anlatan Delluc, ‘‘Bunu daha evvel kimse yapmamıştı. Hakikaten hayli etkileyiciydi. Bir anda hızlanabilirdim ve o anda ipleri süratlice çekersem kanatlar içeriye kıvrılabilirdi. Bu yüzden hayli dikkat etmem gerekiyordu’’ tabirlerini kullandı.

Güvenliği üst seviyede tuttuklarını da belirten Valentin Delluc, ‘‘Zorlu bir atlayış olduğu için sırtımda yedek paraşüt ve bilhassa bu proje için yapılan dizlerimde gözetici bir sistem vardı. Benim için heyecan verici bir tecrübe oldu’’ dedi.

Dünyanın sıradışı noktalarından yaptığı atlayışlarla speedflying tutkunları tarafınca merakla takip edilen Valentin Delluc, ‘‘Alışık olduğumdan daha farklı bir uçuş oldu. Ağır ve gerilimliydi. Gücümü de denetim etmem lazımdı. Burası benim için yeni bir yerdi. Kurallar epey farklıydı. Daha kısa ve daha fazla teknik isteyen bir uçuştu’’ dedi.

Bu tecrübesi yaşadığı için bahtı olduğunu tabir eden Fransız atlet, ‘‘Bu tecrübesi epeyce sevdim. Havadayken Kapadokya’nın görünümü eşsizdi. Bu imgeyi öbür hiç bir yerde goremezsiniz’’ diye konuştu.

Balondan atladıktan daha sonra yaşadıklarını da anlatan Delluc, ‘‘Bunu daha evvel kimse yapmamıştı. Hakikaten çok etkileyiciydi. Bir anda hızlanabilirdim ve o anda ipleri süratlice çekersem kanatlar içeriye kıvrılabilirdi. Bu yüzden epeyce dikkat etmem gerekiyordu’’ tabirlerini kullandı.

Güvenliği üst seviyede tuttuklarını da belirten Valentin Delluc, ‘‘Zorlu bir atlayış olduğu için sırtımda yedek paraşüt ve bilhassa bu proje için yapılan dizlerimde gözetici bir sistem vardı. Benim için heyecan verici bir tecrübe oldu’’ dedi.

Okumaya devam et...