Bayan boksunun kalbi İstanbul’da atacak

BOTR

Aktif Üye
İstanbul’da düzenlenecek olan Bayanlar Dünya Boks Şampiyonası öncesi Milletlerarası Boks Birliği ve Türkiye Boks Federasyonu basın toplantısı düzenledi. Türkiye Spor Müellifleri Derneği’nde düzenlenen toplantıya Memleketler arası Boks Birliği Lideri Umar Kremlev, Milletlerarası Boks Birliği Genel Sekreteri Istvan Kovacs, Türkiye Boks Federasyonu Lideri Eyüp Gözgeç ve ulusal boksör Buse Naz Çakıroğlu ile ulusal sportmenler iştirak gösterdi. birinci vakit içinderda açıklamalarda bulunan Memleketler arası Boks Birliği Lideri Umar Kremlev, Türkiye’nin boks tarihinde kıymetli bir yeri olduğunu lisana getirerek, “IBA’nın temel hususlarından bir tanesi bayan boksunu ileri götürmek. Bizim hususumuz şartları oluşturmak. Bu şampiyona tarihi olacak zira 412 sportmen kayıtlı. Bunlar şampiyonada yer alacak. Toplam 92 ülke olacak. Bu turnuvayı tüm dünya bekliyor. Çok farklı ve enerjik olacak. beraberinde Türkiye Boks Federasyonu’na teşekkür ediyorum. İlerlemeler için dünya arenasında bayanlar boksunda yer aldığınız için teşekkür ederim. Düzgün sportmenler yetiştirdiğiniz için teşekkür ederim. Türkiye hükümetine teşekkür ederim. Turnuva için herkese teşekkür ediyorum. Bizim birlikteliğimizden daha sonra turnuvanın en yüksek seviyede geçeceğinden eminim. hem de Türk boksunun nasıl geliştiğini izleyeceğim. Türkiye’de sportmenler madalya aldılar. Turnuvanın Türkiye’de olacak olması epey önemli” biçiminde konuştu.

“Finansal takviyemizi arttırarak devam ettireceğiz”

Lider Kremlev, turnuvada atletlere sağlanacak finansal takviyeye de değinerek, “Tüm sportmenlerin finans dayanağı almasını da isterim. IBA’nın sorunu sportmenlerin para kazanmaları ve aileleriyle yaşaması. IBA, burada kendi beraberliğini geliştiriyor. Biz bayan erkek ayrımı yapmıyoruz. Bizim için ve dünya için bayan iştirakçi olması daha düzgün. 2 milyon 400 bin dolar temel fon var, bu fonu yükseltmeye çalışacağız. Biz başladık bir daha sonraki şampiyonalarda daha hayli olacak. Atletlerin, antrenörlerimizin IBA’nın konutlarının olduğunu bilmelerini istiyoruz” sözlerini kullandı.

TBF Lideri Eyüp Gözgeç: “En yüksek iştirakli şampiyona olacağını söyleyebilirim”

Türkiye Boks Federasyonu Lideri Eyüp Gözgeç ise kendilerine mesken sahipliği yapan Türkiye Spor Müellifleri Derneği’ne teşekkür ederek, “Ülkemizde yapılabilecek olimpiyattan daha sonraki en kıymetli tertip dünya şampiyonası. Yaklaşık 20- 22 yıl daha sonra bayanlar dünya şampiyonası yapıyoruz. Bugüne kadar en yüksek iştirakli şampiyona olacağını söyleyebilirim. 92 ülkeden 412 sportmen ve 350 civarında koç ve kadro gelecek. İstanbul’da bin kişiyi konuk edeceğiz. Bu bin kişinin gelmesi hem ülkemizin tanıtımı için tıpkı vakitte Türk boksu ismine hayli büyük muvaffakiyet olduğunu söyleyebilirim. En son amacımız 2024 Olimpiyatları. Bu büyük şampiyona Türkiye’de yapmamız için iki şey gerekli birincisi lobi ikincisi de finansal takviye. Bundan dolayı her ikisi için de takviye veren IBA Lideri Umar Kremlev’e teşekkür ediyorum. Bugüne kadar olmayan finansal takviye sağladılar. IBA’nın borçlarını lider temizledi. Gençlik ve Spor Bakanlığı bize epey takviye verdi. Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na içten dayanağı için teşekkür ediyorum” değerlendirmesini yaptı. Lider Gözgeç, Memleketler arası Boks Birliği’nin başkanlık seçimlerinin de yapılacağı genel konseyinin 13-14 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da yapılacağını belirtti.

Buse Naz Çakıroğlu: “Final günü epey hoş işler başaracağımıza inanıyorum”

Olimpiyat ikincisi Buse Naz Çakıroğlu da turnuvaya mesken sahipliği yaptıkları için memnun olduklarının altını çizerek, “Bizim için yakında fazlaca hoş bir şampiyona başlayacak. Her şeydilk evvel fiziki üstünlükten fazla inanmış bir ekip var. Her şeye inanmış başarabilecek birimiz ringin ortasındayken geri kalanı tribünde savaşacak buna inanmış kadro var. Bizim halkın desteklemesine gereksinimimiz var. Evimizdeki dünya şampiyonasında hiç bir kiloda hiç bir ülkenin şampiyon bulunmasına müsaade veremeyiz. Umar liderimize teşekkür ediyorum. Paranın ölçüsünden çok derecede aldığımız ödül verilen değerle alakalı. Bize duyulan inançla ilgili. Paradan fazla güvenilmesinden dolayı dövüşeceğiz. Türkiye olarak final günü fazlaca hoş işler başaracağımıza inanıyorum. Umarım daima birlikte bunu Başakşehir’de kutlarız” açıklamasını yaptı.

Milletlerarası Boks Birliği Lideri Umar Kremlev, Bayanlar Dünya Boks Şampiyonası’nın yaklaşık 90 ülkede canlı yayınlanacağını belirtti.

Okumaya devam et...