Anneniz annelikten nefret etmesiyle biliniyorsa

ANA HUKUK, kaydeden Heidi Reimer

Kendi çocuklarınız hakkında yazmak her zaman hassas bir konu olmuştur. Kaşıntılı ve karmaşıktır ve bunu yapmanın doğru bir yolu yoktur. Annem Erica Jong'un (ve bazen büyükbabam Howard Fast'in) sık sık hakkında yazdığı bir çocuk olarak, bu fenomen hakkında çok karışık hislerim var. Hakkında yazılmaktan gerçekten nefret ettiğimi düşünmek hoşuma gidiyor ama kim hatırlayabilir? Daha sonra bunun bana hiçbir utanç duygusu ve hiçbir mahremiyet beklentisi vermediğini keşfettim; bu da, başka türlü sahip olamayacağım bir kariyeri kamuoyunun önünde sürdürmeme yardımcı oldu. Bütün bunlar, Anne Yasası'nı okumanın beni rahatsız edici derecede konuya yakın hissetmesine yol açtığı anlamına geliyor.

Romanın ana karakterlerinden biri olan Sadie, oyuncu ve yazardır. Sadie'nin en büyük başarısı, onun anneliğe dair kesinlikle karışık duygularını araştıran tek kişilik bir oyun olan Anne Yasası'nı yazıp oynamasıyla geldi. (“Çocuğumdan nefret ettiğim anlar, hayır, günler ve haftalar oluyor. Çocuğumdan ve onun ilişkime, hayatıma, bana yaptıklarından nefret ediyorum.”) Sadie'nin tek çocuğu Jude, anlaşılır bir şekilde, benden daha fazlası. biri Annesinin onu terk etmesi ve ardından ilişkisinde malzeme araması nedeniyle biraz üzüldü. Daha az tanınan ama başarılı bir aktör olan Damian adlı babası, onun ilk ebeveyni olur. Anne ve kız birbirlerini nadiren görüyorlar; Bunu yaptıklarında Jude sinirleniyor ve Sadie çoğunlukla bilgisiz veya suçlu oluyor.

Damian'ın gezici tiyatro grubunda performans sergileyerek geçen bir çocukluktan sonra Jude, endişeli, huysuz bir genç yetişkine dönüşür. (Bununla fazlasıyla özdeşleşebiliyorum.) Oyuncu olmayanların dünyasında kendine bir yer bulmaya çalışıyor ama tiyatro dünyasının içine çekilmeye devam ediyor. Sadie, daha tutarlı bir iletişime kavuştuktan sonra kızının hayatını, kendisininki gibi bir terkedilme ve ihanet modeline göre yeniden şekillendirmeye çalışmaya devam ediyor.

Uygun bir şekilde, romanın yapısı, her iki kadının bakış açılarının birkaç on yıl boyunca dönüşümlü olarak sunulduğu bir oyun gibi altı perdeye bölünmüştür. Bu yaklaşım, zaman içinde hızla ilerlediği ve her bölümde bakış açısını değiştirdiği için ilk başta biraz kafa karıştırıcı olabilir. Ancak bu iki kadının portreleri derinleştikçe ve karmaşıklaştıkça görüntünün karmaşıklığı daha da netleşti. Çeşitli ortamlar ve sosyolojik konumlar (kökten dinci bir Hıristiyan topluluğu, yoksul New York bohemleri, doğum hastaneleri ve yazlık sahil kasabaları) tortu katmanlarını oluşturuyor. Ve kendimi sadece bazen kendine acıyan ve bencil olan bu karakterlere sempati duyarken değil, aynı zamanda önceki bölümlere dair anlayışımı da gözden geçirirken buldum.