Beth Linker iyi tavrını tersine çevirdi

dunyadan

Aktif Üye
Onlarca yıldır dik durma fikri önemli siyasi ve sosyal yüklerle ilişkilendirildi. Aylaklık, çürümenin bir işareti olarak görülüyordu.

20. yüzyılın başlarında duruş sınavları, kısmen 1914'te kurulan bir grup doktor, eğitimci ve sağlık yetkilisinden oluşan American Posture League sayesinde orduda, işyerlerinde ve okullarda temel bir malzeme haline geldi. 1917'de yapılan bir araştırma, Harvard birinci sınıf öğrencilerinin yaklaşık yüzde 80'inin duruş bozukluğuna sahip olduğunu ortaya çıkardı. Sanayiciler sandalyeler, ürünler ve duruşu iyileştiren cihazlar sunmaya devam etti.

Ancak Beth Linker, “Slouch: Modern Amerika'da Duruş Paniği” adlı yeni kitabında, gerçek bilimin doğru duruşla ilgili geleneksel bilgeliği desteklemediğini savunuyor. Dr. Pensilvanya Üniversitesi'nde tarihçi ve bilim sosyoloğu olan Linker, geçtiğimiz günlerde Haber ile bir röportaja katıldı; Görüşme özetlendi ve netlik sağlamak amacıyla düzenlendi.

Seninle tanıştığıma memnun oldum.

Duruşunuz oldukça iyi görünüyor. Ve bu önemli değil; kitabımın amacı bu. Yalan haber.

Harika duruş takıntımız sahte haber mi? Ben paçavradan kurtuldum!

Duruşla ilgili bir görgü meselesi olarak endişe, daha önce olmasa da Aydınlanma'dan bu yana ortalıkta dolaşıyor, ancak kötü duruş ancak Darwin'in Türlerin Kökeni Üzerine kitabının 1859'da yayınlanmasından sonra bilimsel ve tıbbi bir takıntı haline geldi. İnsanların doğal seçilim yoluyla evrimleştiğini ve gelişen ilk şeyin iki ayaklılık olduğunu öne sürdü; Yani dik durmak beynin gelişiminden önce gelmiştir.

Bu fikir tartışmalıydı çünkü gelenekler yüksek zekanın insanları insan olmayan hayvanlardan ayırdığını öğretiyordu ve artık insanları maymunlardan yalnızca omurga ve ayaklarda bulunan fiziksel bir farkın ayırdığı ortaya çıktı.

Başka bir deyişle, kötü duruş ilkeldi.

Aslında tam tersi. Kötü duruşun öncelikle “uygar” insanları, yani artık fiziksel emek harcamayan, bunun yerine mekanik ulaşımın, sanayileşmenin ve boş zamanın meyvelerinden yararlanan insanları etkilediği düşünülüyordu.

20. yüzyılın başlarında öjeniğin yükselişiyle birlikte, bazı bilim adamları “uygar” halklar arasında takılmanın yozlaşmaya, yani insanlığın ilerlemesinde gerilemeye yol açabileceğinden korkmaya başladı. Duruş düzeltmesi, özellikle beyaz Anglo-Sakson erkekler için olduğu kadar, siyasi haklara ve adalete ulaşmaya çalışan orta sınıf kadınlar ve siyahlar için de “ırksal iyileştirme” projelerinin bir parçası haline geldi. Kötü duruş damgalandı ve engellilik olarak tanımlandı. Kitabımda da gösterdiğim gibi, kötü tavırlara sahip insanlar Amerika'daki işyerlerinde, eğitim kurumlarında ve göçmenlik makamlarında rutin olarak ayrımcılığa maruz kalıyordu. O dönemde engellilerin hiçbir hukuki koruması yoktu.

Ayrıca bu dönemde doktorlar ve halk sağlığı yetkilileri, tüberküloz gibi bulaşıcı hastalıkların yayılmasını kontrol altına almak için hastalıkların önlenmesine giderek daha fazla odaklandılar. İyi duruş, ölümcül hastalıkları önlemenin etkili bir yolu olarak görülüyordu ve bu da Amerikalılara nasıl dik durulacağını öğreten kampanyalara yol açtı.

1940'larda tüberküloz oranları düştüğünde – kısmen antibiyotiklerin keşfinin bir sonucu olarak – bilim adamları ve doktorlar kötü duruş ile sırt ağrısı arasında nedensel bir bağlantı kurmaya başladılar. Kronik sırt ağrısı çeken ve kendi duruş gurusu olan Başkan John F. Kennedy, ülkenin vatandaşları arasında dürüstlüğü ve gücü teşvik etmek için Başkanın Fiziksel Uygunluk Konseyini yeniden canlandırdı.

20. yüzyılın büyük bölümünde, duruş farkındalığı kampanyaları, özellikle konut, altyapı ve ulusallaştırılmış sağlık sigortası kapsamının iyileştirilmesi gibi daha maliyetli sağlık yatırımlarıyla karşılaştırıldığında, ulusal sağlığı iyileştirmenin uygun maliyetli bir yolu olarak görülüyordu. Tutum savunucuları ayrıca yapısal sorunlara odaklanmak yerine bireyleri kendi sağlıksızlıklarından dolayı suçlama eğilimindeydiler. Örneğin, sırt ağrısı çeken bir hastayı soruna neden olduğu, düzgün oturamadığı ve ayakta duramadığı veya halsiz olduğu için suçlayabilirler.

Ve sen bunun adil olmadığını iddia ediyorsun.

Ne o zaman ne de şimdi nedensellik konusunda gerçek bir kanıt yoktu.

Ancak inanç, dik duruşun insan yetenekleri açısından önemine ilişkin asırlardır süren varsayımları meşrulaştırdığı için ilgi gördü. Tutum değerlendirmeleri, başka bir kişinin karakterini, zekasını ve sağlığını nispeten basit bir incelemeyle değerlendirmenin hızlı ve etkili bir yolu haline geldi.

Ben tutum inkarcısı değilim. Postüral terapinin mevcut sırt ağrısını hafifletmede etkili bir araç olabileceğini düşünüyorum. Sırt ağrım için sık sık fizyoterapiste gidiyorum ve sağlığıma katkıda bulunmak için ayakta duran masalardan, ergonomik sandalyelerden ve yogadan yararlanıyorum. Ancak bu cihazlar ve tedaviler, sabit bir iyi duruş fikrinden çok daha fazlasını sunuyor.

Sağlıklı, ağrısız bir insanda postüral düzeltmenin gelecekteki hastalıkların önlenmesi ve yaşlanmanın kaçınılmazlığı açısından ne kadar fark yaratabileceğini merak ediyorum. 100 yıldan fazla bir süre önce ortaya çıkan tutum paniği ve bunun ardındaki basit mesaj, öz disiplin ve iş dünyası için iyi oldu. Ergonomik sandalye, sırt desteği, sütyen ve ayakkabı üreticileri bazı açılardan günümüzde paniği canlı tutmak istiyor.

İyi veya kötü duruşun ne olduğuna dair iyi bir tanımımız var mı? Biz değiliz. Hiç kimse standartlar üzerinde anlaşamaz. Ayrıca insan vücudu inanılmaz derecede dinamiktir ve anatomilerimizin her biri bir dereceye kadar farklıdır. Statik norm diye bir şeyin var olduğunu söylemek doğru değildir.

Mesele sadece mümkün olduğu kadar dik durmak ve çenenizi geriye çekmek değil mi?

Buna çekül dikeyliği denir; Bu duruşu değerlendirmenin bir yoludur. Birbirlerine karşılık gelen belirli anatomik işaretlere sahiptirler. Ama asla statik değiliz. “İyi” bir duruşu gerçekten ne kadar süre koruyabilirsiniz?

Bu Zoom görüşmesini sonlandırıp rahatlayıncaya kadar.

Duruş düzeltmenin etkinliğine ilişkin bilimsel araştırmalar, 1990'larda Haber Magazine tarafından bildirilen bir skandal nedeniyle sekteye uğradı. Makale, Ivy League okullarının 1970'lere kadar onlarca yıl boyunca öğrencilerin duruşlarını kontrol etmek için çıplak fotoğraflarını çektiğini ve bu görüntülerin Smithsonian arşivlerinde hala mevcut olduğunu bildirdi. Kendi araştırmam, duruş fotoğrafçılığının yalnızca seçkin üniversitelerde değil, aynı zamanda ülke çapındaki kolejlerde, hastanelerde ve hapishanelerde de yapıldığını gösterdi. Çıplak pozlar alma uygulaması, tevazu ve mahremiyetle ilgili endişeler nedeniyle 1970'lerin başında büyük ölçüde aşamalı olarak kaldırıldı.

Times'ın açıklamasının ardından, bir asırlık hayvancılık bilimi verilerini içeren arşivlerin tamamı yakıldı veya parçalandı.

Skandal, duruş düzeltmenin sözde faydalarını sorgulamadı; Aksine, duruş ölçümüne ilişkin geleneklere meydan okudu. Bu nedenle halk sağlığı inancı, duruşun gelecekteki sağlığın bir göstergesi olduğu ve sırt ve boyun ağrısının habercisi olabileceği konusunda ısrar etti. Daha yakın zamanlarda yapılan bazı çalışmalar, ara sıra kambur duruş da dahil olmak üzere her türlü duruşu üstlenebileceğinizi ve gayet iyi durumda olabileceğinizi gösterdi.

Özetle, kişinin duruşu ile morali arasında bir bağlantı olmadığını ve uzun vadeli sağlıkla da bir bağlantı olmayabileceğini savunuyorsunuz.

Bir bakıma 20. yüzyılın frenolojisi. Karakteri, zekayı ve fiziksel performansı değerlendirmek için duruşu kullanırız. Eğer tembel biriysen, bu biraz tembel olduğun anlamına gelir.

Başka bir kişinin ne yapıp ne yapamayacağını duruşuna göre yargılamak yüzeysel ve küçümseyici bir yaklaşımdır. Uzun vadeli sağlık söz konusu olduğunda sanırım hala kararsızım.