Anılara gelince, boşanma çok revaçta

dunyadan

Aktif Üye
Bu, Ejderha Yılı, Seçim Yılı ve üçün bir trend olduğunu düşünüyorsanız en çok satan evlilik anıları. İlk olarak, Şubat ayında kurgu olmayanlar listesine giren Molly Roden Winter'ın çok eşlilik hikayesi “Daha Fazla” vardı. Daha sonra romantik gidişat değişti ve iki boşanma raporu oybirliğiyle geçen hafta 7. ve 9. sıraları aldı. Yazarları Leslie Jamison ve Lyz Lenz'i (her ikisi de 40'lı yaşların başında olan anneler) karşı karşıya getirmek ne kadar cazip gelse de, bu dürtüye direniyor. Biz bundan daha iyiyiz.

Aynı şekilde bu ayrıştırma vakanüvisleri de bilinçli ve farklıdır. (“Yolu açtığınız için teşekkür ederim, Gwyneth Paltrow,” Lenz bir telefon görüşmesinde şunları söyledi, “ancak bilinçli olarak boşanmak için zengin olmanız gerekir.”) Lenz, “Bu Amerikalı Eski Eş” adlı kitabının bir yayın olduğunu öğrendiğinde Jamison'ın “Splinters”ıyla buluşmayı ayarladığında hemen iletişime geçti. İki yazarın yolları Lenz'in ilk kitabı “Tanrı Ülkesi” için düzenlenen bir kitap partisinde kesişmişti ve bir zamanlar sosyal medyayı yalnız çalışanlar için bir dinlenme odası olarak düşünen insanlarla dost canlısıydılar. Lenz ve Jamison, Haziran ayında kitap alışverişinde bulundular ve ardından kitapları yayınlanmadan kısa bir süre önce birbirlerine samimi mesajlar verdiler.

Lenz, “İkimiz de Amerika'daki kadınlarda gerçekten yankı uyandıracağını düşündüğüm anlatıları altüst etmeye veya yenilerini yaratmaya çalışıyoruz” dedi. Şöyle devam etti: “Kültürümüzde hâlâ evliliğin işaretlediğiniz kutucuk, bu tartışılmaz birliktelik olduğu fikri var. “Pek çok insan oraya varıyor ve bu düşündüklerinden daha az.”

Lenz, evliliğinin sonuna doğru yaklaşırken “diğer taraftan çıkıp büyük, hüzünlü bir çuval olacağını” düşünüyordu. Ama şöyle dedi: “Buna o kadar da üzülmedim. Bundan hiç de üzgün değilim. Bahsi neden riskten koruyorum?

Lenz, “This American Ex-Wife” üzerinde çalışırken, Nora Ephron'un Meryl Streep'in söylediği “Mide Yanması” şarkısını dört kez dinledi. Betty Friedan ve Ellen Willis'in eserlerini inceledi. “Ayrıca Prenses Diana'nın üç biyografisini de okudum” dedi. “Şunu düşündüğümü hatırlıyorum: Eğer o kraliyet ailesinden boşanabiliyorsa, ben de Ortabatı'daki bir aileden boşanabilirim.”

Neden çoğumuz evliliğin sonuyla ilgili kitaplara ilgi duyuyoruz? “İnsanlar kaosu sever. Rubberneck'i seviyorlar,” dedi Lenz. “İnsanlara kırıldıkları, dağıldıkları ve tüm iplere tutunamadıkları için özür dilemeyi bırakmalarını sağlayacak bir kitap vermek istedim.” Şöyle ekledi: “Diğer pek çok boşanma kitabı dışarıda diyor ki: Bu Dizginleri nasıl tutuyorsun.” Dutch'ı bu şekilde ikiye katlarsın. Tükenmiş kadının sohbete gelip 'Ama aynı zamanda?' demesini istedim. Bırakabilirsin.”