Dört sorunlu ve yetenekli kız kardeşin İrlanda havasıyla anlatılan hikayesi

dunyadan

Aktif Üye
Hughes'un düzyazısı, Ali Smith'in harika romanı “Sonbahar”ı anımsatıyor ve virtüöz bir caz parçası gibi – gevşek, özgür ve şaşırtıcı. Hikayenin sınırsız ruhuna rağmen yazma becerisi nadiren zayıflıyor. İkincil hikayelerde ve siyasi ve felsefi fikirlerin sergilenmesinde ara sıra konu dışına çıkmalar ortaya çıkar, ancak bu düşünce hatları genellikle romanın özüyle bağlantılıdır ve her biri kendi ev ve aile versiyonlarını yeniden değerlendirirken kız kardeşlere geri döner. Bir noktada Heidegger'e ve “bizi insan yapan şeyin kaygı olduğu” fikrine dair kapsamlı bir tartışma var. … Önemseyerek ayakta kalıyoruz, bu ısrarcı bir varoluş olgusudur, kendimizi anlamamızın merkezi yoludur.” “Önemsemek” ile “önemsemek” arasındaki fark nedir? Peki bu inançlar Olwen'e ve onun ortadan kaybolma arzusuna nasıl uygulanıyor?

Ortada Hughes iki perdelik bir oyun yapısını tanıtıyor. Kuşkusuz, bu değişim okuyucudan biraz daha fazlasını gerektiriyor, ancak sadece birkaç sayfa sonra zekice anlatım stratejisi ve bu kız kardeşlerin farklı seslerini yükseltme yeteneğiyle beni baştan çıkardı. Bu yapısal seçim, dikkati ana anlatıdan uzaklaştırmak yerine karakterlere enerji verir ve derinleştirir.

Belki de Hughes, JM Synge, Brendan Behan ve daha yakın zamanda memleketi Galway'den gelen ve dilinin müzikalitesi, kara mizahı ve tarzıyla tanınan Tom Murphy gibi büyük İrlandalı oyun yazarlarının etkisine işaret ediyor. .oyunlarının oyunculara ve seyirciye olan talepleri. Ayrıca Eugene O'Neill'in eserindeki, onun lirik sesini ve talimatlarının kesinliğini ve kesinliğini yansıtan romansal sahne yönlendirmelerini de düşündüm.

Üzüntüye, yalnızlığa ve izolasyona rağmen Alternatifler aynı zamanda komik bir roman. Zeka ve mizah, kaynayan bir kazan gibi sahnelere sızıyor. Cümle düzeyinde ritim ve kadans Hughes'un zahmetsiz yazısını yönlendiriyor. Bir bar sahnesindeki sahne yönlendirmelerinden birinde yazar, Nell ve ardından Maeve hakkında şunları yazıyor: “Vücudu, sanki bir çizikten sonra vinil üzerindeki iğneyi yeniden ayarlıyormuş gibi yükseliyor ve kendini yeniden hizalıyor. İkisi de babalarını hatırlıyor; arkadaşlığa ve kaosa olan tutkusunu, aşırı sevgisini, gevezelikle dolu kalabalık bir eve olan ihtiyacını. Doğum sonrası dönemi daha fazla çocukla tedavi etmek kesinlikle onun fikriydi. Arkadaşlarınızla yalnız kalmayı tedavi etmek için.