Gülkız Tulay: Meclis’te ‘bahçe satrancı’ kuracağız

BOTR

Aktif Üye
Meclis Merasim Salonu’nda, “23 Nisan Çocuk ve Gençlik Buluşmaları” kapsamında satranç turnuvası düzenlendi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarihine ve işleyişine yönelik ergenlerde farkındalık oluşturulması hedefiyle başlayan turnuvanın birincisine, 7-8 yaş kümesinde 14 vilayetten 48 atlet katıldı. Şubat ve mart aylarında birer turnuva daha düzenlenecek. Her turnuvada 3 cins oynandıktan daha sonra birinci 6’ya girenler, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” kapsamındaki final turnuvasında yarış hakkı kazanacak. Bugünkü turnuva sonunda çocuklara, ödül olarak kupa ve madalyaları takdim edildikten daha sonra kimi armağanlar verilecek ve TBMM gezdirilecek.

KUMBUZOĞLU: SATRANÇ, BEYNİ VE AKLI KULLANMAYI GELİŞTİRİR

Turnuvanın açılışına, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu ve Türkiye Satranç Federasyonu Lideri Gülkız Tulay katıldı. TBMM Genel Sekreteri Kumbuzoğlu, “Sevgili çocuklar, satranç epey değerli. Allah bize akıl verdi. Bu aklı ne kadar düzgün kullanabilirsek hayat o kadar kolaylaşır. Bu sebeple bu satrancı ömrünüz boyunca daima masanızın üzerinde tutun. Daima satranç oynamalıyız zira satranç, beyni ve aklı kullanmayı geliştirir. Meclis’in her tarafında satrancı yaymaya başladık. Meclis’in ana gövdesini oluşturan bir alanda, koca bir satranç portresini yerleştireceğiz” dedi.

TULAY’DAN SATRANÇ EĞİTİM MERKEZİ MUŞTUSU

Türkiye Satranç Federasyonu Lideri Tulay da TBMM ile imzaladıkları protokol kapsamında turnuvanın düzenlendiğini vurguladı. Tulay, çocukların Meclis çatısı altında satranç oynamasının değerli olduğunu belirterek, “Protokol kapsamında şanlı Meclis’in içerisinde bir ‘bahçe satrancı’ kuracağız. Yerini geçtiğimiz günlerde Sayın Meclis Genel Sekreteri ile tespit ettik. Ayrıyeten Meclis’te milletvekilleri ve çalışana yönelik satranç eğitim merkezini de hayata geçireceğiz. Planlarımız içinde ‘Meclis Kupası’nı düzenlemek de var. Yakın bir vakitte Türkiye’nin en düzgün satranççılarının buluşacağı bir ‘Meclis Kupası’nı gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Fatih POYRAZ / ANKARA, (DHA)

Okumaya devam et...