Halis Karataş, 7 bininci yarışını kazandı

BOTR

Aktif Üye
Koşu daha sonrası düzenlenen merasimde mükafatını alan şampiyon jokey hislerini, “7 bin barajına ulaşmak son derece gurur verici. Türkiye’de bir birinci, dünyada ise birkaç jokey var. Bu kadar kıymetli bir muvaffakiyete ulaşmaktan dolayı fazlaca keyifli ve gururluyum” biçiminde söz etti.

6 kere Gazi Koşusu kazanan Karataş 2023’deki gayesini ise şu cümlelerle deklare etti: “Şu an kendimi hayli yeterli hissediyorum, fazlaca sağlıklı hissediyorum. Allah nasip ederse 100’üncü Gazi Koşusu’nda at binmek nasip olursa bunu da başarmak istiyorum.”

BAŞARILAR VE REKORLA DOLU BİR KARİYER

Biroldukça meslektaşının hem kişiliği birebir vakitte elde ettiği başarılarıyla örnek aldığı Halis Karataş, jokeylik mesleğine 20 Haziran 1987 tarihinde Bonheur isimli safkanla katıldığı yarışı kazanarak başladı.

Yurt haricinde da ülkemizi muvaffakiyetle temsil eden şampiyon jokeyin mesleğinde birinci büyük zafer olarak 1996 yılındaki Gazi Koşusu geliyor. Karataş, Kulübümüz eski Liderlerinden Özdemir Atman’ın sahibi olduğu Bold Pilot isimli safkanla 2.26.22’lik derece ile bu büyük koşuyu kazanarak pist rekoru kırdı ve 2400 metre çim pistteki bu Gazi Koşusu rekoru hala kırılamadı.

Ulu Başkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ismine 1927 yılından beri kesintisiz olarak düzenlenen Türk Yarışçılığı’nın Derbisi Gazi Koşusu’nu Halis Karataş; Bold Pilot (1996), Popular Demand (2005), Hızel Beyefendisi (2006), Anatoly (2011), Matador Yaşar (2012) ve Blaze To Win (2014) isimli safkanlarla toplamda 6 sefer kazandı.

AYNI GÜN 7 KOŞUNUN TAMAMINI KAZANMIŞTI

Halis Karataş, 20 Temmuz 2012 günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirilen 7 koşunun hepsini kazanarak Türkiye rekoru kırdı ve 28 Eylül 1996 yılında düzenlenen İngiltere Ascot yarış şenliğinde tıpkı gün 7 koşuyu kazanma muvaffakiyet gösteren bir öteki ünlü jokey Frankie Dettori’nin dünya rekoruna ortak oldu. Periyodun Tarım ve Orman Bakanı Mehmet Mehdi Eker tarafınca kendisine “Üstün Muvaffakiyet Ödülü” verildi.

Mustafa AKIN/ İstanbul,(DHA)

Okumaya devam et...