Flood, Giani ve Monni: “Yeniden inşa için 1,73 milyara ihtiyaç var”

Seksenler

Yeni Üye
2 Kasım'daki selden etkilenen bölgeleri yeniden nefeslendirmek için yaklaşık 2 milyar avroya, yani tam olarak 1.734.341.189,00 avroya ihtiyaç var. Bu, acil durum Komiseri delegesi Başkan Eugenio Giani tarafından Bakanlar Kurulu Başkanlığı Sivil Koruma Departmanına gönderilen genel mali ihtiyaçlara ilişkin anketin miktarıdır. Bu, Floransa, Livorno, Pisa, Pistoia ve Prato illerindeki acil durum bağlamının üstesinden gelmek ve Massa ve Carrara illerinin topraklarında meydana gelen daha ileri ve istisnai olumsuz hava koşulları için gerekli olarak değerlendirilen gerekliliktir. 29 Ekim 2023. Bu talep, kısmen ilk yardım müdahaleleri ve yardımlar için mali teminat sağlamak üzere kullanılan 3 Kasım, 5 Aralık ve 28 Aralık 2023 tarihli Bakanlar Kurulu kararlarıyla tahsis edilen 33,7 milyon avroya ektir. nüfus, cenaze masrafları ve acil durum meblağının ilk kısmı (30 milyonun üzerinde)

Yeniden başlamanın hatları ve bölgelerin yeniden başlaması için gerekli ekonomik ihtiyaçlar bu sabah başkan Eugenio Giani ile sivil korumadan sorumlu meclis üyesi Monia Monni ve direktör Giovanni Massini tarafından sunuldu. Ayrıca Campi Bisenzio belediye başkanı Andrea Tagliaferri ve Vaiano belediye başkanı Primo Bosi de hazır bulundu.

Başkan Giani şöyle konuştu: “Bugün, acil durum komiseri olarak 11 Kasım'da atanmamın yayınlanmasından sonraki üç ay içinde yapmakla görevlendirildiğim üç aylık raporu sunuyoruz. Bir ay içinde, Devletten kaynak akışını kolaylaştırmak için hasarın ilk özet tespitini yapmak zorunda kaldım, bunu 11 Aralık'ta derhal yaptım ve bugün, 90 gün sonra, 9 Şubat'ta, dikkatli bir incelemenin ardından üç aylık raporu sundum. ihtiyaçların tanınması. Bunlar, depremden etkilenen 7 ilde inşaat ofislerimizin, belediyelerimizin ve arazi ıslah konsorsiyumlarımızın ihtiyaç unsuru olarak belirttiği 700'ün üzerinde müdahalenin, 1.75 milyar dolarlık yapılacak işin olduğunu çok açık bir şekilde ortaya koyan raporlardır. acil durum. . Komiser olarak bu çalışmayı zamanında gerçekleştirebildiğim için çok mutluyum. Eğer bölgeyi güvence altına almak istiyorsak bu gerekli miktardır. Hükümet komiseri rolünün ötesinde, diye ekledi Giani, Bölgenin savunma ve sivil koruma işlevlerini yerine getiriyorum ve 11 bin ailenin evine ilk 3000 avroya kadar katkı sağlayacak bir prosedürü devreye sokmuş olmaktan gurur duyuyorum. Artık IBAN taleplerini içeren e-postaların gönderilmesiyle teslimat aşamasına geldik. Ailelere giden 25 milyon ve işyerlerine giden 12 milyon olmak üzere toplam 37 milyona karşılık Bölge, bugüne kadar Devlet'in 33'ten fazlasını yatırdı”.

1073 Sayılı Emir uyarınca komiser, talimatla yapması gereken rapor, nüfus sayımı vb. gönderim işlerini tamamladı. Dolayısıyla bundan sonra atılacak diğer adımları belirtmek Hükümete ve ulusal Bakanlığın sorumluluğundadır.

Monia Monni, “Komisyon Üyesi Giani'nin yetkilerine verilen keşif aşamasını kapattık” dedi. Resmi özetleyen rakamlar şöyle: acil durum toplamı 162 milyon; ailelere ve işletmelere verilen zarar 494 milyon ve kalan riskin 1 milyar 100 milyon azaltılması için çalışıyor. Bu son maddeye odaklanmak istiyorum. Bu, planlamanın dayandığı olaylardan çok daha şiddetli olayların yol açtığı riski azaltabilecek çalışmalar tasarlama konusunda kararlı olmamızı sağlayacak büyük bir yeniden yapılanma çalışması olacak. Bazı durumlarda, Trescellere'nin yıkılması gereken Vaiano'da olduğu gibi, yerleşim merkezlerinin yeniden tasarlanması gerekir ve bu, yerleşim merkezinin derinlemesine yeniden düşünülmesini gerektirecektir. Diğerlerinde de topluluklara müdahale etmek zorunda kalacağız çünkü riski ortadan kaldırabilecek bir çalışma yok ve kalan riskin yönetilmesi gerekecek. Bu nedenle, altyapı çalışmalarının yanı sıra -Monni ekledi- (kanalizasyonlar, setler, genleşme tankları), doğru davranışı teşvik etmek ve inşaat önlemlerini veya küçük müdahaleleri desteklemek için halkın, belediyelerin, ticaret ve ticaret birliklerinin katılımının yollarını hayal ediyoruz. ancak hasarı kontrol altına alabilecek kapasitededir. Savunma çalışmalarının tasarlanması ve uygulanmasına yenilik getiren, aynı zamanda derin bir kültürel çalışma gerektiren bu mücadelede, bölgemizin en üst düzeyde yetkinliğini ve bilgisini ifade eden profesyoneller ve öğretmenlerden oluşan bir teknik-bilim komitesi tarafından destekleniyoruz.”

Ayrıntılı olarak, 1,73 milyar Euro tutarındaki gereksinim şu şekilde bölünmüştür:

1.465 Milyon ilk yardım önlemleri ve müdahaleleri ile halka yardım, kurtarıcıların masraflarının geri ödenmesi ve özellikle bağımsız barınma katkısı (CAS);

81 Milyon Hidrolik işlerin, yol altyapılarının, hizmet ve alt hizmet ağlarının işlevselliğinin yeniden sağlanmasına yönelik müdahalelerin yanı sıra atık, bitki materyali, alüvyonlu arazi ve kayaların yönetimi için acil durum ve acil müdahalelerin toplamını tam olarak mali olarak karşılamak. olayların yol açtığı kazılar olabilir

45 milyon 640 bin euro alüvyon malzemelerinin ve alüvyon çökeltilerinin temizlenmesi ve yönetimi için çevre hizmetleri yöneticileri tarafından uygulanan müdahale ve faaliyetlerin mali kapsamı olarak gerekli toplam miktar olarak

494 Milyon Bunlardan yaklaşık 66 milyonu (29'u vatandaşlar için, 37'si üretken faaliyetler için) sözde “acil destek”tir, yani 5 bin avro aileler için ve 20 bin avro üretken faaliyetler için: “Bu iki katkı – müdür Massini'nin belirttiğine göre- onlar Orada olan tek kişi bu olmayacak, çünkü hükümetten gelen talep ve genel olarak yanıt da, hükümetin bizden istediği hesaplama yöntemiyle vatandaşlar ve üretim faaliyetleri için 494 milyonluk zararın tamamıyla ilgili.

1,1 Milyar Olaydan önce bölgede güvenlik seviyesinin yeniden sağlanmasını garanti etmeye ve bunu mümkün olduğu kadar azaltmaya hizmet eden, kalan riski azaltmaya yönelik müdahalelerdir.

Direktör Massini, ailelere yönelik desteğin işleyişine odaklandı: “Örnek vereyim: Bir aile 50 bin euroluk hasar beyanında bulunmuşsa artık Toskana Bölgesi'nden 3 bin euro alacak, kısa süre sonra 5 bin euro alması gerekiyor. Hükümetin acil desteği, biraz daha uzun bir süre ile, keşif için harcadığı 50 bin avroya yaklaşmak için ek bir kota. Dolayısıyla tazminat, şu anda mevcut olan 3 bin artı 5 bin avro ile sınırlı kalmıyor, ne yazık ki genel olarak daha uzun sürelerle, hatta her ailenin veya üretim faaliyetinin uğradığı zararın neredeyse büyük bir kısmına ulaşacak ek tazminatlarla devam ediyor. Dolayısıyla, şu sonuca vardı: ilk 5 bin avrodan sonra artık para olmayacağı doğru değil destek biçimleri”.