Bakan Varank ODTÜ’de öğrenciyken Ayşe Ayata ile yaşadığı anısını anlattı

dunyadan

Aktif Üye
Bakan Varank ODTÜ’de öğrenciyken Ayşe Ayata ile yaşadığı anısını anlattı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komitesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesinden (ODTÜ) Ayşe Ayata’nın kendisini kıyafetleri niçiniyle toplum dışı ilan ettiğini belirterek, “Üniversitelerin ideolojilerin art bahçesi olmaktan çıkarıp özgürleştirdik.” tabirini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Varank, Bakanlığının TBMM Plan ve Bütçe Komsiyonundaki bütçe görüşmeleri sırasında soruları yanıtladı.

Türkiye’de bilim yapılmadığı istikametindeki argümanlara yanıt veren Varank, Türkiye kaynaklı bilimsel yayın sayılarını deklare etti.

– “Üniversiteleri özgürleştirdik”

Bunun üzerine CHP milletvekillerinin yüksek sesli itirazlarına karşılık Varank, 1999’dan ODTÜ’den mezun olduğunu bildirdi.

Varank, ODTÜ’de ki bir anısını paylaşarak, şunları kaydetti:

“28 Şubat’ın en cafcaflı vakit içinderında ODTÜ’de okudum. ODTÜ’ye birinci bininci sıralamada girdim. ODTÜ’de birinci dersimi, siyaset sosyolojisi dersimi kimden aldım biliyor musunuz? CHP için epeyce kıymetli olan Ayşe Ayata’dan aldım. Birinci derste Ayşe Ayata ne yaptı? Bütün arkadaşlarımızla oturuyoruz, bana, ‘Sen ayağa kalkabilir misin?’ dedi. Hangi okuldan mezun olduğumu sordu. ‘İstanbul İmam Hatip’ dedim. ‘Şu giydiğin gömleğe ve pantolona bir bak. Bir de diğer insanlara bak. Senin üzere burada gibir dahan öteki bir insan var mı?’ dedi. Ben de ‘Benim üzere onlar da pantolon gömlek giyiyor.’ dedim. ‘Hayır, sen onlardan farklı giyiniyorsun. Biz buna sosyolojide ne diyoruz biliyor musun? Toplum dışı olmak diyoruz.’ dedi. Bunu bana kim yaptı biliyor musunuz? O sizin epeyce paha verdiğiniz 1995’te milletvekili adayı yaptığınız Ayşe Ayata yaptı. İşte biz sizin o üniversite anlayışınızı alaşağı ettik. Yeni üniversite zihniyetini inşa ettik.”

– “Kapalı devre üniversiteleri yıktık”

Öğrenciliği periyodunda kendisi üzere düşünen öğrencilerin, “Üniversitede yerleşkeye giremesin.” diye “Kimlik kartlarında sakal istemiyoruz.” denildiğini kaydeden Varank, “Bütün arkadaşlarımız sakallarını kesti. Müracaatta bir tane fazla fotoğraf verdiğim için yerleşkeye girebildim. Kapalı devre üniversiteler yaratıyordunuz. Biz bunları yıktık.” sözünü kullandı.

Varank, CHP sıralarından gelen itirazlara “Utancınızdan bağırıyorsunuz.” karşılığını verdi.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.