Bakan Koca’dan maskesiz günlerin ön gösterimi: Ben tokalaşmaya başladım bile

dunyadan

Aktif Üye
Bakan Koca’dan maskesiz günlerin ön gösterimi: Ben tokalaşmaya başladım bile
Sıhhat Bakanı Fahretin Koca, Bursa ve Sakarya’nın akabinde Adıyaman’a gitti. Ziyaretleri sırasında maske takmayıp vatandaşlarla tokalaşan, öğrencilerle fotoğraf çektiren Koca, pandemiyle uğraşta gelinen noktaya dair ipucu verdi. SABAH’ın sorularını yapıtlayan Koca, şunları kaydetti:

BAKAN KOCA: ESKİ GÜNLERE DÖNECEĞİZ: Bayramı bayram üzere kutlayacağız. Eski günlerimize döneceğiz. Kısıtlamanın daha epey olmadığı periyoda inşallah geçiyoruz.

şahsi önlemler daha epey öne çıkacak. ‘şahsi önlemler devreye geçsin ve artık toplumsal kısıtlamalar devre dışı kalsın’ istiyoruz. Kronik rahatsızlığı olan, ileri yaşta riskli bireylerde esasen olağan vakitte da muhafaza gerekir.

Biz büyüklerimizi gripten müdafaa gayreti ortasında olmuyor muyuz? 2.5 yıllık vakit dilimi bize üst teneffüs yolu enfeksiyonlarının bulaşmasını maskenin kıymetli oranda önleyebildiğini gösterdi. Pandemi daha sonrası olağan devirde de bu olmalı.

MASKESİZ VATANDAŞIN ORTASINDA OLMAYI ÖZLEMİŞİZ: Ben esnafla tokalaşmaya başladım. İşte vatandaşın ortasına katılıyoruz. Gençlerle beraberyiz. Özlemişiz. Bu normali maskesiz yaşamak değerli değil mi?

AŞI VE İLAÇ İKİ GÜÇLÜ SİLAH: Aşıların akciğere inmeyi değerli oranda düşürdüğünü biliyoruz. Riskli ve ileri yaş olan bireylerde erken periyotta verebileceğimiz, tesirli olduğunu bildiğimiz ilacımız da var. Bu ilacı da yerlileştirdik. Hem aşı, tıpkı vakitte ilacın varlığıyla iki kuvvetli silahımız var. Bu devri bundan daha sonra daha kolay geçirebiliriz diye düşünüyoruz. Onun için normalleşelim diyoruz.

Turkovac aşısını önemsiyoruz. Omicron’a etkisinin değerli olduğunu görüyoruz. Vatandaşlarımız itimatla Turkovac aşısını yaptırmalılar. Ben baştan Sinovac aşısı yaptırdım. Turkovac çıktığında Turkovac aşısı yaptırdım.

ARTIK SAĞLIKÇIYA ŞİDDETİN CEZASI AĞIR: Sıhhat çalışanını taammüden yaralama cürmünün katalog kabahatleri kapsamına alındı. Taammüden yaralama kabahati, ceza yargılaması bakımından artık hayli daha ağır bir cürüm olacak. Tutukluluk için kâfi sebep haline gelecek. Sıhhat çalışanını yaralama hatası; taammüden öldürme, azap, intihara yönlendirme üzere epeyce ağır cürümlerle birebir başlık altında toplanmış oldu.

NÖBET MÜDDETLERİ AZALACAK: Sıhhatte 36 saatlik nöbet mühleti insani olmaktan dağlar kadar uzak. Çok ağır bir yük! Çalışma mühletini azamî 24 saatle sonlandırmak istiyoruz. Ve hakkaniyetli fiyat düzenlemesine gidilmesini amaçlıyoruz.

TABİPLER GÖZBEBEĞİMİZ: Birfazlaca ileri dediğimiz ülkelerin eğitiminden, bilhassa uygulamalı eğitimimizin daha düzgün olduğuna isminiz üzere emin olun. Onun için ileri ülkelerin amacı olan gözbebeğimiz doktorlar olduğunu söylemiştim. Amerika başta olmak üzere bilhassa hekimliği avukat ile sigorta şirketi ortasına sıkıştığını fazlaca yeterli biliyoruz. Biz uygulamada ve eğitimde oralardan fazlaca yeterliyiz.

KENAN KIRAN

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.