Efsane güreşçi Hamit Kaplan kabri başında anıldı

BOTR

Aktif Üye
Dünya ve Olimpiyat şampiyonu ulusal güreşçi Hamit Kaplan, Amasya’nın Hamamözü ilçesindeki mezarı başında anıldı. Vefatının 46’ncı yılı vesilesiyle düzenlenen anma merasimine Amasya Vali Yardımcısı Faruk Ekiz, Amasya Belediye Lideri Mehmet Sarı, Hamamözü Belediye Lideri Fatih Bayraktar, Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Onur Eroğlu ve fazlaca sayıda ilçe belediye lideri katıldı. Hamamözü İlçe Kaymakamı Okan Dağlı, Hamit Kaplan’ın mezarına çiçek bıraktı akabinde Hamit Kaplan ismine Kur’an-ı Kerim tilaveti okutuldu.

Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Erdem Eroğlu, “Elim bir trafik kazası kararı ömrünü kaybeden hocamız Hamit Kaplan’ın ortamızdan ayrılışının 46’ncı yılında mezarı başında rahmet ve minnetle anıyoruz. 175 kere ulusal mayoyu giymiş, dünya ve Olimpiyat şampiyonu olmuş, Türk güreş tarihine ismini altın harflerle yazdırmış hocamızı, ecdadımızı anmaya geldik. Ortamızdan ayrılan bütün şampiyon ağabeylerimizi anarken hayatta olanları da unutmayacağız, unutturmayacağız. Doğal o kadar epeyce şampiyonumuz var ki, dünya ve Olimpiyat şampiyonu, Allah hepsinden razı olsun. Yerleri cennet olsun. Anadolu’nun küçük bir ilçesinden, Hamamözü’nden çıkıyor bir yiğit pehlivan. ‘Türk üzere kuvvetli’ kelamını dünyanın dört bir tarafında dinlettiriyor, dünya, olimpiyat şampiyonlukları kazanıyor. Bunlar kolay işler değil. Ben ve arkadaşlarım ismine şunu söylüyorum, beceri iltifata tabidir. Ölmedilk evvel de ortamızda yaşayan insanlara, bu şampiyonlara bunu hissettirmek, onları bu biçimde anarsak ve toplumda onlara hak ettiği pahası verirsek daha gerçek olur diye düşünüyorum. Bizim toplum olarak her zamankinden daha fazlaca birliğe ve birlikteliğe muhtaçlığımız var. Bu birliği ve birlikteliği sağlayan en süratli öznelerimizden bir tanesi spor ve sporda Türk ve dünya tarihine ismini altın harflerle yazdırmış hoş beşerler oldu. Ne memnun bugün hocamızı hürmet ve sevgi ile anıyoruz. Hocamızın öteki bir misyonu daha var, inşallah bu çocuklardan bir tanesi Avrupa, dünya, Olimpiyat şampiyonu olarak karşımıza çıkacak. Biz de Türkiye Güreş Federasyonu olarak her vakit onlarla gurur duyacağız. Maddi ve manevi destekleyeceğiz ve onlara sahip çıkacağız. Ben bu hoş ve manalı günde bizi yalnız bırakmayan devlet büyüklerimize, belediye liderlerimize, siz halkımıza, sportmen kardeşlerimize, basınımızın pahalı temsilcilerine teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

Başpehlivan Recep Kara, “Hamit Kaplan hocamız ve Adil Candemir hocamız sahiden dünya minderlerinde Türkiye’nin ismini, şanını en yeterli biçimde yüceltiler, temsil ettiler. Hepsinden Allah razı olsun, yerleri cennet olsun. Hocalarımızın emanetlerini güzel biçimde koruyacağız ve yeni Hamit Kaplan’lar çıkartmak için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu

Amasya Belediye Lideri Mehmet Sarı, “Yasta buluşmak kadar güç bir şey yok. Atletlerimizin Türk bayrağını göklere çekmesi, ülkemizi yurt haricinde en âlâ biçimde temsil etmesidir ve bayrağımızın dalgalanmasına vesile olmasıdır. Bu manada bu biçimde atletler şüphesiz ki bu coğrafyadan çıkacaktır. Bu coğrafyada onu hatırlatacak, onun yolundan yürüyecek genç delikanlılarımız vardır. aslına bakarsan anneler çocuklarını severken, ‘Yiğidim, pehlivanım, aslanım’ diye severler. Bu da bizim örf ve adetlerimiz, birinci evvel geleneklerindendir. Bir rahmetlinin akabinde konuşmak güç geliyor. Ona diyoruz ki makamı cennet kabri ziyayla dolsun” formunda konuştu.

Hamamözü İlçe Kaymakamı Okan Dağlı, “İlçemizin bedeli dünya ve Olimpiyat şampiyonu merhum Hamit Kaplan’ın 46’ncı vefat yıl dönümü münasebeti ile buradayız. İlçemizin gururu Hamit Kaplan tahta bir bavulla çıktığı şiddetli yolda güreşte gösterdiği azim yardımıyla, memleketler arası turnuvalarda aldığı madalyalarla göğsümüzü kabartmış ve ulusal marşımızı dünyaya ezberleten atletlerimiz ortasına katılmıştır. Milletlerarası düzeyde güreş karşılaşmalarında 14 altın, 10 gümüş, 6 bronz ve 3 bakır olmak üzere 33 madalyayı ülkemize armağan etmiştir. 24 kez Türkiye şampiyonluğu kazanması ile güreşin sevilmesini sağlamıştır. Bu toprakların hamurun Hamit Kaplan üzere fazlaca büyük şampiyonlar çıkmış ve hala bu potansiyele sahip minik güreşçiler, büyüklerinin izinde çalışmalarına devam etmektedir. Merhum şampiyon Hamit Kaplan’ı ve muvaffakiyetinde emeği epey olan Adil Candemir’i rahmetle anıyorum” açıklamasını yaptı.

Hamamözü Belediye Lideri Fatih Bayraktar ise “Bundan 46 yıl evvel genç yaşta elim bir trafik kazası kararı rahmeti rahmana kavuşan, dünya ve Olimpiyat şampiyonu merhum Hamit Kaplan’ı anma merasimine güzel geldiniz.

Merhum Hamit Kaplan genç yaşına karşın 175 defa ulusal mayoyu giymiş, tekraren dünya ve Olimpiyat şampiyonu olmuş. Ulu albayrağımızı göklere çektirmiş, İstiklal Marşımızı söyletmiş. Ülkemizin gururu olmuştur. Kendisi Türk güreşinde bir ekol olmuştur. Bundan bu biçimde bizlere düşen misyonun atalarımızın geçmişteki muvaffakiyetlerin gururunu yaşarken, bizlerden daha sonra gelecek olan jenerasyonlara gurur duyacakları eserler bırakmak olduğunu düşünüyorum. hayatının en verimli dönemimde 5 Ocak 1976 tarihinde kaybettiğimiz büyük şampiyon Hamit Kaplan’ı, hocası Adil Candemir ve vefat eden tüm atletleri rahmet ve minnetle anıyorum” tabirlerini kullandı.

DHA

Okumaya devam et...