Fildişi Sahili’nden Bağcılar’a uzanan basketbol serüveni

BOTR

Aktif Üye
Doğuştan engelli olan 23 yaşındaki Said Camara, küçük yaşlardan itibaren basketbola ilgi duymaya başladı. Fildişi Sahili’nde yaşayan Camara, basketbol oynayabilmek için Cezayir’e gitti. Burada bir süre basketbol oynayan sportmen, bir yandan dünya engelli basketbolunu da takip etmeye devam etti. Türkiye’ye gelmeye karar veren Camara, evvel Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’nda oynadı akabinde Bağcılar Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’na transfer oldu.

İdmanlar daha sonrası salonda tek başına saatlerce çalışıyor

Camara’nın Fildişi Sahili’nde Bağcılar’a uzanan azim dolu öyküsü herkese de örnek oldu. Basketbolda daha yeterli olabilmek için arkadaşlarıyla yaptığı idmanlar daha sonrası salonda kalan Camara, tek başına uzun saatler çalışarak kendisini geliştirmeye çalışıyor. Vakit zaman maçlarda tekerlekli sandalyesiyle düşse de topu almak için süratle kalkan Camara, müsabalarda da çabayı bırakmıyor. Türkiye’yi ve insanlarını epeyce sevdiğini anlatan sportmen, saç yapısı ve vakit zaman sözleri karıştırdığı Türkçesi ile taraftarın da sempatisini toplarken grubuyla ile aile üzere olduğunu anlattı.

“Takım benim ailem, fazlaca mutluyum”

23 yaşındaki Said Camara, Türkiye’yi fazlaca sevdiğini ve ekip arkadaşlarıyla adeta aile üzere olduğunu söylemiş oldu. İnsanların istedikleri şeylerin peşinden gitmesi gerektiğini tabir eden Camara, “Önce benim babam geldi, ‘Türkiye epeyce güzel’ dedi. Türkiye insanları hakikaten hoş. Bir şeye muhtaçlığın var ise yardım ediyor, meskene gidiyorum bütün komşularım bana yardım ediyor. Ekip benim aile, ben bir yanılgı yaptıysam grup arkadaşlarımın yönlendirmesiyle daha hoş oldu. Burada tek yaşıyorum lakin ailem burada alanda, kebap ve lahmacunu sevdim. Basketbola Cezayir’de başladım, Türkiye’ye geldim. Doğuştan engelliyim fakat burada Bağcılar kadrosunda ben epeyce mutluyum” sözlerini kullandı.

Emrah Elban: “Özverisi Fildişi Sahili’nden Türkiye’ye gelmesinden belli”

Öteki bir kıtadan Türkiye’ye gelen Camara’nın ekibe epeyce kısa müddette ahenk sağladığını, oyuncunun büyük bir azim ve eforla karşılaşmalara hazırlandığını lisana getiren Bağcılar Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’nın Antrenörü Emrah Elban, “Said Kamara, kendisi Fildişi Sahili’nden transfer oldu. Fildişi Sahili’nde çıkan savaştan dolayı Cezayir’e göç etmiş oradan basketbol ömrüne başlamış. Öbür grupların epey istemesine karşın Bağcılar’ı tercih etti. Özverisi Fildişi Sahili’nden Türkiye’ye gelmesinden muhakkak oluyordur. Bu branşı uğraş ve azim olmadan yapmak da mümkün olmuyor. Çok büyük bir güç getirdi. Güler yüzü, saç yapısıyla bir de samimi olması bizim yörenin yemeklerinden tutun, kültürümüze kadar hepsini benimsemiş. Aslında yalnızca renk farkı var özüne baktığınızda bizden biri üzere. En kıymetlisi bizim ülkemizi fazlaca seviyor, gidebileceği tahminen öbür ülkeler de olabilirdi” halinde konuştu.

“Çevreye örnek olabilmeleri güzel”

Fildişili oyuncunun kadroya katılmasından memnunluk duyduğunu anlatan ekip oyuncularından 30 yaşındaki Ramazan Öksüz ise, “Said Kamara’nın bizim grubumuzun gücünü üst çektiği bir gerçek. Çok olumlu bir insan. Siz öbür bir kıtaya geliyorsunuz, bunu olağan beşerler yapamazken, Said ve yurt haricinden gelen öteki arkadaşımız Emin’in yapması bence muazzam bir şey. İnsanların kendini aşabilmesi yaşadıkları etrafa örnek olabilmeleri hoş bir his, âlâ ki Said içimize katılmış” dedi.

İHA

Okumaya devam et...