Bakan Kasapoğlu: Bisiklet sporunu yapanları, kamp için Türkiye’ye davet ediyorum

BOTR

Aktif Üye
57. düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Tipi Final Etabı yağışlı hava niçiniyle iptal edilirken, atletler, yarış yöneticisi önderliğinde etabı nötralize biçimde tamamladı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ödül merasimi öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Cinsin tamamlandığını tabir ederek kelamlarına başlayan Bakan Kasapoğlu, “Bodrum’da geçen hafta başlamıştı ve 1915 Çanakkale köprüsü dahil olmak üzere biroldukça hoş etap dahil olmak üzere bugün Taksim Meydanı’nda tamamlanıyor. 25 farklı grup, 175 atlet yaklaşık 1303 kilometre yol kat ettiler. Ülkemizin eşsiz hoşlukları, tabiatı gözler önüne serildi. Bugün de dünyanın en hoş kenti İstanbul’da tamamlanıyor. Bisiklet branşı ülkemizde her geçen ilginin arttığı bir spor kısmı oldu. tıpkı vakitte çalışmalar da artıyor. Cumhurbaşkanımızın kuvvetli vizyonuyla ortaya koyduğumuz ataklar, memleketler arası arenada meyvelerini veriyor. Bisiklet de bu manada heyecan veren bir spor. Ülkemiz altyapı, coğrafik özellikleri ve iklimi niçiniyle bu spora epey uygun. Türkiye’nin birinci olimpik velodromunu tamamladık. Dünyadaki en değerli merkezlerle yarışacak düzeyde eksiksiz bir tesis oldu. Önümüzdeki günlerde açılışını yapacağız. İspanya üzere bisiklet hazırlık kamplarının ağır olduğu ülkeler vardır. Ben atletleri artık Türkiye’ye kampa davet ediyorum. Her türlü altyapımız tamamlandı. Manisa etabını takip ettim. Sporseverlerin, gençlerin atletlere olan ilgisi beni fazlaca keyifli etti. Her branşta olduğu üzere bisiklette de daha büyük muvaffakiyetleri yakalama noktasında kıymetli evreleri kat ettik. İnanıyorum ki önümüzdeki süreçte bisikletin hem tabana yaygınlaşması konusunda çıtamızı üste koyacağız tıpkı vakitte bisikletteki madalyalarımızı artıracağız” diye konuştu.

“Sporu tabana yayma projelerimiz devam edecek”

Tertiplerin gerçekleştirmeye devam edeceğini söyleyen Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Türkiye’nin dört bir yanında olduğu üzere İstanbul, memleketler arası tertipleri gerçekleştirmeye devam edecek. Pandemiye karşın geçtiğimiz yıl 164 farklı memleketler arası tertibe konut sahipliği yaptık. Buna tüm süratiyle devam ediyoruz. Önümüzdeki ay Konya’da İslami Dayanışma Oyunları’nı ve Bursa-İznik’te Dünya Göçebe Oyunları’nı gerçekleştireceğiz. Ülkemiz, spor turizmi konusunda marka ve bu markayı güçlendirmeye devam edeceğiz. Birkaç vilayetimize değil, bütün vilayetlerimize yaydığımız kış sporları, su sporları, ekstrem sporlar, salon sporlarıyla devasa bir altyapımız var. Önümüzdeki aylarda voleybol şampiyonası Ankara’da yapılacak. Dün İstanbul’da tenisin itibarlı tertiplerinden birisinin tanıtımı yaptık. Geçtiğimiz günlerde hizmete aldığımız İstinye’deki tenis üssümüzde yapılacak. Dünyanın kıymetli tenisçilerini ağırlayacağız. Spora ve sporu tabana yayma konusundaki projelerimizi devam edecek” açıklamasını yaptı.

“Yarışçılar, İstanbul’un keyfini çıkardı”

Projeleri hatırlatarak kelamlarını sürdüren Bakan Kasapoğlu, “Basketboluyla, futboluyla, güreşiyle, okçuluğuyla her alanda argümanımızı devam ettireceğiz. Yeteneklerin keşfi hayli önemli. Artık bunu tesadüfe bırakmıyoruz. Ulusal Eğitim Bakanımızla bunun tanıtımını yapacağız. Geçtiğimiz günlerde başlatmış olduğumız yeni spor liseleri uygulamaları bambaşka bir açılımı kazandıracak. Okullarımızı bir arada yöneteceğiz ve tüm tesislerimiz, spor liselerimizin buyruğunda olacak. Sporu eğitimle birleştirme noktasında büyük aralıkları kat edeceğiz. Bu manalı tertip vesilesiyle emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. İlgi gösteren mesken sahipliği yapan tüm vatandaşlarımızı selamlıyorum. Federasyonumuzu, bakanlığımızı kutluyorum. Cumhurbaşkanlığımızın himayelerindeki bu tertip vesilesiyle şükranlarımı sunuyorum. Yarışçıları ve kazananları tebrik ediyorum” dedi. Yağış niçiniyle yarışın iptal edilmesiyle ilgili de konuşan Bakan Kasapoğlu, “Yarış epey keyifli oldu. İstanbul’un hoş de bir havası var aslında bugün. Biraz evvel görüştüm federasyon lideriyle. Yarışçıların yavaş yavaş gelerek İstanbul’un keyfini çıkardığını söz ettiler” diyerek kelamlarını tamamladı.

İHA

Okumaya devam et...