Ashley Elston'ın imza oyunu mu? Kasap kağıdını açıyoruz.

dunyadan

Aktif Üye
Dizin kartları. Ana hatlar. Günlük kelime sayısı. Pilot Vball kalemleri.

Maç gününde belirli rutinlere bağlı kalan sporcular gibi, yazarların da, örneğin topu bitiş bölgesine ulaştırmak için kendi araçları ve rutinleri vardır. (Bu metafor, Google'da “konmanın gerçekleştiği alanın bir kısmı” aramasıyla karşınıza çıkacaktır.)

Reese onaylı gerilim filmi “İlk Yalan Kazanır”ın yazarı Ashley Elston, devam eden bir romanı takip etme konusunda çarpıcı bir yönteme sahip. İlk taslağının sonuna yaklaşırken Elston, masasının yanına özel olarak yerleştirilmiş bir direğe iliştirilmiş bir rulodan bir buçuk metre uzunluğunda kahverengi kasap kağıdı çıkarıyor. Bu bir buçuk metrelik alan daha sonra büyük yapışkan notlar üzerine yazılan bölüm açıklamalarıyla başlayarak hikâyesinin oyun alanı haline gelir. Bir telefon görüşmesinde şunları söyledi: “Olanları özetleyemiyorsam, belki de orada olmaması gerekir. Bir amacı olmalı.” Şöyle devam etti: “Sandalyemde oturuyorum ve neyin yolunda gitmediğini ve işleri nasıl değiştirmem gerektiğini düşünüyorum.”

Elston ilk düzenlemesini geri aldığında makaleye yorum ve sorular ekliyor. Ayrıca karakterleri için günün hangi gün olduğunu veya bir yolculuğa çıktıklarında kat ettikleri kilometreleri de takip ediyor. “Benim için bu çok görsel bir süreç” dedi. “Görüntünün tamamını görmek ve notlarımı fiziksel olarak taşıyabilmek istiyorum.”

Elston, bir düğün fotoğrafçısı olarak görsel yaklaşımını geliştirdi; kendi deyimiyle, “nasıl giyindiklerinden çiftin resepsiyondan ayrılırken kullandıkları araca kadar o günün hikayesini anlatan bir iş.” Elston'ın kariyerinin bu bölümü sona erdi. Üçüncü oğlunun doğumundan sonra, uzun zamandır planladığı düğününe denk gelen tıbbi bir acil durum. “Dört saat içinde bir düğünü fotoğraflamam gerektiğini düşündüm. Bebeğimi bırakmayacağım. Korkunç bir andı” dedi Elston. Şans eseri son dakikada yedek fotoğrafçı bulmayı başardı: “Gelin mutluydu, sonra oğlum iyiydi.” Ama ben kocama baktım ve şöyle düşündüm: “İşim bitti.” Kitaplarda olanı bitirdim. ve bundan sonra asla başka bir düğün rezervasyonu yapmadım.

Elston kasap kağıdı tekniğini altı genç yetişkin romanı yazarken geliştirdi; İlk Yalan Kazanır, yetişkinlere yönelik ilk kitabı ve ilk çok satan kitabıdır. Ekim ayında, dönüm noktası niteliğindeki doğum gününü kutlamak için Ole Miss'e yaptığı hafta sonu gezisinin arifesinde, Reese Witherspoon'un Ocak ayı kitap kulübü seçimi için romanı seçtiğini öğrendi. Hiç de şaşırtıcı olmayan bir şekilde Elston arabayı sürerken yüzünde kocaman bir gülümseme vardı: “Çünkü ben Reese'in tercihiyim ve bunu henüz kimse bilmiyor ve herkes '50 yaşına girmeyi iyi idare ediyorsun' diyor.”