Janet Evanovich kendi hatalarına gülebilir

dunyadan

Aktif Üye
Stephanie Plum serisindeki 30 kitabın ardından Janet Evanovich, yazım sürecini tamamladı. Son romanı da dahil olmak üzere her romanı için iki kısa not defteri tutuyor. Öncelikle, bir telefon görüşmesinde karakterlerinin neler yaptığını takip ettiğini, o gün onlara neler yazdığını ve sabah işe döndüğünde bunların nasıl ortaya çıktığını takip ettiğini açıkladı. Diğer defter ise tekrar tekrar aşık olan ve Evanovich’in kitaplarının kapakları arasında manyaklar gibi mekik dokuyan, rahatsız edici, çörek sever oyuncular hakkında bilgilerle dolu. Hikayesinin tutarlı olduğundan emin olmak için tekrar tekrar döndüğü defter budur.

Evanovich, “Erikler için yaklaşık 60 yastığım var” dedi. (Gabriela Rose romanları ve Fox ve O’Hare kitapları da dahil olmak üzere herhangi bir zamanda yayında olan başka dizileri de vardır.) “Bunlardan bazıları son 30 yılda attığım pek çok adımda kaybolmuş durumda. Öncekiler tavan arasında bir yerlerde karton kutularda paketlenmişti. Ama yöntemim aynı kaldı.”

Ancak Evanovich, steno sisteminin kesin bir bilim olmadığını itiraf etti. (Aslen South River, New Jersey’dendir ve şu anda esas olarak Napoli, Florida’da yaşamaktadır. Hem kendi eyaletinin aksanını hem de kuru mizahını korumaktadır.) Örneğin, Stephanie Plum’un erkek arkadaşı Joe Morelli’nin kaşında bir yara izi vardı. Örneğin kitaptan kitaba yüzün sol tarafından sağa doğru hareket ediyordu. Evanovich’in keskin gözlü okuyucuları tutarsızlığı hemen fark etti ve şimdi şöyle dedi: “Artık yara izinden bahsetmiyorum.”

Aynı yaklaşım Plum’un kız kardeşi Valerie için de geçerli: “Çocuk sahibi olmaya devam etti ve bir süre sonra artık çocukları takip edemez hale geldim, bu yüzden Valerie’den kurtulmak zorunda kaldım.”

Evanovich şunları söyledi: “Taraftarlar harika! Her şeyi hatırlıyorlar; Hiçbir şey hatırlamıyorum. İmza günleri için gelecekler ve karakterler hakkında konuşacaklar ve ben tamamen utanacağım çünkü hiçbir fikrim yok.

Yine de baş döndürücü bir hızla kitap yazmaya devam ediyor – Gabriela Rose’un bir sonraki romanı için son tarih 15 Şubat – ve “Kirli Otuz” ciltli kitaplar listesinde 1 numaraya yerleşti. Dönüm noktası niteliğindeki ciltte, sürekli küçülen çörek yığınlarıyla süslenmiş bölüm sonları ve Evanovich’in seri boyunca imzaladığı birçok kitap plakasının yer aldığı son kağıtlar da dahil olmak üzere bazı kutlama dokunuşları yer alıyor.

Kitabın sonunda okuyucular Plum’un pek çok macerasından en sevilen 30 alıntıyı bulacaklar. 22. numarada, ödül avcısı kendi yıkılmazlığını çok yerinde bir şekilde özetliyor: “Bir minibüs tarafından ezildim, en az iki kez şoka maruz kaldım, bir tür anestezik enjekte edildim ve darbe alma ihtimalim yüksek.” Veba . Bugün iyi bir gün değil.” Spoiler: İyileşiyor.

Elisabeth Egan, kitap inceleme editörü ve Bir Pencere Açılır kitabının yazarıdır.