Billy Dee Williams en iyi isim düşürücüdür – kelimenin tam anlamıyla

Billy Dee Williams en çok Star Wars, Brian's Song ve Mahogany'deki rolleriyle tanınıyor olabilir ama en çok satan anı kitabı onun kitap bilgisine de sahip olduğunu kanıtlıyor. İlk Broadway rolünü 7 yaşında üstlenen 86 yaşındaki oyuncu, “Burada Ne Var?” filminde sanat, müzik, sınırları zorlama ve hobilerle, bazen de ünlü yazarlarla dolu bir hayata bakıyor. Williams ayrıca bir aktör olarak rolüyle ilgili bazı eğlenceli hikayeler anlatıyor, ancak bu köşe yazısının amaçları doğrultusunda Maya Angelou, Harrison Ford'a gölge düşürüyor (Angelou, Jean Genet'nin “The The The Siyahlar.”'ın başına bir torba şeker dökülmüştü.)

Williams'ın 15 sayfalık dizinindeki tanınmış isimlerle ilgili tüm hikayeler arasında James Baldwin hakkındaki hikayeler en dokunaklı olanı. “Beni 'Şükürler olsun bebeğim!' adlı müzikalde gördü. Williams bir telefon görüşmesinde “Leslie Uggams'la birlikte sahne arkasına benimle buluşmaya geldi” dedi. Baldwin, “Malcolm X'in Otobiyografisi”ni Columbia Pictures için uyarladı: “Malcolm'u oynamamı istedi.”

Williams, stüdyonun başka fikirleri olduğunu ve hatta rol için Marlon Brando'yu önerdiğini, ancak Williams ve Baldwin'in o zamandan beri yakın arkadaş olduklarını yazıyor. Williams maceralarını şöyle anlatıyor: ısmarlama takım elbise sipariş etmek, (Williams'ın Norman Mailer'dan daha çok sevdiği) Gore Vidal ile yemek yemek ve dört ay boyunca Paris'ten New York'a ve Los Angeles'a seyahat etmek.

1968 baharında, adamlar Palm Springs'te bir havuz başında otururken Martin Luther King Jr.'ın vurulduğunu öğrendiler. Williams, “Açıkçası şok olduk” dedi. “Çok çok dokunaklı bir durumdu.”

Baldwin daha sonra Esquire için yazdığı bir makalede o günü şöyle anlattı: Güneşin parlaklığı, telefon çalmadan önceki anlardaki neşesi, müziğin yavaş yavaş kaybolması gibi: “Yine de, bilmeme rağmen -ya da öyle sandığımı-” kayıt sessizdi. Ben çalarken sessizlik vardı.” Şöyle devam etti: “Kısa bir süre ağladığımı hatırlıyorum, üzüntüden çok çaresiz öfkeden dolayı ve Billy beni rahatlattı.”

Williams anılarında Baldwin hakkında şunları yazıyor: “Zekası dev bir hız treni gibiydi. Sizi büyüledi ve ardından heyecan verici yolculuğa katlandınız.

Williams, bir başka heyecan verici geziden (kitap turu) yorgun olmasına rağmen, 20 yıldır üzerinde çalıştığı bir projeyi ele almaya istekli görünüyordu. “Bu bir sehpa kitabı” dedi. “Resimlerimde hayatımı anlatıyor. Artık 'Burada Ne Var?' sorusuna bu kadar harika tepkiler alıyorum, sanırım bunu yapmak isterim.”