“Adları Ne?” Konulu 2 Roman – Haber

dunyadan

Aktif Üye
Sevgili okuyucular,

Bütün Brendalar nereye gitti? Donna'lar ve Debbie'ler, Sharon'lar ve Carol'lar mı? Geçenlerde bir arkadaşımın güzel, huysuz yeni doğmuş çocuğuyla ilk kez tanıştıktan sonra kendime bunu sordum – adı mevcut popüler seçenekler listesinde canlandırıcı bir şekilde alt sıralarda yer alan minik, yeni doğmuş bir somun. Bunları bir araya getiren kişilere göre, 2020'lerin ebeveynleri, Edith Wharton romanındaki veya en azından HBO'nun “The Gilded Age” adlı romanındaki karakterlerin isimlendirilmesini coşkuyla benimsedi; artık Brooklyn'deki her kreş, Evelyn'in evlerinden oluşan küçük bir orduya sahip, Elijah. , Amelia ve Oliver.

Kaliforniya tuhaflığının, olağandışılığın varsayılan olduğu belirli bir bölümünde büyüdüm: En iyi arkadaşlarımın Melon ve Panama gibi isimleri vardı ve tanıdığımız yetişkinler bile kendilerini Hindu tanrıları olarak tanımlama veya renklerin tuhaf tonlarını yeniden tanımlama özgürlüğüne sahip görünüyordu. teker. Kendi doğum adım da beni alışılmışın dışında biri olarak tanımlıyordu, bu yüzden ergenlik çağındayken bunu değiştirmek için ailemin taşınması fırsatını değerlendirdim. (Ucube bayraklarının ortaokulda daha düşük yüksekliklerde en iyi şekilde dalgalandığı deneysel olarak kanıtlanmıştır.)

Seçeneklerden bunalmış durumdayım; kuş mu, ağaç mı, televizyon yıldızı mı olayım? — Paniğe kapıldım ve ailede zaten var olan bir isme başvurdum. Tamamen iyi! Hecelenmesi kolay ve sadece ara sıra yanlış telaffuz ediliyor, tıpkı saçında topuz yapan galaktik prenses gibi. Ama şimdi bile yanımda kibarca dolaşan ama yine de tam olarak bana ait olmayan “Leah” etiketinden biraz uzak hissediyorum kendimi.

Kendimi bu eşik alanda var olan kurgusal karakterlere kapılmış buldum; sadece kişisel hikayem yüzünden değil, aynı zamanda isimsiz bir kahramanı birkaç yüz sayfa boyunca anlatmak için gereken romansal beceriler nedeniyle. Ralph Ellison'ın “Görünmez Adam” ya da Graham Greene'in “Güç ve Zafer” romanlarının kahramanları gibi, bu haftanın haber bültenindeki gizli anlatıcılar da anonimlikleriyle öne çıkıyor: Onlara isimleriyle hitap edemeyebilirsiniz ama onlar insan. kurnaz ve spesifik, hala sızıyor.

Lea

İrlandalı bir yazarı “melodik” olarak tanımlamak muhtemelen büyük bir günahtır; Yonca kokusu klişesine yeterince katlanmadınız mı? Ancak Burns'ün üçüncü romanındaki yazım stili daha çok serbest caza benziyor; 1970'lerin sonundaki isyanların ortasında büyüyen bir gencin neredeyse saykodelik bilinç akışı. (Tüm işaretler Belfast'ı işaret etse de şehrin kimliği de hiçbir zaman belirlenmedi). Dostoyevski ve Flaubert'in kalın, köpek kulaklı ciltsiz kitaplarını kara kara düşünen, yalnız bir okuyucu olan kahramanımız, tamamen anti-sosyal değildir: “Belki Arkadaş” olarak bilinen dost canlısı bir aşık ve “Küçük Kız Kardeşler” olarak bilinen bir grup küçük kardeş vardır. ” Özel isimler ve hatta belirli makaleler zahmetinden de kurtulan diğer oyuncular, “ilk kayınbiraderi” veya “en uzun arkadaş” gibi kullanışlı, açıklayıcı başlıklar kullanırlar.

O zaman ve buradaki günlük yaşamın hemen hemen her yönüne hakim olan çirkin mezhep savaşından kaçınmak için elinden gelen tüm çabalara rağmen, hâlâ sadece Sütçü olarak bilinen, daha yaşlı, evli bir “devletten feragat edenin” istenmeyen romantik ilgisini çekiyor. (Spoiler: Süt satmıyor.) Ve paranoya seviyesinin her sabah duman endeksi gibi ölçülebildiği bir çağda, tek başına ilgisi onu hararetli yerel dedikoduların konusu yapmaya yetiyor – garip, inatçı bir kız. paramiliter reşit olmayan biri olmaya yönelik açıklanamaz isteksizliği, kurşunlarla veya arabaya bomba atılarak kolayca çözülebilir.

Her ne kadar “Milkman” Britanya'nın prestijli Booker Ödülü'nü kazanmış olsa da, anlaşılır bir şekilde herkes bu kitabın hayranı değildi. Burns'ün düzyazısı, kesilmesi bir tereyağı bıçağından daha fazlasını gerektirebilecek yoğun, son derece göndermeli paragraflar halinde akıyor ve olay örgüsünün ileri hareketi daha çok şuna benziyor: bir gerçek olmaktan ziyade bir öneri gibi. Yine de kitabın çağrıştırıcı ritimleri Joyce'un büyüsü gibi işliyor; kan ve vurgularla yazılmış 350 sayfalık ateşli bir rüya.

İsterseniz okuyun: Bir Martin McDonagh filminin veya oyununun baş döndürücü, ayrıntılı çılgınlığı; Poglar; asi kitap kurtları
Şuradan temin edilebilir: Graywolf Press, uyumsuz derecede güzel pembe ciltsiz kitapta

“Dinlenmek,” kaydeden Tom McCarthy

Kurgu, 2005 (Fransa'da) veya 2006 (Büyük Britanya'da) veya 2007 (Amerika'da)

McCarthy'nin seyrek çıkışının merkezindeki 30'lu yaşlarındaki Londralı neredeyse kahramanca donuk; Barkod bir insan olsaydı bu adam olurdu. Adil olmak gerekirse, bilinmeyen bir nesnenin düşmesi nedeniyle feci bir beyin hasarı da yaşadı ve artık istediği gibi harcayabileceği sekiz buçuk milyon sterlinlik yasal bir anlaşmaya sahip. Fakat çok az tutkusu olan ve fark edilebilir bir kişiliği olmayan bekar bir adamın bu (gerçek anlamda) şans eseri ile ne alakası var?

“Sanki anılarım güvercinlere benziyordu ve kaza da onları korkutan büyük bir gürültüydü” diye düşünüyor, pek de umursamadan. Ona neşe dolu bir ürperti, tepeden tırnağa hoş bir karıncalanma hissi veren tek şey, kasıtlı dejavu diyebileceğimiz şeydir. Zar zor hatırladığı geçmişinden sıradan anları fiziksel olarak yeniden inşa ederek (tavadaki cızırdayan ciğer kokusu, bir araba tamirhanesindeki sorunsuz lastik değişimi) kendisini ilahi bir şeye yakın veya en azından canlıdan daha az ölü hissedebilir.

Gerçek zamanlı “yeniden canlandırma” ayrıcalığı için çok pahalıya mal olabileceğiniz ortaya çıktı ve o da, peşinde kısa sürede monomaniye dönüşen, giderek daha ayrıntılı bir dizi set sipariş ederek bunu yapıyor. Sonuç, aslında biraz gökten düşmüş gibi hissettiren harika bir varoluşsal korku parçası.

İsterseniz okuyun: Boş Sayfa, Organ Eti, X Kuşağı Korkusu 11'e yükseltildi
Şuradan temin edilebilir: Vintage kitaplar ya da belki sadece bulutlara bakmak

Neden gitmiyorsun …

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Haberler kitaplarına veya okuma önerilerimize daha fazla dalın.

Okuduklarınızı beğendiyseniz lütfen başkalarına da tavsiye etmeyi düşünün. Buradan kayıt olabilirsiniz. Abonelere özel tüm bültenlerimize buradan göz atın.

Dostça bir hatırlatma: Kitaplar için yerel kütüphanenizi kontrol edin! Birçok kütüphane, kopyaları çevrimiçi olarak rezerve etme seçeneğini sunar.