Bir kitap James Foley'i anıyor ve cinayetine karışan bir adamla yüzleşiyor

McCann, “Düşündüğümden çok daha büyük ve karmaşıktı” diye ekledi. “Bu komplikasyonları seviyorum ve giderek bu komplikasyonlar hakkında konuşmak istemediğimizi düşünüyorum.”

McCann için karşılaşmanın en dikkate değer anı, üçüncü ve son toplantının sonunda Foley'nin Kotey'in elini sıktığı an oldu. Kotey, McCann'i şaşırtacak şekilde onun elini tuttu; bu, İslam hukukunun bazı yorumlarına göre yasak olan bir eylemdi. McCann daha sonra Kotey'e takas hakkında soru sorduğunda Kotey, Foley'nin “hepimizin annesi gibi” olduğunu söyledi ve bu iletişimi aile muafiyeti ile mazur gördü.

McCann, “Bir kadının eline dokundu ama onu bir anne olarak kabul etti” dedi.

Sonuçta Foley'nin öfkesi Kotey'den çok kendi ülkesine yönelikti. James Foley rehin alındığında, teröristlerle pazarlık yapmama konusunda katı bir politikaya sahip olan bir hükümet tarafından sık sık karanlıkta bırakıldığını söyledi. Foley, yıllarca yetkililer arasında gidip geldiğini, hatta ailesinin oğlu için fidyeyi ödemeye kalkışması halinde soruşturmayla tehdit edildiğini söyledi. “Ülkemizin bana nasıl davrandığına, Jim'in zor durumunu nasıl ele aldığına kızmıştım” dedi.

Foley, vakfı aracılığıyla Başkan Obama'yı ABD'nin uluslararası rehine politikasında reform yapmaya çağırdı. Kısmen onların kışkırtmasıyla Obama, sonunda FBI ve Ulusal Güvenlik Konseyi'nde rehine kurtarma ekipleri kurdu ve ailelere yardımcı olmak için rehine koordinatörü pozisyonunu oluşturdu. Foley ile birkaç kez röportaj yapan yayın muhabiri Judy Woodruff, “Saf bir cesarete sahip” dedi. “Güçlü hükümet yetkililerinin yüzüne bakıp 'Yapmamız gereken şey bu' diyebiliyor.”

Daha yakın zamanlarda Foley, rehinelerin ülkelerine geri gönderilmesine yönelik kaynakları daha da güçlendirerek Kongre'nin Levinson Yasası'nı kabul etmesi için başarılı bir şekilde baskı yapanlar arasındaydı.

Dışişleri Bakanlığı'nın rehine yönetiminden sorumlu özel elçisi Roger Carstens, “Diane Foley olmasaydı, rehine kurtarma operasyonu dediğimiz şey muhtemelen hiç var olmayacaktı” dedi. Carstens, Biden yönetiminin geçen yıl Venezuela'da haksız yere hapsedilen altı Amerikalının serbest bırakılmasına yönelik müzakere sürecinin bile onun savunuculuğunun doğrudan bir sonucu olduğuna inanıyor. “Kendisi gibi insanları eve getirmeyi mümkün kılan mekanizmayı yarattı” dedi.