3 heyecan verici yaz gerilim filmi – Haberler

Dr olacaksın. Louisa Luna'daki psikiyatrist Caroline Strange her zaman şaşırtıcıdır BANA KİM OLDUĞUNU SÖYLE (MCD x FSG, 340 sayfa, 29 $), ama onların yaratıcılıklarına ve kendilerini koruma yönündeki acımasız içgüdülerine hayran olunabilir. Hoş karşılanmayan iki haberi olan yeni hasta Nelson Schack'in yarattığı kaosla başa çıkmak için bu niteliklerin her ikisine de ihtiyacı var. “Sanırım birini öldüreceğim” diye açıklıyor, “ve senin gerçekte kim olduğunu biliyorum.”

Kimliği bilinmeyen bir kişi tarafından yavaş yavaş açlıktan öldürülen Ellen Garcia adındaki kayıp kadının kaderi ve Caroline'ın nahoş geçmişi hakkındaki gerçekler durumu daha da karmaşık hale getirir. Bilinçsizce ya da kasıtlı olarak bir şeyler saklayan kişilerin listesi son derece uzundur.

Caroline, Ellen hakkında ne bildiği sorulduğunda ilk polis sorgusuyla ilgili olarak “Bu onlara söylediğim ilk açık yalan” diyor.

Açıklanamayan şekillerde davranan karakterlerin, eskiden çoklu kişilik bozukluğu olarak bilinen dissosiyatif kimlik bozukluğundan muzdarip olabileceği ihtimalini düşünmek her zaman ilginçtir. Bu alt senaryoyu tanıttıktan sonra Luna, hangi karakterlerin psikopat suçlu, hangilerinin sadece psikopat (ya da değil) olduğunu anlamaya çalışırken bizi çıkmaz sokaklara ve geri dönüşlere göndererek mükemmel bir iş çıkarıyor.

Caroline ne kadar şüpheli olursa olsun (ki bunu sonuna kadar öğrenemeyeceğiz) kısmen komedisi nedeniyle ilgimizi çekiyor.

Koşarken kendi kendine, “Karnını sıkılaştır ve koş, koca kıç,” diyor ve ekliyor: “Bir akıl sağlığı uzmanı olarak, kendi kendine olumsuz konuşmalara karşı uyarıyorum, ama bazen, aramızda kalsın, küçük bir aşağılama, seni rahatsız edebilir. uzun yol.”

Terapistim olarak Caroline Strange'i işe alır mıyım? Hayır, yapmazdım. Ama cinayetle suçlanırsam polisle başa çıkma tekniklerini öğrenebilirim.

Başyapıtı 1938'de Paris'te çıkan bir yangında kaybolan, mirasçı bir sürrealist ressam. Yarım asır sonra gerçeği öğrenmek isteyen İngiliz bir sanat tarihi öğrencisi. Kayıp bir hizmetçi; gizemli bir miras; Mısır eserleriyle dolu, trajedilerle dolu bir taşra mülkü: okuyucunun ayrıntılar karşısında başı dönebilir. JULIETTE WILLOUGHBY'NİN SON PERDE'si (Harper, 321 sayfa, 29,99 dolar), Ellery Lloyd takma adı altında yazan İngiliz bir çiftin üçüncü kitabı. Ancak büyüleyici merkezi olay örgüsü sizi aşırılıkların ötesine geçmeye ve gizemin içinde kaybolmaya davet ediyor.

1991 yılında, Cambridge Üniversitesi öğrencisi Caroline Cooper, çoktan ölmüş bir sanatçının uzun süredir kayıp olan bir tablosuna takıntılı hale gelir: Juliette Willoughby'nin 1938'de André Breton'un ünlü Uluslararası Sürrealist Sergisi'nde sergilenen “Sfenks Olarak Otoportre”si. sanatçı tarafından aceleyle kaldırılmak oldu. (Tablo kurgusaldır, ancak sergi değildir.) Juliette ve sevgilisi kısa bir süre sonra ölmüş olsa da Caroline tablonun hayatta kalmış olabileceğine inanıyor.

Roman, 1938'den günümüze, Caroline ve başka bir öğrenciden (ve gelecekteki kocası) Patrick Lambert'ten Juliette'e kadar dönemler ve perspektifler arasında ileri geri atlıyor. Ölmesi gereken bazı insanlar canlı bulunuyor. Odak noktası kanatlı Yunan Sfenks'inin karmaşık resmidir.

Caroline, “Yunan sfenksi gizemi olan bir sfenkstir” diyor. “Bu yüzden kendini öyle resmetti.”

Başladığında Teddy Waynes KAZANAN (Harper, 305 sayfa, 30 dolar), Doğu Yakası'ndaki bir WASP yerleşim bölgesinde tenis öğreten çekici bir yabancı hakkında, bu tür bir karakterle daha önce karşılaştığınızı düşünürdünüz. (Aslında buna benzer biri geçen sene Emma Rosenblum'un “Kötü Yaz İnsanları” filminde de ortaya çıkmıştı.)

Ancak bu aşinalık, her ne olursa olsun, sizi Wayne'in psikolojik felaketine ağır çekimde tanık olduğunuzda hissettiğiniz hoş heyecana hazırlamaz.

Conor O'Toole'un hukuk fakültesi kredilerini ödemek ve pandemi nedeniyle hem işini hem de sağlık sigortasını kaybeden şeker hastası annesine insülin almak için acilen paraya ihtiyacı var. Bu yüzden, eski para ayrıcalığının kalesi olan ve sakinlerin iki haftada bir ön kapı kodunu değiştirdiği Cutters Neck'te bir yaz işine giriyor.

Boş zamanlarını baro sınavına çalışarak geçirirken, pratik talimatlar verirken ön sevişme fikri kendisine sürtünen 51 yaşındaki ateşli, zengin, boşanmış Catherine Remsen'den ders dışı dersler alarak biraz para kazanıyor. (Sonunda yatağa vardıklarında kimin kime ne öğrettiği başka bir hikaye.) Sahilde genç bir kadınla tanışana ve kimsenin onun sadece boşanmış kişiyle değil, aynı zamanda da olduğunu fark etmeyeceğini düşünme hatasına düşene kadar her şey idare edilebilir görünüyor. kızıyla birlikte yatıyor.

Wayne, Amerikan ayrıcalığının bu küçük dilimi hakkında kesinlikle mükemmel bir anlayışa sahip, aynı zamanda güçlü ahlaki kuralları koşullar tarafından ciddi şekilde sınanan, son derece takdire şayan bir şahsiyetin başına neler gelebileceğine dair bir anlayışa sahip. Muhteşem Gatsby'yi, Yetenekli Bay Ripley'i ve farklı bir şekilde Mezun'u birkaç kez düşündüm. Bu kitapların hepsi beni huzursuz etti. Bu beni korkuttu.