Ari Shapiro, rahatlık ve zevk için yemek kitapları okuyor

Yatağınızın başucunda hangi kitaplar var?

Okumalarımın büyük çoğunluğu, Her Şey Değerlendirildi hakkındaki yazar röportajlarıyla ilgilidir. Ocak ayında bunu yazarken, Şubat ve Mart çıkış tarihleri olan bir yığın kitabı karıştırıyorum: Kate Zernike’nin MIT’de eşitlik için savaşan bir grup kadın bilim insanı hakkındaki İstisnalar; Paul Scharre’nin yapay zeka ve savaşın geleceği üzerine yazdığı “Four Battlegrounds”; Haitili şair Jean D’Amérique’in dar ve acımasız kurgusu Dikili Bir Güneş; ve Jake Bittle’ın yazdığı “The Great Displacement”, Amerikalıların iklim değişikliği nedeniyle taşınmaya zorlanması hakkında. Genelde kurgu ve kurgu olmayan arasında bir denge kurma eğilimindeyim ama bu değişir.

Ayrıca komodinimde itiraf edebildiğimden daha uzun süredir orada duran birkaç kitabım var. Üçü de queer öncüsü Harry Hay: Stuart Timmons’ın yazdığı The Trouble With Harry Hay, Radally Gay, Hay’in yazılarının Will Roscoe tarafından editörlüğünü yaptığı bir koleksiyon ve Jon Marans’ın The Temperamentals adlı oyunu hakkındadır. Onları zaten okudum, ancak her gece onların yanında uyuyarak, birkaç yıldır hayalini kurduğum Harry Hay projesinde sonunda biraz ilerleme kaydedeceğimi umuyorum.

En son okuduğunuz harika kitap hangisi?

Abraham Verghese’nin bir sonraki romanı The Covenant of Water 700 sayfadan fazla ve Mayıs ayına kadar çıkmamış olsa da, The Gift and Curse of My Job’dan önceki kitapların çoğundan daha hızlı okudum. Hediye: Hayran olduğum bir yazarla parlak edebi eseri hakkında konuşma fırsatım oldu! Lanet: Ne kadar istesem de geri dönüp Verghese’nin önceki kitaplarından herhangi birini okumaya vaktim yok.

Son zamanlarda ilk kez okuduğunuz klasik romanlar var mı?

Beowulf’un teknik olarak bir romandan çok destansı bir şiir olduğunu biliyorum ama önemli olduğunu söyleyeceğim. Şimdiye kadar okuduğum tek versiyon, Maria Dahvana Headley’nin 2020 çevirisi. Neredeyse her sayfada yüksek sesle okumak istediğim satırlar var. (Hayal edin – radyoda geçen bir ömürden sonra, bir sayfada kelimeler gördüğümde ilk içgüdüm onları söylemek oluyor.)

Bazen bir kitapla ilgili hafızanızın, onu okuduğunuz yerle nasıl ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğunu biliyor musunuz? Kasım ayında Batı Virginia’da bir kulübede bir hafta sonu boyunca bazı arkadaşlarla bu “Beowulf” u okuduğumu her zaman hatırlayacağım. Mükemmel bir şömine okuması; Ateşe bakarak güçlü bir içki yudumlarken kitabı odanın içinde dolaştıran bir grup ezberi tavsiye ederim.

İdeal okuma deneyiminizi tanımlayın (ne zaman, nerede, ne, nasıl).

Uçakta – kapşonlu giyin, ayakkabılar çıkarın, wifi yok, dikkat dağıtacak şeyler yok. A Little Life’ı Güney Afrika’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne giden uzun bir uçuşta (orta koltukta) okudum. Hanya Yanagihara için gölge yok, ama bu kitabı böyle sindirmenizi tavsiye etmem.

Bugün çalışan yazarlardan, oyun yazarlarından, eleştirmenlerden, gazetecilerden, şairlerden en çok hangilerine hayranlık duyuyorsunuz?

Tony Kushner’ın sevdiğim yanlarından biri de akışkanlığı… Yazarlığıyla ilk olarak Angels in America aracılığıyla tanıştım tabii ki. Lisede, Pierre Corneille’in The Illusion uyarlamasından bir monolog okumuştum. Ama aynı zamanda Jeanine Tesori, Caroline veya Change ile yaptığı müzikal işbirliklerinin ve Lincoln’den West Side Story’ye gişe rekorları kıran filmlerde Steven Spielberg ile yaptığı çalışmanın da hayranıyım.

Pek çok şapka takan biri olarak (bir keresinde Capitol Hill’de takım elbiseli Nancy Pelosi ile röportaj yapmaktan Alan Cumming ile Fire Island’da deri köpek tasması ile şarkı söylemeye kadar 24 saat geçirdim), Kushner’ın seksek platformlardan hoşlanıyor gibi görünmesine hayranım. Bir noktada ona bunu yapmak için izin alması gerektiğini hissedip hissetmediğini sormak istiyorum. Merak ediyorum – Pulitzer’i kazanmak, ondan sonra istediği yere gidebileceğini hissettirdi mi, yoksa her zaman kendi biletini yazmaya mı inandı?

Konfor okumalarınız var mı?

Bazen The Collected Poems of Frank O’Hara’yı gözden geçirip gün ortasında küçük bir doz alacağım. Bence “Seninle Kola İçmek” şimdiye kadar yazılmış en iyi aşk şiiri olabilir. Yemek kitaplarını da zevk için okurum. Okuyucudan hiçbir şey istemiyorlar ve her sayfa mutlu bir son vaat ediyor.

Daha fazla yazarın hangi konularda yazmasını isterdiniz?

İnsanların okumak isteyeceği iklim değişikliği hakkında kitaplar yazmak çok zor. Bir keresinde Michael Pollan’a bunu sormuştum. Tüm çalışmaları insanın doğayla ilişkisi etrafında dönüyor, bu yüzden ona neden iklim değişikliği hakkında henüz bir kitap yazmadığını sordum. Bir süre düşündü ve sonra belki de insanlara umut veren kitaplar yazmaya çalıştığı ve küresel ısınmayla nasıl başa çıkacağını bilmediği için olduğunu söyledi.

Romancı Amitav Ghosh, The Great Derangement adlı kurgusal olmayan açıklayıcı bir kitapta bu ikilem hakkında yazmıştır. Modern öncesi edebiyattan ve eski mitlerden fikirler ve temalar üzerine çizmeyi önerir. Ghosh’un The Hungry Tide adlı romanı, Hindistan-Bangladeş sınırındaki mangrov adalarından oluşan Sundarbans’tan bir dizi iklim değişikliği öyküsünü ele almam için bana ilham verdi. Yani bir şeyi doğru yapıyor gibi görünüyor.

Bir edebi eserde sizi en çok etkileyen nedir?

Dünyayı başka birinin gözünden görmek istiyorum. Bence başka bir gerçeklikte yaşamanın kurgu okumaktan daha iyi bir yolu yok. Son zamanlarda Torrey Peters’ın trans kadınlarla ilgili Detransition, Baby’sinde ve 1970’lerde Çin’de reşit olan gençlerle ilgili Belinda Huijuan Tang’ın A Map for the Losing’inde böyle hissettim. Literatür okumak, empati kaslarımı düşünebildiğim her şeyden daha fazla güçlendiriyor.

Özellikle hangi türleri okumayı seversiniz? Ve hangilerinden kaçınırsınız?

Tatile gittiğimde genellikle zahmetsizce akrobatik hissettiren bir roman ararım – David Mitchell, Colson Whitehead, Jennifer Egan, Michael Chabon ve Richard Powers bana havada dönerek uçmayı ve inişi tutmayı kolaylaştıran jimnastikçileri hatırlatıyor. . Gerçek yazma süreçlerinin nasıl olduğunu bilmiyorum ama bir okuyucu olarak bana göre her zaman iyi vakit geçiriyorlar ve dahil olmak istemenizi sağlıyorlar.

Nelerden Kaçınırım Ortaokulda bir keresinde, seçtiğim bir biyografi hakkında bir kitap eleştirisi yazmakla görevlendirilmiştim. Banliyödeki devlet okulu kütüphanemde, ürkütücü görünen bir başlığa sahip bir şey buldum. Sanırım “ruh” kelimesini içeriyor olabilir? Doğaüstü olaylarla ilgili olmaktan çok uzak, büyük bir şairin, belki de Robert Frost’un hayatının acı verecek kadar kuru bir kroniğiydi. Detaylar bulanık ama izleri duruyor. O zamandan beri artık eğlenmek için bir biyografi tutamıyorum.

Tek istisna, türe gerçekten meydan okuyan sözde bir biyografidir. Lulu Miller’ın Why Fish Don’t Exist kitabı pandemi hakkında belki de en sevdiğim kitaptı. Taksonomist David Starr Jordan’ın biyografisi olarak sunulan kitap, ardından dünyayı (makul bir şekilde) kategorize etmeye çalışmanın tehlikeleri üzerine çok katmanlı bir meditasyona dönüşüyor.

Kitaplarınızı nasıl düzenliyorsunuz?

John Waters bir keresinde, eğer biriyle eve gidersen ve hiç kitabı yoksa, onunla yatma demişti (yine de bu gazetede veya halka açık radyoda pek rastlamadığın bir kelime kullanmıştı). saygılarımla katılmıyorum. Kitap biriktirmek yerine, bir içeri bir dışarı yaklaşımını tercih ederim. Bir başlık harikaysa, onu bir arkadaşıma veririm. Değilse, iş yerindeki hediye rafına koyarım. Evimde, Waters’ın Rol Modelleri’nin imzalı bir kopyası da dahil olmak üzere az sayıda değerli kitabım var, ancak nadiren veya asla tekrar ziyaret etmeyeceğim kişisel bir çalışma kitaplığı oluşturmak gibi bir niyetim yok.

En sevdiğiniz kurgusal kahraman veya kadın kahraman kimdir? En sevdiğiniz anti kahraman veya kötü adam?

En çok 1980’lerin fantastik filminin dayandığı The Neverending Story romanıyla tanınan Alman yazar Michael Ende, 1973’te yayınlanan Momo adlı daha az bilinen bir kitap da yazdı. Dinleme yeteneğine sahip bir kız hakkında bir masal. Bir gün grili adamlar küçük İtalyan mahallelerine gelirler. Verimlilik müjdesini vaaz ederler ve insanları hayal kurmak gibi zaman alıcı faaliyetlerden kaçınmaya ikna ederler. Momo, planından etkilenmeyen tek kişidir.

Özellikle temaları her geçen yıl daha alakalı hale geldiğinden, kitabın neden Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekten tutulmadığını bilmiyorum. 1990’larda Portland, Oregon’da bir çocukken “Momo”nun İngilizce çevirisinin bana nasıl ulaştığını da hatırlamıyorum. Kitabı gey bir Yahudi genç olarak okuduğumda, Momo’nun dışlanmış statüsüyle, izolasyonuyla bir bağlantım olduğunu düşünüyorum. Bir yetişkin olarak, onun süper gücünün dinleme yeteneği olmasına bayılıyorum.

Hayal kırıklığı yarattı, abartıldı, sadece iyi değil: hangi kitabı sevip sevmemeliydin? Okumayı bitirmeden elinizden bıraktığınız son kitabı hatırlıyor musunuz?

Muhtemelen böyle kapsamlı bir açıklama yapmamalıyım, ama olay şu: Bence bugün yayınlanan epeyce kurmaca olmayan kitap, uzun bir dergi makalesi kadar uzun olsaydı, o kadar iyi veya daha iyi olurdu. Dürüst olmak gerekirse, NPR’de yaptığım bazı kitap röportajları hakkında gerçekten böyle hissediyorum. Konu ilginç olabilir ama 300 sayfa için değil. (Yine de, herhangi bir yazar röportajından önce bir kitabın kapağını baştan sona okumam gibi bir kuralım var. Şimdiye kadar, bu sözümü yedi yıldır tuttum.) Kurgusal olmayan alanda çalışan bir ilk yazar olarak, kaderimin çok iyi farkındayım. burada cazip.

Hangi kitapları okumadığınız için utanıyorsunuz?

Ah, çok fazla var. Savaş ve Barış, Moby-Dick, Jane Austen’dan herhangi bir şey – daha da devam edebilirim.

Bundan sonra ne okumayı planlıyorsun?

Kabul Edilen Her Şeyimin yardımcı sunucusu Mary Louise Kelly, Nisan ayında It adlı bir kitap yayınladı. Gitmek. Çok hızlı.” Hem profesyonel hem de kişisel olarak hayran olduğum sunucularla her zaman aynı stüdyoyu paylaştığım için inanılmaz derecede şanslı hissediyorum. Çoğu yayın haber merkezinde durumun böyle olmadığını biliyorum. İş arkadaşlarım iş hayatımı her geçen gün daha iyi hale getiriyor ve ben bunu hafife almayın.