Barbara Kingsolver durumu değerlendiriyor – Haber

dunyadan

Aktif Üye
Artık Demon Copperhead neredeyse 14 aydır piyasada olmadığından ve 54 haftadır ciltli bir roman listesi olduğundan, Barbara Kingsolver’ın sonunda geçen yılın keyifli kargaşası üzerine düşünecek bir anı var. Pulitzer Ödülü’nü kazandı. İki kitap turuna katıldı. Okuyuculardan, romanın kendilerinde nasıl yankı uyandırdığını anlatan notlar, e-postalar ve doğrudan mesajlar (bir telefon görüşmesinde “her şekilde mesaj alabilirsiniz” dedi) aldı. Kingsolver, Tom Hanks’ten bir hayran mektubu bile aldı. “Mailgrams’ı hatırladın mı?” dedi. Katladığın o gerçekten büyük kağıt mı? Sayfa açmayı unuttuğum için maalesef sayfayı ikiye böldüm. Aksi takdirde çerçevelemeye uygun olurdu.”

Mailgrams’ı hatırlamıyor olsanız bile, asıl mesele şu: Kingsolver’ın opioid krizi sırasında günümüz Appalachia’sında geçen “David Copperfield”i yeniden tasavvur etmesi okuyucularla anlamlı bir şekilde konuştu. “Koruyucu bakım sistemindeki çocukları duydum. Hemşirelik sistemi mezunları. Aktif olarak bağımlı olan insanları duydum. Çocuklarını bağımlılık nedeniyle kaybeden ebeveynlerden duydum. İyileşme sürecindeki insanlardan haber aldım” dedi Kingsolver. “İnsanlardan ‘Neler yaşadığımızı kimsenin bildiğini sanmıyorduk’ diyenleri duydum. Ve sadece kötü şeyler değil, iyi şeyler de. Appalachia’nın en güzel yanı topluluk anlayışımız, mizahımız ve dilimizdir.”

Bir de “Şeytan Bakırkafa”yı okuduktan sonra kendi önyargılarını sorgulayan kasaba halkı var; ve bağımlılık yapan bir ağrı kesici için reçete yazmadan önce iki kez düşünen gençlerin ebeveynleri. Kingsolver da bunları duymuştur. Hayatta kalan o kavgacı kızıl saçlı Demon, “orada işini yaptığı için biraz rahatlayabilirim. Örgü örebilir ve bahçemi büyütebilirim.”

Kingsolver’ın romanlarına tarifler ekleme konusunda uzun bir geçmişi var; Sonunda şöyle dedi: “İnsanları sadece eğlendirmekle kalmayıp onlara pratik bir şeyler verdiğinize inanmak istiyorsunuz.” İçindekiler listesi ve pişirme talimatları geleneksel şekilde yazılmamış olabilir, ancak “eğer dikkatli olursanız, yapabilirim.” Adımları takip edin.” “Demon Copperhead”de popüler bir karakter, Yeni Yıl Günü için börülce hazırlıyor. Okuyucu pratik olarak havuçların, soğanların ve Noel jambonunun özünün kokusunu alabiliyor.

Kingsolver bağımlılıkla ilgili önemli bir mesaja da yer verdi. Şöyle konuştu: “Sorunlarınız varsa, işler sizin için zorsa, çocuklarınız iyi durumda değilse bu kişisel bir başarısızlık değildir. Bu erdemin başarısızlığı değildir. Bu bir hastalık. Hapis cezasıyla düzelmez. Merhamet ve ilaç yoluyla diğer hastalıklar gibi tedavi edilebilir.

Elisabeth Egan, kitap inceleme editörü ve Bir Pencere Açılır kitabının yazarıdır.