EYT muştusunu duyanlar konvoy ve davul zurnalarla adeta bayram yaptı

dunyadan

Aktif Üye
EYT muştusunu duyanlar konvoy ve davul zurnalarla adeta bayram yaptı
Son devrin en kıymetli başlıkları içinde gelen emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunda memnun sona ulaşıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan evvelki akşam yaptığı açıklamada, EYT olarak bilinen 2 milyon 250 bin kişinin emekli olmasını sağlayacak düzenlemeyi hayata geçireceklerini, emeklilik hakkının kullanılmasında yaş sonu uygulanmayacağını deklare etti. bu biçimdece 8 Eylül 1999 tarihinde yürürlüğe giren 4447 Sayılı Kanun ile ortaya çıkan emeklilikte yaşa takılanlar sorunu 23 yıl daha sonra ortadan kalkacak.

İLK MAAŞ ŞUBATTA

Söz konusu tarihtilk evvel sigortalı çalışmaya başlayan SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı iştirakçileri, yaş kuralı haricindeki şartları yerine getirmişler ise çabucak emekli olacaklar.

Teknik çalışmaları tamamlanan EYT düzenlemesi 3 Ocak’ta açılacak TBMM gündemine gelecek. Düzenleme Meclis’te yasalaştıktan daha sonra Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Yasal sürecin tamamlanmasının akabinde EYT kapsamında olan vatandaşlar ocak ayı ortasında emeklilik için müracaatlarını yapabilecek. Akabinde da vatandaşlar şubat ayından itibaren birinci maaşlarını alabilecek.

DAVUL ZURNALI KUTLAMA

Erdoğan’ın açıklamasının akabinde EYT kapsamında olup da emekliliği bekleyen on binlerce çalışan Toplumsal Güvenlik Kurumu’larına (SGK) akın etti. Vatandaşlar dün sabahın erken saatinden itibaren borçlanma ve prim gün sayısını hesaplatmak için SGK ofislerinin önünde uzun kuyruklar oluşturdu. EYT sonucunın açıklanmasının akabinde ayrıyeten biroldukça vilayette davullu zurnalı kutlamalar yapıldı. Araç konvoyu düzenlenerek kornalar eşliğinde sevinç gösterisi gerçekleştirildi.

E-DEVLET KİLİTLENDİ

Yoğunlukta 2023 yılı taban fiyat meblağı çerçevesinde yüzde 54,66 artacak ve 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek doğum ve askerlik borçlanmasından etkilenmek istemeyenler tartısı oluşturdu.

• Cumhurbaşkanının açıklamasının akabinde borçlanma müracaatları için e-Devlet’i kullanmak istediğini söyleyen Mehmet Fatih Uzun, “Gece 2’ye kadar uyumadım müracaat yapmak için bekledim. Fakat o saatte bile yoğunluktan dolayı süreç yapamadım. Sabah bir daha deneyip müracaat yaptığımda süreçlerin birebir yavaşlıkta olduğunu görür görmez buraya geldim ve borçlanma müracaatımı burada hallettim” halinde konuştu.
İLAÇ ÜZERE GELECEK

EYT düzenlemesi vatandaşlarda büyük sevince yol açtı. İşte vatandaşların EYT düzenlemesiyle ilgili görüşleri:

Serdar Aksu: EYT’nin çıkması süper bir müjde oldu. Devletimizin bize bu biçimde bir ikramda bulunması bilhassa yaş sınırlamasının kaldırılması bütün herkesi epey memnun etti.

Mehtap Taşdemir: Birinci işim en yakın SKG’ya gelmek oldu. Bu emeklilik bize ilaç üzere olacak. Cumhurbaşkanı’mızdan Allah razı olsun.

AİLEME VAKİT AYIRACAĞIM

Celal Salta: 8296 prim günüm var. 49 yaşındayım. Her ne kadar ileri yaşta olmasam da uzun yıllar çalışmanın verdiği bir yorgunluk var. Artık kendime, aileme, hobilerime vakit ayırabileceğim.

Yaşar Işık: Primlerim dolmuştu fakat yaş kısıtlaması olduğu için emekli olamıyordum. Verilen bu karardan hayli mutluyum. Maddi olarak rahatlayacağız, refaha kavuşacağız.

İrfan Yiğit: Bizler için hakikaten epeyce hoş bir adım atıldı. Yapılan hizmetleri, adımları milletimiz görmeli hak edene hakkını teslim etmeli.

HER BABAYİĞİDİN HARCI DEĞİL

Mehmet Yaban: EYT’nin çıkmasına biz epeyce sevindik. Primim yetmiyordu. Askerlik borçlanması yapıp emekli olmayı düşünüyorum. bu biçimde hoş bir muştuyla halkı sevindirdiği için Cumhurbaşkanı’mızdan Allah razı olsun.

Serdar Bora: EYT’nin çıkmayacağını söyleyip insanları ümitsizliğe ittiler, hayli şükür Cumhurbaşkanı’mız duruma el attı ve emekli olacağız.

Yılmaz Kurt: Son günlerde alım gücümüzde düşüş vardı. EYT ile devletimiz vatandaşlara fazlaca büyük katkı sağlanmış olacak. bu biçimde bir sonucu almak her yiğidin harcı değil, zira büyük bir ödeme kelam konusu.

ÇOK BÜYÜK FEDAKARLIK

Ramazan Albayrak: ‘EYT çıkmaz, boşuna beklemeyin’ diyorlardı. Cumhurbaşkanı’mız söylemiş olduği her kelamın gerisinde duran bir isim ve bu sorunu da cözdü. Yaş sınırlamasının kaldırılması epey hoş oldu.

Cihangir İstek: Devletimiz fazlaca büyük bir fedakarlık yaptı. Verilen hizmetleri milletimiz görmeli ve dayanak vermeli. Evvelki hükümetlerin yaptığı yanlışları Cumhurbaşkanı’mız düzeltiyor, ezaları süpürüyor.

Ali Sarısu: EYT için hayli bekledik ancak memnun sona ulaştık. Prim günümü tamamlamama az bir süre vardı, onu da askerlik günlerimi saydırarak emekli olacağım. Artık borçlanma müracaatımı yaptım.

Hatice Latife: Yılbaşından daha sonra doğum ve başka borçlanmaların fiyatlarının artacağını duyduk ve müracaatımızı yapmaya geldik. 2 çocuğum için de borçlanıp emekli olacağım.

Rabia Şenol

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.